Biznis

Orešković očekuje da 50% radnika izađe na referendum

Orešković očekuje da 50% radnika izađe na referendum

Sindikalne središnjice počinju prikupljati potpise svoga članstva za generalni štrajk. Prikupljanje potpisa trajat će dva tjedna, a generalni štrajk sindikati žele organizirati zbog izmjena radnog zakonodavstva.

"Traje referendum članova sindikata i svih onih drugih radnika koji nam se žele priključiti i referendum ide u pravcu toga da nam radnici daju mandat radi daljnje borbe protiv donošenja ovakvog Zakona o radu", rekao je za Novi radio kazao predsjednik Sindikata PPDIV Šimo Orešković.

 

Sindikati su prije dva mjeseca napustili pregovore, a Orešković kaže kako je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić manipulirao tim pregovorima. Sindikati smatraju da su novi Zakon o radu i Zakon o povremenim poslovima štetni i nepravedni za radnike koji će biti izloženi na milost i nemilost poslodavaca. Orešković očekuje dobar odaziv radnika.

"U Hrvatskoj ima 1.368.000 zaposlenih radnika, a njih oko 35% su članovi sindikata. Međutim, očekujemo da nam se priključe i oni koji nisu članovi. Osobno očekujem da barem 50% radnika izađe na referendum i zaokruži za stupanje u generalni štrajk zbog donošenja ovakvog Zakona o radu i drugih zakonskih akata", izjavio je Orešković.

Više od dva mjeseca nakon donošenja, Zakon o strateškim investicijama od sutra bi se trebao početi primjenjivati u praksi. Cilj je zakona skratiti administrativnu proceduru i ubrzati realizaciju projekata koje država ocijeni strateškima. U Vladi vjeruju da će taj zakon biti korak naprijed. No, s tim se mnogi ne slažu. Ekonomist Guste Santini ne dijeli mišljenje Vlade.

"Moje mišljenje se bitno razlikuje u odnosu na mišljenje Vlade. Ja mislim da su stanje u gospodarstvu, perspektiva i očekivanja od poduzetnika prilično tmurni, a za to imaju jako puno razloga. Ovaj Zakon će biti još jedna mala euforija čemu smo mi Hrvati skloni, ali ta euforija će se vrlo brzo ispuhati i mi ćemo vidjeti da treba raditi ozbiljne strukturne reforme, ozbiljne korekcije gospodarskog sustava i mijenjati gospodarsku politiku", kaže Santini.

Brojne udruge protive se ovom Zakonu jer smatraju da se preko njega rasprodaju šume i vode i diskriminiraju mali i srednji poduzetnici. Podsjetimo, prema ovom Zakonu strateška će se ulaganja odnositi na projekte vrednije od 150 milijuna kuna, odnosno 75 milijuna ako su sufinancirani iz europskih fondova, te 20 milijuna ako je riječ o potpomognutim područjima, otocima ili ulaganjima u poljoprivredu i ribarstvo.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.