EduCentar
Istraživanje: 90 posto poslodavaca spremno je ulagati u početnike
Kada je u pitanju ulaganje u mlađe zaposlenike, tek 7 posto poslodavaca priznaje da nije spremno
Istraživanje trenutne usklađenosti obrazovanja i tržišta rada pokazalo je da malo manje od petine ispitanih poslodavaca (18 posto) preferira zapošljavanje mlađih osoba (do 30 godina), 70 posto navodi da odluka o (ne)zapošljavanju ovisi o samom kandidatu a ne godinama, a čak 90 posto poslodavaca zapošljavanje mlađe osobe i ulaganje u nju ne vidi kao problem, odnosno spremni su na ulaganje u dodatnu edukaciju.
Svega 12 posto poslodavaca ne daje prednost mlađim kandidatima, pokazalo je istraživanje portala EduCentar na više od 50 poslodavaca i 250 tražitelja posla.
Kada je u pitanju ulaganje u mlađe zaposlenike, tek 7 posto poslodavaca priznaje da nije spremno na ulaganje u edukaciju i stoga takvu osobu ne bi niti zaposlili, a 3 posto ispitanih poslodavaca nemaju mišljenje o ulaganju u mlađu osobu.
Na pitanje koja je osnovna razlika između mlađih i starijih zaposlenika, poslodavci se slažu da su mlađi zaposlenici fleksibilniji i brži, dok su stariji iskusniji i pouzdaniji.
Više od polovice poslodavaca (58 posto) primijetilo je prilikom selekcijskih procesa nedostatak određenih kompetencija koje su kandidati trebali steći za vrijeme formalnog obrazovanja. Djelomični nedostatak kompetencija navodi malo više od trećine (32 posto) ispitanih poslodavaca, svega 3 posto navodi da nisu primijetili nedostatak očekivanog znanja, a 7 posto poslodavaca ne može procijeniti nedostaju li određene kompetencije kod kandidata za posao.
Poslodavci ističu da stariji zaposlenici imaju znatno više stručnog znanja (70 posto) u odnosu na mlađe kolege (7 posto). Prema ispitanim poslodavcima vještinu vođenja više posjeduju stariji zaposlenici (53 posto) nego li oni do 30 godina (2 posto).
Muškarci u većoj mjeri smatraju da imaju dobre izglede za pronalazak posla s obzirom na kvalifikacije stečene formalnim obrazovanjem - 35 posto muškaraca i 27 posto žena smatra da su im izgledi za pronalazak posla dobri.
Tražitelji posla su svjesni da bi im prekvalifikacija povećala šansu za bolji posao, čak 65 posto ispitanika spremno je na prekvalifikaciju, dok ih se 13 posto već prekvalificiralo. Na prekvalifikaciju nije spremno 26 posto ispitanika.
Dobar je pokazatelj, ističu s portala EduCentar, da je čak 80 posto tražitelja posla spremno na ulaganje vlastitih sredstava u edukaciju, i to ponajviše od 2000 do 5000 kuna (24 posto). Svega 11 posto ispitanika ne želi uložiti vlastita sredstava u edukaciju, dok ih 10 posto ne zna procijeniti.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.