Biznis

Nova kohezijska politika

Novi proračun EU, manji nego prethodni

Novi proračun EU, manji nego prethodni

Godina 2014. prva je u koju smo ušli kao članica EU-a, ali i u kojoj će zajednica europskih država morati odgovoriti na puno izazova, piše Narodni list

Premda se u Hrvatskoj EU najčešće spominje kroz kontekst korištenja fondova, mi u zajedničku kasu zauzvrat moramo nešto i uplatiti. Ova 2014. tako je prva godina novog proračuna EU. Naime proračunsko razdoblje u EU-u je sedam godina, a u studenom 2013. godine izglasan je onaj za razdoblje od 2014. do 2020. godine, u iznosu od 960 milijardi eura.

Hrvatska će tako na raspolaganju imati 11,7 milijardi eura, što jesu veliki novci, no kad se oduzmu sredstva koja ćemo uplatiti natrag u europski proračun, za svaku godinu će nam ostati oko milijardu eura. Ovo je ujedno prvi put u povijesti EU-a da je proračun manji od prethodnoga, i to za 3,5 posto, od onog za razdoblje od 2007. do 2013.

Nova kohezijska politika

Novi proračun izglasao je EU parlament, tijelo Unije kojeg i samog ove godine čekaju izbori. Naime u svibnju će se održati izbori za članove Europskog parlamenta, svoje predstavnike će birati i birači u Hrvatskoj, jer su oni koje smo izabrali prošle godine bili samo privremeni.

Novi proračun znači i novo razdoblje za kohezijske politike, tj. za fondove EU. Tako prema novoj kohezijskoj politici države članice moraju ulaganja EU-a usmjeriti na četiri ključna područja ekonomskog rasta i stvaranja novih radnih mjesta, a to su: istraživanje i inovacije; informacijske i komunikacijske tehnologije; jačanje konkurentnosti malih i srednjih poduzeća; podrška za prijelaz na gospodarstvo s malim udjelom ugljika.

Velik dio od onih milijardu eura koji će nam ostati na raspolaganju svake godine, nisu zajamčena, tj. nećemo ih dobiti automatski, već ćemo se za njih morati izboriti kvalitetnim projektima.

Stručnjaci stalno upozoravaju kako se projekti ne bi smjeli pisati u zadnji čas, već bi svaki poduzetnik trebao znati u kojem smjeru želi razvijati svoje poslovanje i prije nego li su natječaji raspisani i unaprijed prikupljati dokumentaciji. Većina projekata neće niti biti financirana u 100-postotnom iznosu, stoga je potrebno osigurati i ponešto vlastitih sredstava.

COSME program

Za poticanje konkurentnosti malih i srednjih poduzeća u novom proračunskom razdoblju bit će zaduženi i novi program, nazvan COSME (Programme for the Competitiveness of enterprises and SMEs - Program za konkurentnost poduzeća i malih i srednjih poduzeća).

S programom Horizon 2020, COSME predstavlja nastavak aktivnosti koje su se u periodu 2007.-2013, uspješno provodile kroz Program za poduzetništvo i inovacije (CIP EIP). Kroz oba ova programa malim i srednjim poduzećima omogućit će se pristup financijskim instrumentima, tako da će se kroz Horizon 2020 investirati u start-up i ranu fazu malih i srednjih poduzeća te u mala i srednja poduzeća koja su orijentirana na istraživanje i inovacije, a kroz COSME u mala i srednja poduzeća u fazi rasta.

Za upravljanje programom odgovorna je Europska komisija, dok je provedba povjerena Izvršnoj agenciji za konkurentnost i inovacije (EACI), a provedba financijskih instrumenata Europskom investicijskom fondu (EIF). Budžet COSME programa za sedmogodišnje razdoblje 2014.- 2020. iznosi 2,3 milijarde eura. Datum pokretanja programa je 1. siječnja 2014. godine. COSME program prvenstveno je namijenjen malim i srednjim poduzetnicima (postojećim i budućim) te nacionalnim, regionalnim i lokalnim organizacijama/institucijama koje djeluju u području poticanja, promicanja i/ili podupiranja poduzetništva.

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.