Biznis

Prodaja do kraja godine

Dok čeka novog vlasnika Luki Vukovar snažno pada promet

Dok čeka novog vlasnika Luki Vukovar snažno pada promet

U prvih deset mjeseci Luka Vukovar zabilježila je pad pretovara roba za gotovo 25 posto u odnosu na isto razdoblje lani, ili čak za 67.000 tona. Direktor Tomislav Mihaljević to objašnjava posljedicom recesije, ali i visokim vodostajem Save.

'Zbog visoke Save, sva roba za Bosnu i Hercegovinu stizala je u njezine luke bez da su korištene usluge Luke Vukovar, a to se nastavlja i dalje', objasnio je Mihaljević.

Izvjesno je kako će ovu godinu Luka Vukovar završiti s negativnim poslovnim rezultatom, jer manjak od 67.000 tona znači oko 2,5 milijuna kuna manje prihoda.

Prošle godine Luka Vukovar ostvarila je 13,5 milijuna kuna prihoda i dobit od 264 tisuće kuna. Unatoč smanjenju pretovara, vukovarski operater i dalje je financijski zdrav, likvidan je te nije zadužen.

Vukovarska tvrtka u državnom vlasništvu glavni je operater luke na Dunavu. Vlada je potkraj srpnja odlučila pokrenuti postupak javnog prikupljanja ponuda za prodaju firme, odnosno stopostotnog udjela ukupne nominalne vrijednosti 38 milijuna kuna.

Trenutačno Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) radi procjenu realne vrijednosti Luke Vukovar. Kad se to okonča, najave su da bi to trebalo biti gotovo do kraja ovog mjeseca, država će izaći s cijenom i tada će se pozvati zainteresirani kupci da predaju obvezujuće ponude. Plan je da se prodaja završi do kraja godine.

Šest kompanija iskazalo je interes za Luku Vukovar. Osim Luke Ploče, nije poznato tko su ostali investitori. Neslužbeno se može čuti kako se radi o stranim tvrtkama, i to velikim trgovcima žitaricama i drugim proizvodima. Među njima je navodno i austrijski Borealis, izravni konkurent kutinske Petrokemije na tržištu mineralnih gnojiva.

'Za nas je jedino važno da novi vlasnik donese nove poslove, izgradi logistički centar te nam dugoročno osigura velike količine robe', istaknuo je direktor Mihaljević.

Samim načinom prodaje nisu najsretniji lokalni vlastodršci jer ih država nije uključila u proces. Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava požalio se kako ih ništa nije pitao, a radi se o tvrki izuzetno važnoj za tamošnje gospodarstvo.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.