Biznis

Agencija Fitch

Za oporbu i analitičare snižavanje rejtinga očekivano

Za oporbu i analitičare snižavanje rejtinga očekivano

Agencija Fitch snizila je hrvatski kreditni rejting za jedan stupanj, na 'BB' za dugoročno zaduživanje u stranoj valuti i 'BB+' u domaćoj. Razlog, iz Agencije očekuju nastavak recesije šestu godinu zaredom. Očekivano, poručuju analitičari i oporba.

Iako će stopa gospodarskog pada, prema predviđanjima , od 0,5 posto ipak biti manja nego u 2013., kada je iznosila 1 posto, Fitch navodi da je Vlada nedavno upozorila na neispunjavanje fiskalnih planova u prvom polugodištu te objavila kako su slabe šanse da se ostvari cilj EDP-a za 2014. unatoč najavljenom novom rebalansu do kraja godine. Samim time rastu i sumnje da će država uskoro stabilizirati javni dug. Snižavanje kreditnog rejtinga je očekivano, poručuje ekonomski analitičar Ljubo Jurčić.

"Jedna smo od rijetkih zemalja koja nije izašla iz recesije, javni dug se povečava, nezaposlenost raste, tako da dugoročne perspektive nisu sjajne i to je Fitch prepoznao. Mi nismo značajno pali, ostali smo na toj dosta niskoj razini rejtinga, ali sa negativnim trendom", rekao je Jurčić.Sve je ovo samo potvrda onoga na što upozoravamo već dulje vrijeme, proračun je u vrlo teškoj situaciji zbog izostanka reformi, poručuje HDZ-ov Ivan Šuker.

"Kreditne rejting agencije kad to uzmu onda je njihova zajednička ocjena da ćemo se teško zadržati u okvirima deficita koji je predviđen. On će biti sigurno veći za dvije, tri milijarde kuna nego što je to Vlada predvidjela. To znači povećanje javnog duga i ove godine dakle recesiju, a iduće godine ako i bude pozitvnih pomaka oni se neće vidjeti na prihodovnoj strani proračuna, neće se povećati zaposlenost, a isto tako niti hrvatski građani ne mogu očekivati nekakvo povećanje standarda", rekao je Šuker.

Posljednjih godina povlačili su se krivi potezi, a najgore je što hrvatskim gospodarstvom nitko ne upravlja, ističe Ljubo Jurčić. Ohrabruje ga rast izvoza, no ozbiljno bi ga mogle ugroziti ruske sankcije, isto kao što bi vrijeme moglo pokvariti turstičke rezultate.

"Sad smo u situaciji broda bez kormilara i sad ovisimo o vremenskim uvjetima u Hrvatskoj i kretanjima u Europi. Ako ove godine vrijeme bude dobro ili loše onda će isto tako biti dobra poljoprivredna i turistička sezona, ako bude loše, bit će loše. Naš rezultat u 2014. tako ovisi o vremenskim prilikama i nažalost sada o situaciji u Rusiji, da li ćemo imati blokadu naših proizvoda u Rusiju ili ne", zaključuje Jurčić.

Da nam je gospodarstvo prepušteno stihijskom upravljanju smatra i Šuker. Ni u najboljim vremenima bez koordinacije gospodarskih resora nema rasta, a kamoli u kriznim, poručuje Šuker. Smatra i kako je Vlada napravila previše pogrešnih koraka u poreznoj politici, od povećanja stope PDV-a na 25 posto do smanjena stope zdravstvenog doprisnosa pa vraćanja na 15 posto, a sada kaže ne znaju ni što će s porezom na dohodak.

"To šalje jednu nesigurnu poruku investitorima jer ako ne znate kako i po kojim poreznim pravilima ćete raditi sljedećih 5 ili 10 godina takva država je za Vas porezno i pravno nesigurna i tu nećete investirati. Efekt svega toga skupa su smanjeni proračunski prihodi i pitanje je što će biti u 12.mjesecu. Deficit će biti sigurno dvije i pol, tri milijarde kuna veći nego što projiciraju, a to znači novo zaduživanje da bi se ispoštivalo sve ono što se mora isplatiti iz proračuna".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.