Biznis

Rok predaje porezne prijave za 2014. godinu je 28. veljače

Kako ispuniti poreznu prijavu u 2015. godini

Kako ispuniti poreznu prijavu u 2015. godini

Velike tablice, s puno polja te pitanja koja seciraju vaša primanja u detalje, i to sve na više stranica, plus strah od pogreška, razlog je zašto građani s mukom dočekuju kraj veljače i rok za predaju porezne prijave, piše Narodni list

Obrazac možete kupiti u knjižarama ili ga "skinuli" s internetske stranice neke od banaka, a većina ih i nudi tu uslugu, te vam kompjuterski program dijelom i izračuna podatke gdje je to potrebno.

Isto tako, obrazac za prijavu poreza (DOH) za 2014. godinu možete preuzeti na internetskim stranicama Porezne uprave. Ispunjavanje porezne prijave zapravo je jednostavan šablonski postupak, u kojem podatke koje imate, trebate rasporediti po pripadajućim kategorijama.

Popunjenu godišnju poreznu prijavu dostavljate područnom uredu Porezne uprave koja je nadležna prema mjestu prebivališta ili prijavljenog boravišta. Ako ste pak tijekom 2014. godine mijenjali boravište ili prebivalište, prijavu ćete sad predati u onu ispostavu Porezne koja je nadležna za mjesto u kojem ste više bili.

Rok predaje porezne prijave za 2014. godinu je 28. veljače.

Uz popunjeni obrazac predajete i popratne dokumente, npr. potvrde o isplaćenom dohotku, potvrde o uplatama za zdravstveno osiguranje ili o darovanjima.

1. stranica

Na prvoj stranici obrasca upisuje se godina na koju se prijava dohotka odnosi, zatim vaši opći podaci (adresa, živite li na potpomognutom području i Gradu Vukovaru, te jeste li invalid Domovinskog rata). Dalje se navode eventualni uzdržavani članovi obitelji, te njihovi podaci.

Posljednja stavka na prvoj stranici su podaci o uvećanju osobnog odbitka ako ste sami plaćali doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje u tuzemstvu te na osnovu danih darovanja u tuzemstvu u naravi i u novcu doznačenim na žiroračun, a u kulturne, odgojno-obrazovne, znanstvene, zdravstvene, humanitarne, športske i vjerske svrhe, udrugama i drugim osobama koje te djelatnosti obavljaju u skladu s posebnim propisima, do visine 2% primitaka za koje je u prethodnoj godini podnesena godišnja porezna prijava i utvrđen godišnji porez na dohodak.

Potpomognuta područja u Zadarskoj županiji su: U skupini P1 ne nalazi se niti jedno naselje, dok u kategoriju P2 ulaze: Lišane Ostrovičke, Novigrad, Obrovac, Polača, Poličnik, Posedarje, Stankovci i Vrsi.

2. stranica

Na drugoj stranici se upisuje dohodak od nesamostalnog rada (plaća i mirovina).

Podaci se popunjavaju u kunama i lipama, prema zbroju podataka iskazanom u Obrascima IP koje su poslodavci, odnosno isplatitelji plaće vodili za 2014. godinu te uručili poreznom obvezniku. Svoj dohodak tu iskazuju i porezni obveznici koji su primitke od nesamostalnog rada ostvarili kao članovi posade broda u međunarodnoj plovidbi, ako su u poreznom razdoblju za koje podnose poreznu prijavu iz toga dohotka, u skladu s posebnim zakonom, obvezni platiti porez na dohodak po toj osnovi (ako je ukupan broj dana plovidbe manji od 183).

Umirovljenici pak podatke o svojim primanjima popunjavaju prema potvrdama koje izdaje Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, u kojima je upisan podatak o godišnjem iznosu mirovine, razdoblju ostvarivanja mirovine, korištenom osobnom odbitku, iznosu uplaćenih doprinosa iz mirovine i iznosu uplaćenog predujma poreza i prireza iz mirovine koju je isplaćivao HZMO. Podaci se mogu popuniti i prema obavijesti o mirovini Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje za isplaćene mirovine u 2014. godini. Ako je porezni obveznik ostvario i mirovinu od osiguravatelja, podaci o visini te mirovine i uplaćenom predujmu poreza i prireza upisuju se prema podacima iz Obrazaca IP.

