Trilijuni dolara i milijuni radnih mjesta
G20 ovaj vikend ispisuje globalnu ekonomsku strategiju
Afrički dječak u prevelikoj plavoj jakni iz prašine gleda u riječi: "Bogati postaju bogatiji. Siromašni su ostavljeni iza. G20: Ujednačite to".
Ovu poruku na velikom plakatu humanitarna organizacija Oxfam postavila je na mostu u Brisbaneu pokraj kojeg će prolaziti čelnici najvažnijih svjetskih ekonomija na putu do obližnjeg kongresnog centra u kojem će iduća dva dana raspravljati o globalnom gospodarstvu.
Američki i ruski predsjednici Barack Obama i Vladimir Putin i njima ravni kolege iz Kine, Indije, Brazila, EU-a i drugih zemalja trebali bi usuglasiti strategiju kojom bi se globalni BDP podigao za dva posto u idućih pet godina.
Trilijuni dolara i milijuni radnih mjesta
G20 je forum najvećih i rastućih svjetskih ekonomija. Predstavlja 90 posto svjetskog BDP-a, dvije trećine svjetskog stanovništva i četiri petine međunarodne trgovine. Od izbijanja svjetske krize 2008. godine, G20 zamijenio je G8 kao glavni skup za međunarodnu ekonomsku koordinaciju.
Članice G8 - SAD, Kanada, Japan, Rusija, Njemačka, Britanija, Francuska i Italija, sve su članice G20 u koji su još uključene EU, Meksiko, Brazil, Argentina, JAR, Turska, Indija, Kina, Indonezija, Južna Koreja, Saudijska Arabija i Australija.
Državnici tih zemalja u Brisbaneu će razgovarati o strategijama za poticanje rasta i suradnji u monetarnoj i poreznoj politici te razvoju infrastrukture.
Ishod razgovora pažljivo će pratiti onaj dio svijeta koji ne pripada u G20. A ta organizacija želi strategiju koja će svjetskom gospodarstvu donijeti dva trilijuna dolara i milijune radnih mjesta u pet godina.
Obama je nedavno rekao kako je siguran da će razgovori u Brisbaneu biti plodni i da je australski premijer Tony Abbott, koji ove godine predsjeda skupom, s pravom ekonomski razvoj i zapošljavanje označio najvažnijim dijelom dnevnog reda.
"Istina je da u svijetu, u vrijeme kad je globalna potražnja još uvijek slaba, imamo određene regije koje nemaju rast kakav bismo željeli", rekao je Obama.
Mike Callaghan iz sydneyskog Instituta za međunarodnu politiku kaže da je G20 relevantan jer može riješiti ona pitanja koja nijedna država ne može sama. "Godine 2008. vladao je strah da će se ponoviti okolnosti koje su dovele do Velike depresije 1930-ih. To je spriječeno na summitu G20 u Londonu. Taj skup vratio je povjerenje i prevenirao još dublji ekonomski pad", kaže Callaghan, objašnjavajući zašto su očekivanja od G20 velika.
Službeni ciljevi G20 su osiguranje snažnog, održivog i uravnoteženog rasta, regulacija financijskih tržišta kako bi se izbjegao slom iz 2008. i razvoj siromašnih zemlja.
Bez razgovora o klimi
Iako je dobio pohvale Obame za fokusiranje na ekonomiju, Abbott se međutim suočio s kritikama zbog toga što je klimatske ciljeve isključio sa sastanka u Brisbaneu.
Pritisak se dodatno pojačao pošto su američki predsjednik Barack Obama i njegov kineski kolega Xi Jinping, predsjednici dvaju najvećih onečišćivača u svijetu, dogovorili u srijedu u Pekingu o nove mjere za suzbijanje klimatskog zatopljenja i pozvali druge gospodarske sile na "ambiciozniji angažman".
Australski premijer Tony Abott rekao je da je svjestan komentara, ali i ponovio da su prioriteti sastanka na vrhu 20 najrazvijenijih zemalja svijeta gospodarski rast i zapošljavanje. "Konferencija APEC-a upravo je okončana u Pekingu, a klimatske promjene na njoj jedva su spomenute... onako, u prolazu", ustvrdio je Abbott u četvrtak pred novinarima. "Mnogo je drugih prilika za razgovore o klimi", rekao je uzrujani australski premijer.
Klimatski aktivisti nalaze se iza široke društvene kampanje za odlučnije djelovanje svjetskih lidera u borbi protiv klimatskih promjena i mogu se očekivati njihovi prosvjedi u Brisbaneu. Očekuje se da će demonstrirati i antikapitalistički prosvjednici i borci za prava Aboridžana. Nije isključeno ni nasilje kakvo je znalo pratiti ranije sastanke na vrhu G20.
Danima prije summita doslovno svaki ugao Brisbanea zauzele su skupine policajaca. Više od 7000 pripadnika snaga sigurnosti brinut će se da skup protekne u redu. Mnogi od njih došli su izvan Brisbanea, a dio njih i izvan zemlje, s Novog Zelanda. Australija je visokom stupnju pripravnosti od sredine rujna kada je vlada upozorila na rast prijetnje tzv. unutarnjih terorista.
Vezane vijesti
-
-
Klimatske promjene i pandemija covida-19 glavne su teme dvodnevnog sastanka čelnika dvadeset najvećih svjetskih ekonomija koji je počeo u subotu u Rimu, a uvodnim govorom otvorio ga je talijanski premijer, javlja BBC.
-
Promet kroz Sueski kanal u četvrtak je nakratko blokiran nakon što se teretni brod pod panamskom zastavom nasukao na plovnom putu prije nego što su ga službe uspjele preusmjeriti.
-
Predstavnici stranaka vodeće demokršćansko-socijaldemokratske koalicije u Njemačkoj odbacili su u utorak prijedlog jedne skupine stručnjaka koji traže da se dob za odlazak u mirovinu podigne na 68 godina starosti.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.