Biznis

Direktor EVN-a

Werner Casagrande: U Zadru opskrbljujemo plinom više od 600 kućanstava

Werner Casagrande: U Zadru opskrbljujemo plinom više od 600 kućanstava

EVN u plinofikaciju sve tri županije obuhvaćene koncesijom planira uložiti oko 700 milijuna kuna

Obrzini uvođenja plina u svakodnevni život stanovnika Zadarske županije i problemima koje se pritom javljaju, Slobodna Dalmacija je porazgovarala s Wernerom Casagrandeom, direktorom tvrtke EVN-a Croatia plin koja ima 30-godišnju koncesiju nad plinofikacijom naše županije.

- U posljednje tri godine gradili smo plinsku mrežu u sljedećim ulicama: Benkovačka cesta, Jadranska cesta, Ante Starčevića, Domovinskog rata, Splitska, Bleiburških žrtava, Bihaćka, Biogradska, Put Bokanjca, Gaženička cesta, Put Dikla te po nekoliko ulica u naseljima Plovanija, Crvene kuće i Petrići, kazao je Casagrande.

"U plinofikaciju je također uključeno dosta manjih ulica kroz koje smo morali provesti plinovod kako bi došli do naših postojećih i budućih korisnika. Do kraja ove godine imat ćemo izgrađeno oko 35 kilometara plinske mreže na području Zadra, Biograda i Benkovca. Prilično smo zadovoljni trenutnim stanjem na terenu, pogotovo jer smo očekivali da ćemo graditi daleko bržim tempom."

U Zadru EVN plinom trenutno opskrbljuje više od 600 kućanstava i to stanare dva ponajveća naselja Petrići i Crvene kuće, nastavlja...

"Još je preko 330 kućanstava i 1.300 stanova u zgradama sa spremnim instalacijama zatražilo priključak. I njih bi uskoro mogli spojiti na našu mrežu, što ponekad ne ide onoliko brzo koliko bismo željeli, ali na kraju ipak uspijevamo pronaći rješenje."

"Primjer naselja Petrići gdje smo surađivali s gradom Zadrom i Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokazuje da je moguće pametnim ulaganjem pomaknuti stvari s mjesta i ubrzati korištenje plina. Rekonstrukciju kotlovnice potaknuli su građani, ali ona ne bi bila moguća da grad Zadar nije pokazao sluh, a Fond sredstva. Veliku mogućnost za intenzivnije korištenje plina u kućanstvima vidim u dubljoj suradnji s upraviteljima zgrada koji moraju pokrenuti sustavnu energetsku obnovu zgrada."

"Također, nekoliko manjih restorana i obrta u Zadru na našoj je plinskoj mreži, a od poslovnih korisnika do sada smo priključili Marasku i Tvornicu kruha Zadar."

Ovih se dana spojio ulaz broj 4 i broj 8 u zgradi Jadraninvesta, dok će se ulaze na broju 2 i 6 spojiti početkom 2014.

Ovim spajanjima povećat će se broj korisnika za dodatnih 240 kućanstava. Uskoro bi se trebali spojiti Športsko-rekreacijski centar Višnjik, koji će biti jedan od najvećih korisnika. A na proljeće 2014. trebali bi se priključiti i zadarska bolnica, nakon što se položi plinovod u ulicama Ante Starčevića i Franka Lisice.

Međutim, bolnica u međuvremenu mora pronaći način za financiranje unutarnjih instalacija kako bi uopće mogli uvesti plin. Iduće godine planiramo ostvariti prva značajna priključenja u Benkovcu, na plinsku mrežu spojit ćemo zgrade APN-a i školu. Naš je cilj u 2014. spojiti na plinovod sve one koji su zatražili priključak uz značajno povećanje broja poslovnih korisnika jer to je jedini način da osiguramo isplativost ovog projekta, objašnjava Casagrande.

No, zašto je tako malo kvartova spojeno na plinsku mrežu, samo Crvene kuće i Petrići? Što je s ostalim zgradama i domaćinstvima u Zadru?

- Dalmatinci su zainteresirani za plin, recesiji usprkos, ali manje nego što bi to inače bili. Recesija taj prelazak otežava jer se iz godine u godinu građanima smanjuje kupovna moć, a priključenje na plin ipak prate i određena ulaganja.

Trošak prelaska sigurno u određenoj mjeri negativno utječe na spremnost građana da se izlože dodatnom trošku, usprkos tome što im plin dugoročno donosi značajne uštede i koristi te lakše korištenje. S ovim se problemom ne susrećemo samo mi već i svi distributeri i opskrbljivači plina u Hrvatskoj.

Djeluje pomalo nevjerojatno, ali prošle je godine Hrvatska, zabilježila istu razinu potrošnje plina kao i 2006. Vratili smo se za 7 godina unazad što je loš trend koji će se nadam se preokrenuti sljedećih godina s najavama o mogućem blagom oporavku gospodarskih aktivnosti.

EVN u plinofikaciju sve tri županije obuhvaćene koncesijom planira uložiti oko 700 milijuna kuna.

"Samo u Zadarskoj županiji do sada smo uložili oko 80 milijuna kuna dok iduće godine počinjemo s aktivnostima u Splitsko-dalmatinskoj i Šibensko-kninskoj županiji", kaže direktor Casagrande.

Plinofikacija je dugoročan proces. Vremenski okvir u kojem mi djelujemo je 30 godina koliko i traje naš koncesijski ugovor. Razumno je pretpostaviti da će nam se investicija isplatiti u okviru koncesijskog razdoblja. Mi ćemo u svakom slučaju ulagati dodatne napore da pametno uskladimo naše obaveze iz koncesije i zahtjeve da projekt bude isplativ.

- Koncesijski ugovor koji smo potpisali sa Zadarskom županijom omogućava kreditiranje korisnika koji se žele priključiti na plin. Naravno, članovi komercijalnog odjela u EVN-u provjeravaju mogućnosti kreditiranja svakog potencijalnog kupca, ali te mogućnosti treba uvijek pametno razmotriti, zaključuje Werner Casagrande.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.