Uskoro natječaji za opremanje primarne zaštite iz strukturnih fondova EU
Početkom drugog tromjesečja očekuje se raspisivanje natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava iz strukturnih fondova EU za nabavu medicinske opreme u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i manje infrastrukturne zahvate u domovina zdravlja,
za što je predviđeno 18,5 milijuna eura, doznaje se u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Pacijentima osigurati 80 posto usluga kod obiteljskog liječnika
Na natječaje će se, osim domova zdravlja, moći javiti liječnici koncesionari, posebice ordinacije obiteljske medicine. Cilj je podizanje kvalitete usluga primarne zdravstvene zaštite kako bi pacijenti 80 posto zdravstvenih usluga mogli dobiti kod svog obiteljskog liječnika.
U HZZO-u ističu da će se na natječaj moći prijaviti domovi zdravlja i koncesionari iz 15 županija koje ulaze u prvu i drugu skupinu razvijenosti.
U prvoj skupini su županije čija je vrijednost indeksa razvijenosti manja od 75 posto prosjeka, a to su Bjelovarsko-bilogorska, Brodsko-posavska, Karlovačka, Koprivničko-križevačka, Krapinsko-zagorska, Ličko-senjska, Međimurska, Osječko-baranjska, Požeško-slavonska, Sisačko-moslavačka, Virovitičko-podravska i Vukovarsko-srijemska županija.
U drugoj skupini su županije čija je vrijednost indeksa razvijenosti između 75 i 100 posto, a tu ulaze Splitsko-dalmatinska, Šibensko-kninska i Varaždinska županija.
Novac iz strukturnih fondova moći će se povući do 2020. godine, a korisnici sredstava sufinancirat će nabavu opreme s najmanje 15 posto sredstava, najavljuje HZZO.
Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Ines Balint ističe da prednost treba dati slabije opremljenim ordinacijama u manjim mjestima, no mogućnost prijave na natječaj treba pružiti i onima u razvijenijim područjima kojima je potrebna nova oprema.
"Važno je da sve prijave na natječaje budu ravnopravno tretirane i da pri nabavi opreme u istoj poziciji budu liječnici u domovima zdravlja i oni u koncesiji, jer svima je potrebno obnavljanje i osuvremenjivanje ordinacija", kaže Balint.
Svaka dobro opremljena ambulanta obiteljske medicine danas bi trebala imati EKG uređaj za praćenje srca, spirometar za mjerenje kapaciteta pluća, te ultrazvučne aparate (UZV) za abdomen i dojku.
S obzirom da se cijene UZV-a kreću oko 70.000 kuna, a za njihovo rukovanje liječnici trebaju proći edukaciju, Balint kaže kako bi se ti aparati trebali koristiti kroz grupnu praksu, odnosno poticanjem liječnika da se udružuju i zajednički pružaju usluge pacijentima.
Ultrazvučne aparate ima manje od 10 posto ordinacija
Anketa Hrvatske liječničke komore pokazala je da opremu poput EKG-a i spirometra ima svega 20 do 30 posto ordinacija primarne zaštite, a UZV-e njih manje od 10 posto.
Dobro opremljena ordinacija obiteljske medicine, napominje Balint, trebala bi imati i holter, aparate za dermatologiju, setove za male kirurške zahvate, te defibrilator i kisik, što danas mnoge nemaju iako se, prema pravilniku HZZO-a, radi o obveznoj opremi.
Predsjednica KoHOM-a smatra kako bi usporedno s nabavom nove opreme trebalo izmijeniti i osuvremeniti Pravilnik o obveznoj opremi, jer je zastario i propisuje opremu koja se više ne primjenjuje.
"Sve to trebalo bi pridonijeti boljoj kvaliteti primarne zdravstvene zaštite i omogućiti da pacijenti 80 posto usluga dobiju kod svog liječnika obiteljske medicine", kaže Balent.
Hrvatskom zdravstvu će do 2020. biti na raspolaganju ukupno 250 milijuna eura bespovratnih sredstava iz strukturnih fondova EU, koji će se, najavljuje Ministarstvo zdravlja, osim za unapređenje primarne zaštite koristiti za projekte prevencije bolesti i promocije zdravlja, infrastrukturne zahvate, opremanje dnevnih bolnica i dnevne kirurgije, te financiranje deficitarnih specijalizacija.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U subotu, 23. studenog u kasnim večernjim satima liječničku pomoć zatražio je 62-godišnji hrvatski državljanin kojem su pregledom u zadarskoj bolnici utvrđene teške tjelesne ozljede.
-
Zbog sumnje da je s ciljem stjecanja imovinske koristi i po prethodno smišljenom planu počinio imovinska kaznena djela, osumnjičeni je predan pritvorskom nadzorniku
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 41-godišnjim hrvatskim državljaninom zbog sumnje u neovlaštenu proizvodnju i promet drogama.
-
Donosimo priopćenje Foruma žena SDP Zadar povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.