Biznis

Čudo u Drnišu

Kamene ploče na Poljani "smršavile" s plaćenih 10, na 8,5 cm

Kamene ploče na Poljani

Radovi na obnovi i izgradnji središnjeg trga u Drnišu, Poljane, u punom su jeku, pa se, kako je i najavljeno, očekivalo da će biti dovršeni u roku - do konca travnja.

U međuvremenu je, međutim, iskrsnuo problem s izvođačem radova, tvrtkom "Graditelj svratišta", jer kamene ploče kojima se popločava Poljana nisu debljine 10 centimetara, kako je precizirano u projektnoj dokumentaciji i pratećem troškovniku već 8,5 centimetara, kako prenosi slobodnadalmacija.hr .

Da izabrana građevinska tvrtka postavlja tanje dolitne kamene ploče nije uočio nadzorni inženjer Ljubo Križanec iz tvrtke IGH - PC Split kojemu je, uz ostalo, i to bio posao. Kako tvrdi Josip Begonja (HDZ), gradonačelnik Drniša do tog je saznanja poteštat došao u razgovoru s građanima.

Odmah je naložio djelatnicima drniške gradske uprave da izađu na teren te izmjere ploče metodom nasumičnog odabira kako ugrađenog tako i uskladištenog obrađenog kamena koji se nalazi na samom trgu, odnosno gradilištu.

Grad Drniš je, ispada, kao investitor sam utvrdio da postoji razlika u debljini kamenih ploča za popločavanje Poljane i to u rasponu od 1,3 do 1,7 centimetar po uzorku, što čini odstupanje od oko 13 do 17 posto u odnosu na ugovoreni posao.

- Od IGH sam zatražio pismeno očitovanje o uočenim nedostacima nad izvedenim radovima i žurni prijedlog rješenja nastale situacije zbog dinamike radova koji bi trebali biti gotovi do konca travnja - kaže gradonačelnik Begonja. Bude li potrebno, dodaje, Grad Drniš će angažirati i stalnog sudskog vještaka kako bi elaboratom definirao debljinu ugrađenog kamenog materijala.

- Očekujem konkretan odgovor u kratkom roku i od IGH, i od tvrtke "Graditelj svratišta", a zatražili smo očitovanje i od predstavnika tvrtke "Slobodan prostor" koja je izradila projektnu dokumentaciju te sastavila troškovnik. Ne isključujem, naime, mogućnost uklanjanja s Poljane svega već postavljenog kamena koji je, po troškovniku, neodgovarajuće debljine - izričit je gradonačelnik.

Ne želi, međutim, nagađati je li netko razliku cijene i debljine (ne)odgovarajućeg kamenog materijala pospremio u vlastiti džep i je li posao za DORH ili Uskok.

- U ovom je trenutku teško optuživati bilo koga, ali uloga nadzora je da štiti investitora, dakle Grad Drniš te da provjerava vrstu, kakvoću i debljinu materijala koja je određena troškovnikom. Kada dobijem tražene odgovore od spomenutih tvrtki bit ćemo pametniji, no ni scenarij da se u cijelu priču uključe pojedine državne službe, ne treba odbaciti - zaključuje Begonja.

I Zdenko Hrženjak, tehnički direktor tvrtke "Graditelj svratišta", izvođača radova na drniškoj Poljani, za sada ne može izlaziti u javnost s obrazloženjem kako se dogodilo da se trg popločao tanjim materijalom od ugovorenoga dok i sam, kako kaže, ne dobije odgovore.

- Mi čekamo obrazloženje od dobavljača kamena, tvrtke "Jadrankamen" iz Splita i tek tada ćemo dati svoje očitovanje o nastalom problemu Gradu Drnišu, voditelju projekta i nadzornom inženjeru - kaže Hrženjak te dodaje kako su radovi u tijeku i kako problem nije nerješiv.

Dok se čekaju obrazloženja i očitovanja, valja podsjetiti da je investicija uređenja Poljane u Drnišu "teška" 3 milijuna kuna, te da su, od te svote, dva milijuna kuna namjenska sredstva Ministarstva za regionalni razvoj i EU fondove, koja su za Poljanu doznačena još 2008. godine.

Milijun kuna osigurano je, pak, iz gradskog proračuna, a osim zamjene podnog materijala, radovi uključuju i novu rasvjetu i hortikulturu te izgradnju prilaza za osobe s invaliditetom.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.