Zatim se ta plaća i mirovina zbrajaju, kod osoba koje su ostvarile obje vrste primanja.

Pri dnu stranice upisuju se podaci o ostvarenom dohotku od nesamostalnog rada (plaće odnosno mirovine) na koji se ne plaća porez na dohodak razmjerno stupnju invalidnosti hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata.

3. stranica

Treću stranu popunjavaju samostalne djelatnosti - obrtnici, slobodna zanimanja, poljoprivrednici i sl. Dohodak im se utvrđuje na temelju podataka iz poslovnih knjiga i evidencija. Na vrhu stranice oni odmah upisuju svoj osobni identifikacijski broj. Pri dnu stranice odvojeno se upisuje dohodak od samostalne djelatnosti ostvaren na potpomognutim područjima i području grada Vukovara za koji su propisane olakšice.

4. stranica

Četvrtu stranica prijave poreza na dohodak popunjavaju porezni obveznici koji su ostvarili dohodak od imovine i imovinskih prava, od kapitala te od osiguranja.

5. stranica

Na petoj stranici upisujete drugi dohodak i inozemni dohodak. Što se sve smatra drugim dohotkom točno je navedeno na obrascu, tu su tako naknade za članove skupština i nadzornih odbora trgovačkih društava, upravnih odbora, upravnih vijeća i sl; autorske naknade; naknade u umjetničkim, artističkim, zabavnim, športskim, književnim i likovnim djelatnostima, itd.

I na kraju se upisuje podatak o inozemnom dohotku ostvaren u 2014. godini, te se navodi visina uplaćenog poreza i prireza u zemlji i inozemstvu..

6. stranica

Na samom vrhu stranice zbraja se sav ranije navedeni dohodak te uplaćeni porezi i prirezi.

Zatim se dalje upisuju podaci o olakšicama, oslobođenjima i poticajima te popis priloženih dokumenata.

7. i 8. stranica (Prilog UPO)

Sedmu i osmu stranicu niste dužni ispuniti, to je tzv. Prilog UPO - "Utvrđivanje poreza na dohodak i prireza za 2013. godinu". Zapravo vi unaprijed izračunavate ono što će napraviti i Porezna. No ako ispunite već vidjet ćete iznos poreza kojeg trebate uplatiti ili će vam ga država vratiti jer ste pretplatili. Uz to, ako poreznu ispunjavate preko kompjuterskog programa, ovaj dio će vam se automatski ispuniti.

Pripremite se za ispunjavanje porezne prijave

Olakšice

U predrecesijsko doba broj poreznih olakšica bio je brojniji, no dolaskom krize i sve praznijim državnim proračunom, one se iz godine u godinu režu. Najznačajnija stavka je osnovni porezni odbitak te odbitak za uzdržavane članove. Osobni odbitak je 2 200 kuna, u potpomognutim područjima iz grupe P2 on iznosi 2.700 kuna Što se tiče odbitka za uzdržavane članove, sve ih treba uredno prijaviti i upisati u poreznu karticu ako ta osoba ne ostvaruje godišnje prihode veće od 11 000 kuna.

Izračunajte unaprijed

Kad ste definirali ukupni dohodak i porezne olakšice koje na njega imate, dobit ćete visinu porezne osnovice. Na poreznu osnovicu do 26.400 kuna primjenjuje se porezna stopa od 12 posto, na poreznu osnovicu od 26.400 do 105.600 kuna porezna stopa je 25 posto, a na poreznu osnovicu iznad 105.600 kuna porezna stopa je 40 posto. Kad izračunate koliko bi prema tom trebali uplatiti poreza, od te brojke oduzmete predujmove poreza i prireza koji su već plaćeni u 2014. Ako je razlika pozitivna, morat ćete platiti taj iznos, jer to je prava visina vašeg poreza i prireza, a ako je rezultat negativan, vi ste jedan od sretnika i imate pravo na povrat preplaćenog poreza i prireza.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.