Biznis

Optužuje sindikat

Vrdoljak: Snimanje i istraživanje Jadrana provodi se po zakonu

Vrdoljak: Snimanje i istraživanje Jadrana provodi se po zakonu

Seizmičko snimanje Jadrana koje u potrazi za naftom i plinom provodi međunarodna tvrtka Spectrum nepotrebno je i nezakonito, poručuju iz Sindikata naftnog gospodarstva i sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske. Ministar gospodarstva odgovara: sve je po zakonu, a optužbe su plod različitih interesnih skupina.

Osim što se snimanja vrše protuzakonito jer dozvola nije izdana u skladu sa Zakonom o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ona su i u potpunosti nepotrebna jer je INA u velikoj mjeri istražila Jadran u posljednjih 40 godina, poručio je predsjednik Sindikata naftnog gospodarstva Božo Mikuš.

"Tko radi budalu od nas i tko radi štetu državi, to smo vam htjeli reći da vidite da stvari nisu onakve kakve ih naš ministar nastoji prikazati. Ovo su prestrašne stvari, prema našim procjenama svi istražni radovi INA-e mjere se u milijardama kuna".

Podaci koje je INA prikupila više su nego dovoljni te je država njihovom prodajom potencijalnim investitorima mogla itekako zaraditi. Sindikati stoga postavljaju pitanje tko i iz kojih razloga omogućava Spectrumu izvjesnu zaradu na štetu države i INA-e. Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak na optužbe odmahuje rukom, te ističe da su one proizvod različitih interesnih skupina u energetici.

"Oni koji žele da hrvatska industrija plaća skuplji plin, da nije konkurentna, koji žele da građani plaćaju što skuplji plin imaju se pravo buniti i tražiti načine za zaustaviti ovaj projekt. Naravno, mi ćemo učiniti sve od sebe da to zaustavimo, sve što radimo po pitanju toga je sukladno zakonu i u interesu Hrvatske i naših građana", zaključio je Vrdoljak.

Sindikate brinu i nagađanja o novom mogućem suvlasniku INA-e, ruskom Rosneftu, koji navodno planira zatvoriti Rafineriju u Sisku i na tom zemljištu izgraditi skladišta nafte i naftnih prerađevina. Nitko o sudbini rafinerije ne može odlučivati bez suglasnosti Vlade, poručuje povjerenik sindikalne podružnice Rafinerije nafte Sisak Željko Jurašinović.

"Apeliramo na Vladu da u ovoj situaciji zauzme jasan i čvrst stav jer tako najbolje može braniti hrvatske interese".

Obratili ste se na krivu adresu, INA nam je trenutno van kontrole, odgovorio im je ministar.

"Zato smo i ušli u pregovore jer smo tražili da pregovaramo što je razvoj i budućnost INA-e, tražili smo investicije u INA-i i da se dogovorimo. Poruka sindikatima: kriva adresa je i za investicije i za razvoj i za prodaju, adresa je u Budimpešti", zaključio je Vrdoljak.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.