Biznis

Nabavka bespilotnih letjelica

Dronovi vrijedni 15 milijuna eura nadgledat će ribare i Jadransko more

Dronovi vrijedni 15 milijuna eura nadgledat će ribare i Jadransko more

Ribari koji prihvate EU program scraping, odnosno pristanu uništiti svoj ribarski brod te za to dobiti nadoknadu fonda EU neće na ta sredstva platiti porez, a prijedlog zakonskog akta o tome je pripremljen i uskoro ide u saborsku procedurum javlja Slobodna Dalmacija

To je dobra vijest koju je na devetnaestom susret ribara HOK-a koji se u četvrtak i petak održavao u Zadru donio ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.

Na skupu u Zadru Jakovina i je najavio i jedan zanimljiv projekt kontrole ribarstva - bespilotnim letjelicama. Nabavka bespilotnih letjelica stajat će oko 15 milijuna EUR-a, prve bi krenule u nadzor mora sredinom sljedeće godine, a osim kontrole ribarstva u kojoj bi nadležnim inspekcijama direktnim snimanjem dostavljale podatke o prekršiteljima, imali bi i druge funkcije, poput kontrole granice i sl.

Inače, na skupu na Boriku okupilo se oko 250 ribara iz svih djelova hrvatskog Jadrana. Oni su obradili ili načeli čitav niz za ribarstvo aktualnih tema - od izmjena u zakonskoj regulativi koja se odnosi na tzv. mali ribolov kojeg profesionalni ribari smatraju ozbiljnom i nelojalnom konkurencijom do načina povlačenja sredstava EU namijenjenih ribarstvu. A ta sredstva nisu mala: Europska unija za razvoj ribarstva u Hrvatskoj predvidjela oko 300 milijuna EUR-a.

Komorski udruženi ribari, rečeno je na skupu, dobro surađuju s Upravom za ribarstvo i Ministarstvom poljoprivrede. Predsjednik Ceha ribara HOK-a Mato Oberan je istaknuo da državna tijela slušaju ribare i uvažavaju njihove zahtjeve, ali je i sam ministar Jakovina kazao da je sustav kojeg vodi, a to su samo Ministarstvo i šest pridruženih agencija, još uvijek spor te je njegovo funkcioniranje ocijenio s minus tri. Na mnoga pitanja ribara i na Susretu su odgovarali ili ministar Jakovina ili njegov pomoćnik Ante Mišura.

Jakovina i sami ribari istaknuli su kako od ulaska Hrvatske u EU ne određujemo sami zakonsku regulativu u ribarstvu, nego provodimo europsku, a uz ostalo Europa inzistira na smanjenje ribarskih brodova te potiče ribare koji žele izaći iz posla i uništiti brod.

Za to je iz EU blagajne moguće povući 4,7 milijuna EUR-a, dosta je ribara zainteresirano iako neki i ne ispunjavaju uvjete za to, međutim sam scraping još nije zaživio. Oslobađanje od plaćanja poreza na dobijena sredstva sigurno će mnogima biti dodatni motiv za napuštanje ribarstva. Na kraju svog 19. susreta ribari su donijeli i zaključke koje će uputiti nadležnim tijelima.

Od Uprave ribarstva traže da se na osnovi monitoringa resursa u koćarskom ribolovu u ribolovnoj zoni C (srednji Jadran), donese odluka o privremenoj obustavi ribolovnih aktivnosti, te isto tako traže otvaranje svih kanala u isto vrijeme za obavljanje koćarskog ribolova.

Traže da se najavljena izmjena zakonske regulative, vezana za obalni ribolov i mali obalni ribolov, uredi tako da se prvenstveno vodi računa o interesima profesionalnih ribara.Zatim da se profesionalnim ribarima koji koriste benzin za pogon ribarskih plovila omogući povrat trošarine na način kao što je to omogućeno i onima koji koriste tzv. plavu naftu. Zatim, da se u Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, bolje pozicionira sektor ribarstva te uzme u obzir specifičnosti ovog sektora.

Dalje, da se do okončanja rada na Planovima upravljanja, nađe prihvatljivo rješenje za rad tradicionalnim alatima, potegačama i malim plivaricama. Traže i smanjenje PDV-a na 13 posto za sve proizvode ribarstva, posebice za ribu iz ulova, uzgoja i školjke. I na kraju, da se ribarima omogući nadoknada štete na ribolovnim alatima, počinjene od strane zaštićenih vrsta i predatora.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.