Flow Hive
Genijalne košnice iz kojih se med izvlači "na slavinu" bez smetnje pčelama
Takozvana Flow Hive bi trebala zaživjeti nakon skupljanja dovoljno novca za masovnu proizvodnju kako bi cijena bila pristupačna
Često imamo prilike pisati o nevjerojatnim idejama i proizvodima koji ljudima mogu promijeniti život na bolje, no sada imamo čast predstaviti najnoviju vrstu košnice s kojom se med bez ikakva problema izvlači uz pomoć slavine ne uznemiravajući populaciju pčela unutar same nastambe, piše portal atma.hr
Je li prošlo vrijeme uznemiravanja i omamljivanja pčela s dimom kako bi se došlo do meda? Na slici vidite prototip revolucionarne košnice "sa slavinom."
Australijski dvojca otac Stuart i sin Cedar Anderson su zadnjih deset godina svog života pokušavali pronaći način na koji će pčelarstvo postati dostupno svima, s kojim će ljudi moći uživati u takozvanom „sirovom medu" bez ometanja malenih pčela. Njima je na umu bila pomisao kako treba osmisliti košnicu iz koje bi se vadio med bez da se ona otvara. Tipične košnice se moraju rastvoriti, pčele se dime kako bi se smirile, med se struže i vrca s okvira, iz njega se vadi med, nakon toga se očišćeni okviri vraćaju u košnicu i ona se zatvara. Taj proces je stresan za pčelare i pčele podjednako.
Zamislite da u svom vrtu imate košnicu iz koje nesmetano teče med kad god vam ga pčele serviraju. Pri tome izaberete želite li kušati samo med od vrijeska ili med od kadulje ili radije želite cvijet s livade.
Andersonovi su do sada imali brojne ideje no ni jedna ih nije u potpunosti zadovoljavala, jer nikako nije zadovoljavala pretpostavku kako s najboljom košnicom moraju biti zadovoljni i pčelari i pčele.
Milenijima na gotovo istovjetan način "krademo" med od pčela, s novom košnicom "na slavinu" pčele gotovo niti ne opažaju izvlačenje meda.
Milenijima na gotovo istovjetan način "krademo" med od pčela, s novom košnicom "na slavinu" pčele gotovo niti ne opažaju izvlačenje meda.
No prije nepunih mjesec dana su shvatili kako je najbolje rješenje u kompletnom redizajniranju saća koje bi trebalo biti pokretno kako bi se med bez imalo smetnje mogao izvaditi iz košnice, na kraju su su dodali malene plastične ventile na koje se lako dodaju čiste plastične cijevi uz pomoć kojih med istječe iz zatvorene košnice. Za to vrijeme pčele ostaju u košnici, te bez smetnje nastavljaju raditi svoje svakodnevne „poslove."
Med slobodno teče iz saća u sterilnu cijev koja med odvodi do pripremljene posude. Nakon izvlačenja meda, saće se uz pomoć jednog pokreta ključa, vraća na svoje mjesto, te pčele ponovno mogu početi puniti košnicu s medom.
Ova ideja je nevjerojatna i po tome što dozvoljava pčelarima čisto izvlačenje meda te im omogućava nadgledanje zajednice i uzimanje meda po okvirima, što znači da se svaka vrsta meda može izdvojiti bez doticaja s vrstama meda napravljenih u drugim okvirima koji u sebi imaju propolis i ukus od drugih cvjetnih nektara.
Takozvana Flow Hive bi trebala zaživjeti nakon skupljanja dovoljno novca za masovnu proizvodnju kako bi cijena bila pristupačna, a materijali vrhunski, te kako bi košnice mogle potrajati desecima godina bez ikakvih popravaka ili preinaka.
Andersonovi su ovako objasnili svoj proizvod na zajedničkoj stranici:
„Iznimno smo uzbuđeni što vam možemo predstaviti izum koji će vam omogućiti uživanje u svježem medu bez otvaranja košnice. Naša košnica omogućava smanjenje stresa kako za pčelare tako za pčele."
Otac i sin pored svoje revolucionarne košnice.
„Okviri u sebi imaju nedovršeno saće, kada ono stoji u modusu za prikupljanje meda, tada pčele spoje saće svojim voskom kako bi počele puniti saće medom. Kada se saće napuni medom, okrene se posebno spremljen ključ koji pokrene mehanizam s kojim se saće odvaja dozvoljavajući da se med uz pomoć gravitacija slije na dno okvira gdje je postavljen posebno pripremljen ventil na koji se dodaje sterilna cijev, ispod cijevi dodate čistu teglicu i čekate da se u nju slije sirovi i potpuno čisti med. Nakon što med isteče, izvadite cijev, zatvorite ventil, vratite saće u početan položaj i pustite pčele da ponovno zatvore pukotine saća sa svojim voskom. Nakon toga pčele ponovno počinju s punjenjem meda."
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
MK Beštije sutra, na blagdan svete Luce dolazi 20. put u DV Laticu.
-
Hrvatska diskografska udruga (HDU) u suradnji s radijskim voditeljem, glazbenim kritičarem i urednikom (HR2), Zlatkom Turkaljem Turkijem, donosi još jedan intervju u nizu u sklopu glazbenog projekta Diskografska spajalica. Ovoga puta, u našem društvu bio je jedan od najpopularnijih i najutjecajnijih repera ovih prostora Edo Maajka.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja, protiv 49-godišnjaka se podnosi kaznena prijava zbog sumnje da je počinio kazneno djelo Neovlaštena proizvodnja i promet drogama, javljaju iz PU zadarske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.