Biznis

Beč

Povjerenstvo UN-a za suzbijanje droga: Trgovina drogom u stalnom porastu

Povjerenstvo UN-a za suzbijanje droga: Trgovina drogom u stalnom porastu

Porast trgovine drogama i sve veći prihodi koje ona donosi potiču sve oblike kriminala, korupciju, pranje novca i terorizam, a za učinkovito suzbijanje potrebni su pojačani napori svih država, naglašeno je na 58. zasjedanju Povjerenstva UN-a za suzbijanje droga ( CND), koje je u ponedjeljak počelo u Beču.

Potrebna je tješnja međunarodna suradnja na nacionalnoj, regionalnoj, bilateralnoj i multilateralnoj razini te provedba svih međunarodnih dokumenata: triju konvencija UN-a o drogama, deklaracija, planova i akcija kako bi se učinkovitije suzbijala ilegalna trgovina drogama, koja počiniteljima donosi veliki profit i potiče sve oblike kriminala, od pranja novca korupcije do terorizma, rečeno je na plenarnoj sjednici (CND) u bečkom sjedištu UN-a.

"Problem droge je međunarodni problem i moguće je njegovo bolje rješavanje samo pojačanim zajedničkim naporima, partnerstvom i koordinacijom međunarodnih organizacija", rekao je izvršni direktor UN-ova Ureda za suzbijanje droga i kriminala (UNODC) Juri Fedotov.

U raspravi je naglašeno da je od 2009. puno postignuto u suzbijanju zlouporabe droge, ali da još ni izdaleka problem nije riješen te da je stoga potrebno i dalje, uz koordinacije cjelokupnog društva i nadležnih tijela, u državama raditi na što boljem pristupu u suzbijanju ponude i potražnje za drogama.

Također je istaknuto da je važno percipirati pitanje ovisnosti kao javnozdravstveni problem i u tom smislu staviti naglasak politike droga na prevenciji, liječenju, smanjenju šteta i resocijalizaciji.

Bečko zasjedanje je većim dijelom posvećeno pripremama za posebno zasjedanje je Opće skupštine UN-a 2016. koje će biti posvećeno pitanjima droga (UNGASS).

Uz plenarne sjednice tijekom zasjedanja održat će se više od šezdesetak dodatnih zbivanja i skupova. Uz ostalo će i Hrvatska, na marginama zasjedanja, održati skup s glavnom temom " Resocijalizacija ovisnika", na kojem će biti riječi i o neposrednim iskustvima prolaženja kroz proces resocijalizacije.

Resocijalizacija će biti i jedna od glavnih tema posebnog zasjedanja Opće skupštine UN-a 2016.

Hrvatska je, prema našem izaslanstvu, na tom području postigla zapažen uspjeh, posebno svojim nacionalnim projektom resocijalizacije ovisnika, u okviru kojeg je pokrenut niz mjera u kojima se potiče ovisnike koji su u tretmanu ili koji su završili tretman, na daljnju edukaciju, prekvalifikaciju i zapošljavanje.

Na zasjedanju Povjerenstva UN- za droge, koje traje do 12 .ožujka u Beču, sudjeluje oko 1000 sudionika, predstavnika vlada, međunarodnih organizacija kao i nevladinih udruga. Među njima je i hrvatsko izaslanstvo u kojemu su predstavnici vladina ureda za suzbijanje zlouporabe droga, predstavnici ministarstva zdravlja, MUP-a, Carine i Stalne misije RH pri OESS-u, UN-u i međunarodnim organizacijama u Beču.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.