Rizik poslovanja
Privatni iznajmljivači: Novci EU-a samo za OPG, obrt ili tvrtke
Imate sobu, nekoliko soba, apartman, dva studio-apartmana ili kuću za odmor koje ljeti iznajmljujete turistima, piše Narodni list
Posljednji put ste ih renovirali prije desetak godina. I naravno da niste konkurentni, ili ste sve manje konkurentni na turističkom tržištu u žestokoj konkurenciji koja iz sezone u sezonu postaje sve brojnija. Htjeli biste, napokon, poboljšati vašu uslugu, a dakako da vam za takvo nešto treba novac. Mnogo novca.
Iskrena pitanja
Uspješnim iznajmljivačima, a to zasigurno želite postati, bitno je stalno unaprjeđivanje i ulaganje u svoju nekretninu. Pri tome pored bankarskih kredita računate na potporu koja se u različitim oblicima nudi iz lokalnih, regionalnih i državnih ureda. No i povlačenjem sredstva iz EU fondova. Uostalom, turizam je među strateškim gospodarskim granama "Vlade" iz Bruxellesa. Ipak, postoji "kvaka"...
-Istina. Europska unija kroz različite mjere podupire rast, razvoj i konkurentnost malog i srednjeg poduzetništva. Međutim, tu je potrebno naglasiti da je prema EU definiciji mali i srednji poduzetnik svatko tko ostvaruje profit i plaća PDV, neovisno o formalnom tipu registracije, što znači da u tu kategoriju spadaju fizičke osobe, OPG-i, obrti i naravno tvrtke.- ističe Eva Magovac sa Sveučilišta u Zagrebu, specijalist za EU projekte, inače i sama privatni iznajmljivač. Pojašnjava:
-Privatni iznajmljivači, odnosno fizičke osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu, a koji nisu registrirani kao OPG-i, obrti ili tvrtke, dakle nisu u sustavu PDV-a, ne mogu se prijavljivati na natječaje iz EU strukturnih fondova namijenjene turističkom sektoru, i to vrlo vjerojatno neće biti moguće ni u budućem financijskom razdoblju EU 2014. - 2020.-tvrdi Magovac.
U prethodnom, pretpristupnom periodu, do 1. srpnja 2013., kroz program IPARD, mjera 302, "Diversifikacija i razvoj ruralnih gospodarskih aktivnosti", sektor ruralnog turizma je mogao ostvariti sufinanciranje u iznosu od 50 posto ukupno prihvatljivih troškova projekta.
-Točno, i to kroz ulaganja u izgradnju i/ili rekonstrukciju i/ili opremanje objekata za pružanje turističkih i/ili ugostiteljskih usluga, poput smještajnih objekata, npr. apartmana, soba, objekata za pripremu i usluživanje hrane i pića, sanitarnih čvorova i drugih prostorija. Uključujući objekte za držanje životinja u turističke svrhe, rekreaciju, turističke kampove, uređenje vanjskih površina, primjerice za jahanje, sportski ribolov na kopnenim vodama, brdski biciklizam, tematske staze, jahačke staze, zatim kroz ulaganje u rekonstrukciju i/ili opremanje objekata tradicijske arhitekture, tradicijske stambene i gospodarske objekte, ulaganje u obnovljive izvore energije itd.- napominje Eva Magovac.
Pritom su spomenuta ulaganja bila prihvatljiva samo u naseljima razvrstanim u razrede "C", "D" i ostalim nerazvrstanim naseljima koja nisu dio općine ili grada razvrstanog u razred "A" ili "B", što je kod nas najčešća turistička skupina. U tome se konkretno podrazumijevalo da je za sva navedena ulaganja bio potreban poslovni plan ili investicijska studija, ovisno o visini ulaganja.
-IPARD je funkcionirao na način da je poduzetnik sam morao isfinancirati čitavu investiciju, a Ugovorno tijelo bi mu nakon provjere svih dokumenata refundiralo maksimalno polovicu troškova. Prije ulaska u posao, svaki poduzetnik koji bi svoju investiciju želio sufinancirati iz namjenskih fondova Europske unije, prvo bi trebao biti iskren prema sebi i postaviti si pitanje bi li njegovu investiciju, ma kako ona mala ili velika bila, htjeli kreditirati HBOR ili poslovna banka. Tek tada, ako je odgovor zaista pozitivan, može s pravom tražiti i sufinanciranje iz nekog strukturnog EU fonda. Ukoliko je odgovor negativan, nema tog EU fonda iz kojeg bi za svoju investiciju mogao dobiti sredstva. Ti fondovi, naime, funkcioniraju baš kao i banke, s tom razlikom što je dio sredstava zaista bespovratan.-navodi Magovac. Svi budući natječaji bit će objavljeni na web stranici www.strukturnifondovi.hr , no prema nekim, "na sporedna vrata" dostupnim, i izgledno vjerodostojnim, informacijama naglasak za male i srednje poduzetnike mogao bi biti na mikrokreditiranju, a manje na sufinanciranju kroz bespovratna sredstva kao što je to bio slučaj do sada.
