Biznis

Alternativni turizam

Poduzetnici - koristite pomoć države za svoje projekte

Poduzetnici - koristite pomoć države za svoje projekte

Prošlotjedni sastanak ministra turizma Darka Lorencina sa turističkim djelatnicima u Zadru, pokazao je da možda u Vladi RH ipak imamo barem jednog ministra koji uvažava značaj zadarske regije. Probni odnosno tzv. pilot-projekt certificiranja i marketinga turističkih destinacija koji je predstavio u Zadru, uključiti će tako i nekoliko lokalnih projekata.

No, uz ovaj projekt, Ministarstvo turizma daje novac i za niz drugih turističkih investicija, a obzirom i na najavljenu gradsku strategiju razvoja turizma i novi smjer u razvoju ove grane kojim kreće Grad Zadar, upravo su ovi programi Ministarstva turizma idealna prilika za poduzetnike koji za svoje projekte kao financijsku pomoć mogu dobiti državna sredstva.

Alternativni turizam

Ministar Lorencin na predstavljanju pilot-programa, uz projekte iz drugih županija, napomenuo je kako u odabrane ulaze i projekti Biogradske rivijere - srca Jadrana, te projekt Zadar, također s razvojem kulture, aktivnog odmora i biciklizma. Ovaj program, direktnim uključivanjem direktora lokalnih i regionalnih turističkih zajednica, pokazuje da država konačno počinje razumijevati da se priča oko jadranskog turizma ne može stvarati u Zagrebu. Druga važna značajka ovog programa je poticanje kulturnog, eno i gastro turizma, biciklizma, poslovnih putovanja, wellnessa, te aktivnog odmora, čime se pokazuje konačno odmicanje od ustaljenog oblika turističke ponude mora i sunca.

Jedna od mogućnosti kojom se sufinancira razvoj turizma jest i program konkurentnosti turističkog gospodarstva. Posljednja je vijest iz Ministarstva turizma kako se ovim programom pomažu tematski parkovi i ploveći hoteli, što neodoljivo vuče na vrlo aktualni problem s otvaranjem plovećeg hotela, tzv. botela Dalmatia u Dubrovniku čiji su investitori optužili vlasti u Splitu i Dubrovniku za namjernu opstrukciju, nakon što im je zbog višemjesečnog birokratskog zavlačenja ugrožena investicija od pola milijuna eura.

U programu konkurentnosti novac je odobren za 74 projekta, poput razvoja posebnih oblika turizma gdje su istaknuti tematski parkovi Histria Aromatica u Istri, gusarski podvodni park obrta Belica u primorsko-goranskoj županiji ili adrenalinski park Makarska.

Tu su također i projekti poput već poznatih polupodmornica, razvoja atraktivnih oblika tzv. outdoor turizma poput biciklizma, uređenja akvarija, brendiranje i uređenje olupina brodova u podmorju, foto safarija i slično.

Iako se u odnosu na tradicionalnu turističku ponudu ovakvi projekti čine alternativom, radi se o nužno potrebnom proširivanju ponude i sadržajima koji itekako imaju potencijala.

Zadarski projekti

Između ostalih, potpore su dobili projekti Zadro Turista PJ Biograd sa 95.000 te Božava d.d. sa 145.000 kuna u mjeri A1 za hotele, te obrt Oštarić iz Kolana sa 75.000, Effectus d.o.o., Zadar sa 95.000 kuna u mjeri A2 za kampove.

Potpore od 30 do 60 tisuća kuna dobili su i seljačka domaćinstva poput OPG Vojislava Pupovca iz Ceranja Donjih, Poljoprivredne zadruge Polača, OPG Šime Škaulja iz Nadina, OPG Ivice Buljata iz Buljata, OPG Šime Gazića iz Tribnja, te OPG Mladena Buljevića iz Posedarja.

U mjeri B za posebne oblike turizma potporu od 30.000 kuna dobio je obrt Albamaris iz Biograda, a u mjeri C za nove investicije 70.000 kuna dobio je Mirnovec park d.o.o., također iz Biograda.

U mjeri D gdje se sufinanciraju projekti internacionalizacije i međunarodne prepoznatljivosti, isključivo u obliku članarina u prestižnim i renomiranim međunarodnim asocijacijama zadarska tvrtka Zadar gradnja d.o.o. dobila je 147.645 kuna, što je ujedno i najveća pojedinačna potpora među zadarskim projektima. Radi se naime o članstvu zadarskog Hotela Bastion, koji djeluje unutar ove tvrtke, u prestižnoj hotelijerskoj asocijaciji Relais Chateaux.

Za turističke investicije financijska se pomoć može dobiti i preko drugih ministarstava, poput programa Poduzetničkog impulsa Ministarstva poduzetništva i obrta, raznih mjera aktivnog zapošljavanja Ministarstva rada i mirovinskog sustava te čitavog niza programa Hrvatske banke za obnovu i razvoj, kojima se financiraju projekti u turizmu.

Tu je također i više programa kroz koje se dodjeljuju bespovratna sredstva i subvencije za javni sektor, koji ne mogu koristiti poduzetnici, no od projekata koje ti programi obuhvaćaju itekako će imati koristi. Profitirati se može tako od dodatnih sredstava za tzv. hot-spotove, odnosno nove točke besplatnog interneta, na koji se korisnici mogu bežično spojiti na najfrekventnijim otvorenim površinama.

Tu su i značajna bespovratna sredstva za javnu turističku infrastrukturu iz Fonda za razvoj turizma, kojima se jača atraktivnost pojedinih destinacija kojima se uređuju plaže, grade biciklističke staze i šetnice, razvijaju inovativni oblici turizma i slično.

Turizam je u Zadru izuzetno važna gospodarska djelatnost, a poslovanje u ovom sektoru pomoću poticajnih srestava može biti olakšano. Stoga, ukoliko investirate u turistički biznis, dobro pregledajte što vam sve Ministarstvo turizma ili drugi izvori financiranja poput europskih fondova mogu ponuditi.

Sufinancira se i bazen bivše direktorice Zračne luke

Sufinancira se čak i izgradnja bazena za tzv. fizičke osobe iznajmljivače, koji su registrirani te imaju sva podmirena dugovanja za boravišne pristojbe, kao i barem tri zvjezdice i minimalnih šest kreveta. U ovoj je skupini po 40.000 kuna dobilo pet iznajmljivača iz Zadra, te po jedan iz Vinjerca, Vira, Nina i Privlake. Posebno je zanimljiva zadarskoj javnosti u ovoj skupini i kontraverzna bivša direktorica Zračne luke - Katica Pupić bakrač, kojoj država također daje 40.000 kuna za izgradnju i opremanje bazena.

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.