Biznis

Kako do odbitka

Država naplaćuje porez na strane mirovine

Država naplaćuje porez na strane mirovine

Velik dio Hrvata bolji život odlučio je tražiti preko granice. Neke je na to natjeralo siromaštvo, neke neslaganje s bivšim političkim sistemom. Nakon što su najbolje godine svog života proveli radeći u inozemstvu, odlučili su se vratiti u Hrvatsku, no dočekalo ih je iznenađenje, piše Narodni list

Na svoje mirovine sad će morati plaćati porez u Hrvatskoj. Posljedica je to Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak koji je na snagu stupio 1. ožujka 2012.

Registar obveznika

No velik dio umirovljenika sa stranim primanjima još niti ne zna da njihove mirovine ostvarene u inozemstvu smatraju primicima od nesamostalnog rada i oporezuju se na način koji je propisan i za mirovine ostvarene u Hrvatskoj.

Svi umirovljenici rezidenti koji mirovine primaju izravno iz inozemstva, ili im se izravno isplaćuju u inozemstvu, obvezni su u roku 8 dana od dana primitka mirovine iz inozemstva prijaviti se u Registar obveznika poreza na dohodak u ispostavi Porezne uprave koja je nadležna prema njihovom prebivalištu ili uobičajenom boravištu. Uz prijavu su dužni priložiti vjerodostojne isprave o isplaćenim mirovinama.

Dakle, ovo pravilo se odnosi na umirovljenike rezidente. To je fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj ima prebivalište ili uobičajeno boravište, kao i fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj nema prebivalište ni uobičajeno boravište, a zaposlena je u državnoj službi Republike Hrvatske i po toj osnovi prima plaću.

Što ispada da su strani umirovljenici koji u Hrvatskoj nemaju nekretninu i prijavljeno prebivalište, te borave u Hrvatskoj manje od 183 dana u povezanom trajanju u jedne ili dvije kalendarske godine, oslobođeni oporezivanja mirovine.

Kako do odbitka

Nakon što se umirovljenici rezidenti prvi put prijave u spomenuti Registar dobit će rješenje po kojem su dužni mjesečni predujam poreza na dohodak uplatiti do kraja mjeseca za tekući mjesec. Ako je mjesečni predujam manji od 100,00 kn tada su ga dužni platiti do posljednjeg dana svakog tromjesečja u iznosu koji je umnožak broja mjeseci tromjesečja na koje se obveza odnosi.

Osim što moraju plaćati porez na dohodak, umirovljenici moraju plaćati i prirez, njega pak određuje jedinica lokalne samouprave, a on u Zadru trenutno iznosi 12 posto.

Porez na dohodak koji umirovljenici rezidenti plaćaju iznosi 12, 25 ili 40 posto primanja koje prelazi poreznu osnovicu, ovisno o visini mirovine i odbitka. Odbitak umirovljenik rezident može dobiti na bračnog druga, roditelje i roditelje njegovog bračnog druga, pretke i potomke u izravnoj liniji, zatim ako uzdržava maćehe i očuhe, bivše bračne drugove za plaćenu alimentaciju i punoljetne osobe kojima je imenovan skrbnikom i uzdržavana djeca ako njihovi oporezivi primici, primici na koje se ne plaća porez i drugi primici što se ne smatraju dohotkom na godišnjoj razini ne prelaze 11.000,00 kn.

Umirovljenicima rezidentima koji imaju potvrdu o invaliditetu povećava se osnovica na koju neće plaćati porez. O kolikom će se iznosu raditi ovisi o postotku invaliditeta.

Ako je strana mirovina umirovljenika rezidenta manja od 3400 kuna, on je oslobođen plaćanja poreza te je oslobođen podnošenja mjesečnog izvještaja. Naime od 1. siječnja 2014. godine umirovljenici rezidenti koji primaju strane mirovine obvezno podnose novi obrazac JOPPD - Izvješće o primicima, porezu na dohodak i prirezu te doprinosima za obvezna osiguranja. Taj će obrazac, zamijeniti obrasce ID i IP. Umirovljenici JOPPD obrazac trebaju u nadležnu Poreznu upravu donijeti u roku 8 dana od dana isplate mirovine.

O porezima na inozemne mirovine te kako su umirovljenici odlučili doskočiti tom problemu još ćemo pisati.

HRVATSKA OPOREZUJE

Republika Hrvatska ima pravo oporezivanja mirovina rezidenata koje se isplaćuju iz ovih država: Albanija, Armenija, Austrija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Čile, Estonija, Francuska, Grčka, Iran, Irska, Island, Italija (iznimno, plaćanja uslijed prekida radnog odnosa, periodične naknade ili slične gotovinske isplate oporezuje Republika Italija), Izrael, Jordan, Republika Koreja, Kuvajt, Latvija, Litva, Mađarska, Malezija, Malta, Moldova, Norveška, Rusija, Sirija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Španjolska, Švicarska, Turska, Velika Britanija i Ukrajina.

Uz ove gore navedene, koje Hrvatska oporezuje na temelju bilateralnog ugovora, pa se stoga ne oporezuju u zemlji koja ih isplaćuje, Hrvatska oporezuje i mirovine iz zemalja s kojima nema bilateralni ugovor (npr. SAD - otkud dolazi velik broj povratnika), pa se te mirovine duplo oporezuju, u zemlji koja ih isplaćuje i u Hrvatskoj.

HRVATSKA NE OPOREZUJE

Republika Hrvatska nema pravo oporezivanja mirovina ako se isplaćuju iz zakonskog socijalnog osiguranja ovih država: Belgija, Danska, Finska, Južnoafrička Republika, Kanada, Kina, Mauricijus, Makedonija, Nizozemska, Njemačka, Oman, Poljska, Rumunjska, San Marino i Švedska.

Što ako umirovljenik nije osiguran

Ako umirovljenik koji prima inozemne mirovine nije osiguran niti po jednoj osnovi tada status osiguranika obveznog zdravstvenog osiguranja stječe prijavom Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO). Umirovljeniku se prilikom obračuna godišnjeg poreza, u podnesenoj godišnjoj prijavi poreza na dohodak kao trošak priznaje svota obveznog zdravstvenog osiguranja što je plaćena u Republici Hrvatskoj, a do visine propisanoga obveznog doprinosa za zdravstveno osiguranje (u 2013. godini za svaki mjesec najmanje 357,95 kn, a najviše 1.022,71 kn)

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.