Brojni prigovori
Split: Za deset dana moguća obustava stečaja Salonita
U idućih deset dana stečajni sudac splitskog Trgovačkog suda Ivan Basić odlučit će hoće li obustaviti i zaključiti stečajni postupak Salonita, koji se u dva navrata vodi još od 2002. godine, no na tu je mogućnost najavljeno više prigovora.
Prigovore su najavili Jurica Jurač, zamjenik županijske državne odvjetnice koji zastupa Poreznu upravu, u ime bivših radnika "Salonita" Darka Todorić iz Hrvatske udruge radničkih sindikata (HURS), Nikola Božiković iz odvjetničkog ureda koji zastupa bivše radnike i IGH, te predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević.
Matijašević je nakon skupštine vjerovnika najavio da će, ukoliko bude donesena odluka o obustavljanju i zaključenju stečajnog postupka zbog činjenice da nema stečajne mase, uložiti prigovor u ime radnika vjerovnika te u ime interesa države. "Već je jednom bila donesena odluka o obustavi stečajnog postupka. Državno odvjetništvo se žalilo u ime vjerovnika i odluka je osporena te je stečajni postupak vraćen ponovno u rad", podsjetio je.
Dodao je da su predsjedniku Visokog Trgovačkog suda i splitskog Trgovačkog suda uputili požurnicu te da želi vjerovati kako će pravosuđe u tom postupku postupati u interesu hrvatske države.
Matijašević je simptomatičnim ocijenio da su za zaključenje stečajnog postupka bili predstavnici poduzeća koja potražuju, te da su ta njihova potraživanja istovremeno predmet postupka koji se vodi protiv Joze Ćurkovića, vlasnika Salonita koji je u bijegu.
Na današnjoj su skupštini vjerovnika predstavnici Državnog odvjetništva bagateliziranom i neprihvatljivom nazvali cijenu od 2,8 milijuna kuna koliko je procjenjeno 42.000 kvadrata te tvornice sanirane od azbesta, i to u blizini obale i mora. Na to je stečajni upravitelj Ante Ramadan rekao kako je operativna obala pod ingerencijom Lučke uprave, a ne u vlasništvu stečajnog dužnika. "Vrijednost zgrade se procjenjuje po tome koliko može generirati prihoda", poručio je Ramadan.
Kako je rekao stečajni sudac Ivan Basić, ako se u sljedećih deset dana i odluči za obustavu i zaključenje stečajnog postupka, parnice će se nastaviti voditi. "Ako dođe do sklapanja nagodbi ili unovčenja stečajne mase sazvat će se skupština vjerovnika", objasnio je stečajni sudac vjerovnicima.
Stečajni postupak Salonita pokrenut je 2002. godine, a razlog pokretanja stečaja bio je porezni dug u iznosu od 23 milijuna kuna. Ukupna dospjela nenaplaćena potraživanja su oko 13,5 milijuna kuna, a nesporna vrijednost stečajne mase je procijenjena na više od 4,7 milijuna kuna. Čak 9,7 milijuna kuna se odnosi na troškove sanacije, potom 3,2 milijuna prema radnicima oboljelima od azbestoze, a još oko pola milijuna je razlika na plaće radnika i otpremnine.
U stečajnu masu se računa samačka kuća, oprema, dionice "Pominvesta", 1,8 milijuna kuna na depozitnom računu suda i sekundarni otpad. Veći dio nekadašnjeg Salonita je u vlasništvu Salonita Novog u stečaju, a manji dio Grada Solina.
Tijekom današnjeg postupka Miljenko Modrušan je u ime vjerovnika stečajnog upravitelja Ramadana upitao zašto se Salonitu računa trošak od 9,7 milijuna kuna, koliko je potrošeno za sanaciju, ako oni nisu vlasnici tvornice. Ramadan mu je odgovorio kako su troškovi napravljeni prije nego li je on preuzeo dužnost stečajnog upravitelja.
Sindikalnog povjerenika Hrvatske udruge sindikata Jozu Marića je zanimalo tko je obavio sanaciju u Salonitu i imaju li certifikat da je prostor očišćen od azbesta. "Veći dio sanacije je obavila tvrtka Adriatic Blizna, ali aktivirana je i bankovna garancija od dva milijuna kuna, te je tim sredstvima nastavljena sanacija. Imamo rješenje Ministarstva zaštite i okoliša da je uklonjen sav opasni i neopasni otpad, a posjedujemo i certifikat ovlaštene osobe da je tvornički krug očišćen od azbesta", odgovorio mu je Ramadan
Upitan jesu li svi azbestni krovovi na tvorničkim halama skinuti, stečajni upravitelj je odgovorio da takvih krovova ima svugdje u Hrvatskoj, no da imaju mišljenje po kojemu onečišćenje iz tog krova ne može utjecati na koncentraciju azbesta u zraku.
Sestra Joze Ćurkovića, odbjeglog vlasnika Salonita, danas se na Trgovačkom sudu pojavila u ulozi direktorice stečajnog i razlučnog vjerovnika "Robson Holdinga".
Vezane vijesti
-
Povjerenik HUS-a za Dalmaciju Jozo Marić u ime sindikata još je jednom upozorio da radnici sami moraju preuzeti sanaciju tvornice jer tvrtka Adriatica Blizna to radi nezakonito
-
Tridesetak radnika Salonita okupilo se danas pred tvornicom u Vranjicu, a njihovo je okupljanje nadgledala policija
-
Radnici Salonita, uz ostalo, traže da se napokon utvrdi visina odštete za one koji su bili u doticaju s azbestom ili oboljeli od azbestoze, te predlažu najmanje 50 tisuća eura za svakog radnika
-
Ubrzo nakon incidenta stigla je i policija, ali sve je prošlo bez većih izgreda
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.