Država nema obavezu zapošljavanja
Privatni sektor u podređenom položaju naspram javnog
Najnovija državna mjere aktivne politike rada, povećanje mjesečne naknade s 1.600 na 2.400 kuna za osobe s ugovorom o stručnom osposobljavanju, struka je ocijenila kao promašaj koji neće imati nikakvog utjecaja na negativna kretanja na tržištu rada u strukturi mladih osoba, piše Narodni list
Prema statistici u Hrvatskoj ima 36,3 posto nezaposlenih osoba u dobi od 15 do 29. godine. U realnim brojkama to je više od 111.000 nezaposlenih mladih osoba, a za koje je struka ocijenila kako im najnovije vladine mjere neće pomoći u rješavanju njihovog problema.
Država nema obavezu zapošljavanja
Ova vladina mjera stvara gorak okus u ustima da je s njome država osigurala monopol nad jeftinijom radnom snagom u javnom sektoru. Sigurno bi bila zanimljiva brojka koliko je od ukupnog broja popularno zvanih Mršičevih ugovora potpisano između korisnika i organizacija iz javnog sektora s jedne strane, a koliko s tvrtkama između fizičkih osoba i tvrtki iz privatnog sektora s druge strane. Isto tako podrobnu analizu zaslužuje koliko je onih koji su potpisali ugovor s nekom školom, nakon isteka roka od godinu dana potpisalo ugovor o radu. Škole su najočitiji primjer gdje se masovno koristi mogućnost zapošljavanja učitelja, nastavnika na godinu dana, gdje se fakultetski obrazovane osobe stavlja u poziciju da moraju raditi isti posao kao i njihov kolega s fakulteta, ali za tri puta manju plaću.
Kvaka je u tome što je država privatnom sektoru odredila da osoba koja radi za nekoga godinu dana putem ugovora o stručnom osposobljavanju mora biti zaposlena, ali isti uvjet nije dan onima koji su na državnim jaslama. Na taj način u društvenom sektoru dobili su preko 100.000 nezaposlenih mladih osoba. Kad proberu prvi puta, pošalju ljude kućama s prijateljskim tapšanjem po ramenu i zagrabe za novim jeftinom radnom snagom. Jedina razlika jest što su sada odlučili ponuditi 800 kuna više. Takav pristup neće imati nikakvog efekta na tržište rada sve dok javni sektor ne dobije obavezu zapošljavanja.
Privatnici ne smiju imati dug
Utjecaj na tržište jeftine radne snage nije pri tom ograničen. Postoje još uvijek poduzetnici koji bi sigurno zaposlili nekoga na godinu dana, iskoristili mogućnost uštede i nakon toga sa svojim novim radnikom sklopili ugovor o radu. Praksa govori da poslodavci obično u takvim slučajevima svojim djelatnicima isplaćuju dodatna vlastita sredstva, pored državnih. Da se utjecaj privatnog sektora na potencijalnu radnu snagu smanji na minimum, u priču je ubačena klauzula da tvrtka iz privatnog sektora ne smije imati ni jednu kunu duga prema državi, ako žele sklopiti s nekim ugovor o stručnom osposobljavanju. Svatko tko radi u privatnom sektoru, zna kako je vjerojatnost za ispunjavanje ovog kriterija, u uvjetima postojeće likvidnost, zapravo ravna nuli.
Vezane vijesti
-
-
Država čini ono što može, posebice kada je riječ o privatnim kompanijama. Država možda može kazniti onoga koji ne plaća plaće, ali teško može umjesto poslodavca isplatiti te plaće
-
Premijer Andrej Plenković najavio je u srijedu u Hrvatskom saboru da će od siječnja minimalna neto plaća biti povećana za 350 kuna, s 3400 na 3 750 kuna, odnosno na 500 eura neto.
-
Prosječna plaća u Hrvatskoj prvi puta je viša od 7.000 kuna, istaknuo je u četvrtak na početku sjednice Vlade premijer Andrej Plenković, ocijenivši da je tome pomogla porezna reforma i državna pomoć gospodarstvu za vrijeme pandemije koronavirusa.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.