-Trenutno tako stoji stvar. Privatni iznajmljivači se, međutim, mogu prijavljivati na natječaje koje raspisuje Ministarstvo turizma svake godine (www.mint.hr ). Posljednji takav natječaj objavljen u svibnju 2014. (Program konkurentnost turističkog gospodarstva) (su)financirao je izgradnju i opremanje unutarnjih i vanjskih bazena privatnih iznajmljivača. Također i udruživanje privatnih iznajmljivača u zadruge ili trgovačko društvo, kao i organiziranje i realizaciju zajedničkih sadržaja, preregistraciju postojećeg "Objekta u domaćinstvu" privatnog iznajmljivača u odgovarajuću vrstu ugostiteljskog objekta za smještaj trgovačkog društva ili obrta. Isto i članarinu u prestižnim renomiranim međunarodnim asocijacijama smještajnih ugostiteljskih objekata.-podsjeća Eva Magovac i dodaje kako se tu, na žalost, manje vrijednim potporama.
Niz je mogućnosti koje se otvaraju kada je posrijedi oblik organizacije obiteljskog smještaja, a prema iskustvu iz ostalih zemalja članica čini se da su dobri stari pansioni i difuzni hoteli među poželjnijima. Upravo na njima, kao kvalitetno najvišem obliku obiteljskog smještaja, su značajan udio vlastite turističke ponude razvile Njemačka i Austrija. Difuzni hoteli pretpostavljaju ujedinjavanje ponude većeg broja smještajnih jedinica obiteljskog smještaja iste kvalitativne razine, no u vlasništvu različitih privatnih osoba u istoj destinaciji, a koje se tržišno komercijaliziraju na način koji je jedinstven i centraliziran. Kako bilo, novac iz EU se može povući, a uvjet je tek da ste pravna osoba, što znači da svi iznajmljivači koji pružaju usluge smještaja kao obrtnici ili tvrtke, kao i oni koji su u sustavu PDV-a, prepoznati kao potencijalni korisnici, imaju mogućnosti izvlačenja sredstva iz EU fondova. Moraju nužno poslovati pozitivno minimalno tri godine u segmentu za koji ujedno i traže financijsku potporu, a da bi se uopće kandidirali za sredstva potrebno je priložiti investicijsku studiju ili poslovni plan. Ne posluju li pozitivno 3 godine, samo troše vrijeme, jer nisu u nikakvoj mogućnosti dobiti sredstva iz EU fondova.
Rizik poslovanja
-Bitno je naglasiti da jedan od rizika postoji i za sve one koji, na primjer, pozitivno posluju zadnjih pet godina u segmentu trgovine, proizvodnje i slično, uglavnom ne bave se iznajmljivanjem apartmana, ali imaju neku nekretninu koju bi preuredili u apartmane i žele povući sredstva iz EU fondova. Odgovor bi u početku mogao biti pozitivan, jer posluju pozitivno 3 godine, no velika je šansa da neće skupiti dovoljan broj bodova kod evaluacije, odnosno da se prijava na kraju odbaci iz razloga jer su tretirani kao početnici koji ne posluju dovoljno dugo u segmentu za kojeg traže financijsku potporu, u našem slučaju turizma.-naglašava Ivan John s portala Moj oblak. Pripreme i prikupljanje papira je veliki i skupi proces, stoga je, zaključuje, dobro biti oprezan i nadasve dobro informiran.
Pola kreveta u kućanstvima
U kućanstvima se u Hrvatskoj ostvaruje čak trećina noćenja, čija je brojka naročito narasla u razdoblju od 2005. do 2011., za skoro 50 posto, a na privatni se smještaj odnosi gotovo polovica kapaciteta, blizu pola milijuna kreveta. Privatni iznajmljivači plaćaju paušalni porez na dohodak i boravišnu pristojbu po krevetu, što godišnje na razini RH iznosi oko 100 milijuna kuna. Riječ je o novcu koji odlazi u poreznu blagajnu i proračun HTZ-a.
Vezane vijesti
-
Dvorana HNK Zadar je čak dva puta bila rasprodana s predstavom koja je poučna za sve, posebno za mlade.
-
Centar za poslovnu etiku Fakulteta filozofije i religijskih znanosti u suradnji sa Sveučilištem u Scrantonu (Pensivlanija, USA), Sveučilištem u Ljubljani i Sveučilištem u Zadru organizira međunarodni interdisciplinarni simpozij na temu: "Turizam, ekonomija i poslovna etika".
-
Pretežno sunčano bit će na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije, a potkraj dana rast naoblake, osobito na otocima.
-
U sklopu programa Bebinim koracima primalja Ivana Mencinger, bacc.med.tech., savjetnica za dojenje i postpartum doula upoznala je roditelje sa sve popularnijom metodom dohrane beba.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.