Biznis

Aktiviranje na tržištu rada

Projekt "Garancija za mlade" garantira posao u roku od 4 mjeseca

Projekt
Thinkstock

Da bi netko mogao konkurirati za sudjelovanje u projektu "Garancija za mlade", mora biti prijavljen pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje kao nezaposlena osoba

Tema odlaska mladih i obrazovanih ljudi iz Hrvatske u potrazi za boljim uvjetima života nije nikakva nepoznanica, kao i da je stopa nezaposlenosti mladih u dobi do 24 godine u Hrvatskoj vrlo visoka, piše Narodni list

Naime, stopa nezaposlenosti mladih u Hrvatskoj bila je visoka i tijekom gospodarski povoljnih godina posljednjeg desetljeća, ali gospodarska kriza i sve veći broj nezaposlenih utjecali su, nažalost, da ta stopa dodatno raste.

Prema istraživanju radne snage EU-a ("Labour Force Survey"), u samo četiri godine nezaposlenost kod mladih porasla je s 21,9 posto u 2008. na 43 posto u 2012.

Osim toga, stopa nezaposlenosti mladih veća je 3.2 puta od stope nezaposlenosti dobne skupine od 25 do 64, što ukazuje na usporedno ugroženiji položaj mladih.

Aktiviranje na tržištu rada

Upravo s ciljem ne bi li se zaustavio taj "egzodus" mladih, ovih dana krenuo je drugi dio predstavljanja novog projekta Ministarstva rada pod nazivom "Garancija za mlade" po hrvatskim gradovima.

Riječ je o projektu koji je nastao u sklopu europskih mjera za zapošljavanje mladih, a to je novi pristup u rješavanju pitanja nezaposlenosti mladih osoba, odnosno onih od 25 do 30 godina starosti za koje se pretpostavlja da su završili obrazovanje, a koje se žele aktivirati na tržištu rada.

Dakle, projekt je namijenjen mladima koji su nezaposleni, a stekli su obrazovanje bilo kojeg stupnja, ili su ga napustili, te žele konkurirati na tržištu rada ili čak postati samostalni poduzetnici.

Iako projekt ne osigurava zapošljavanje, predstavlja strukturnu reformu koja će omogućiti brzu aktivaciju mladih tražitelja posla u najkraćem mogućem roku.

Cilj toga je, naime, da potencijalni korisnik u roku od četiri mjeseca od trenutak napuštanja ili završetka obrazovanja, odnosno ulaska u statistiku nezaposlenih, dobije kvalitetnu ponudu za posao, bez obzira je li osoba prijavljena u zavodu za zapošljavanje ili ne.

Kako bi se postupak olakšao, usvojene su izmjene zakona o doprinosu na plaću, odnosno poslodavac koji zaposli mlađu osobu, uz ugovor na neodređeno, bit će oslobođen doprinosa na plaću.

Osim toga, postoji mogućnost i za one koji žele biti potpuno samostalni u potrazi za obrazovanjem ili poslom. Upravo ovaj projekt nudi i takvu mogućnost, odnosno podršku i pomoć kod odabira karijere, traženju posla, kreiranju životopisa ili molbe.

Da bi netko mogao konkurirati za sudjelovanje u projektu "Garancija za mlade", mora biti prijavljen pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje kao nezaposlena osoba. Prijava na HZZ, osim podrške prilikom traženja posla, znači i mogućnost korištenja mjere aktivne politike zapošljavanja.

Žene u obrtu

Osim toga, ovaj projekt nudi sve informacije za pojedine mjere koje nudi HZZ, kao što su „Tvoja inicijativa - tvoje radno mjesto" - potpora za samozapošljavanje, kao i "Tvoja inicijativa - tvoje sezonsko radno mjesto" - potpora za samozapošljavanje žena u sezonskom obrtu.

Tu su i ostale mjere zapošljavanja mladih, poput „Uz pola - pola do prvog posla" - potpora za zapošljavanje mladih osoba bez radnog staža, „Pola-pola" ,„Rad i nakon stručnog osposobljavanja", „Pola-pola za uključivanje" - potpora za zapošljavanja osoba s invaliditetom, „Pola - pola i za osobe romske nacionalne manjine" - potpora za zapošljavanja osoba romske nacionalne manjine, „Zajedno smo jači" - potpora za zapošljavanje upravitelja zadruge, „Rad i nakon ljeta"- potpora za zapošljavanje u turizmu.

Olakšice za poslodavca

Prednosti su tu i za poslodavca jer postoji zakonskih propisa zbog kojih, ako zaposli takvu osobu, može biti oslobođen pojedinih davanja.

Naime, kako se pojašnjava u projektu "Garancija za mlade", prilikom sklapanja ugovora o radu, moguće je koristiti jednu od tri fiskalne olakšice u obliku oslobođenja od obveze obračunavanja i uplate doprinosa na plaću. Ukupni iznos olakšice je uvijek 17,2%, a doprinosi se odnose na doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 15%, za zaštitu zdravlja na radu po stopi od 0,5% i za zapošljavanje po stopi od 1,7%.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.