Biznis

Prosvjedi prosvjetnih djelatnika u Beogradu

Prosvjedi prosvjetnih djelatnika u Beogradu

Više od 5.000 prosvjetnih djelatnika, članova dva sindikata, prosvjedovalo je u utorak u središtu Beograda zahtijevajući bolji materijalni položaj, a resorni ministar Srđan Verbić napadnut je i poliven vodom kada je prišao skupini prosvjednika koji su ga izgurali uz negodovanje i zvižduke.

 

Osiguranje ministra odmah je reagiralo i pokušalo ga skloniti u službeni automobil ali je on to odbio i prošao kroz kolonu prosvjednika, pozivajući predstavnike dva sindikata u svoj ured na razgovor.

Sastanak je završen kasnije popodne, ali prosvjetari nisu zadovoljni ishodom i objašnjenjem ministra da plaće u javnom sektoru ovise o uvjetima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Ministar je prije toga izjavio da sudionicima u prosvjedima koji traju od studenog prošle godine neće biti isplaćena novčana naknada.

Prosvjetari već mjesecima zahtijevaju izuzeće iz mjera štednje kojima im je smanjena plaća za 10 posto, kako je setom reformskih zakona predviđeno za javni sektor. Također traže uvođenje platnih razreda i potpisivanje posebnog kolektivnog ugovora.

Oni su najavili da će, ukoliko vlada ne bude imala sluha za njihove zahtjeve, pooštriti mjere prosvjeda "jer je to postalo pitanje dostojanstva", pa će školski satovi do daljnjeg trajati 30 minuta a učenici neće biti ocjenjivani.

Tijekom današnjeg prosvjednog mimohoda kroz središte grada, prosvjetari su u 13 kutija za 13 zastupničkih grupa svakom zastupniku osobno uputili svoje obrazložene zahtjeve, pozivajući vladu i premijera Aleksandra Vučića da se uključe u rješavanje njihova problema jer drže da resorni ministar Verbić "nije za to sposoban".

Sindikati obrazovanja inzistiraju da odluka o smanjenju plaća u javnom sektoru za njih ne vrijedi jer su im, kako tvrde, "plaće ionako ispod republičkog prosjeka, a oko 15.000 zaposlenih u obrazovanju je na minimalcu" koji u Srbiji iznosi oko 210 eura.

Prosječna plaća u obrazovanju u Srbiji je oko 400 eura, a sindikati su, najavljujući štrajk, situaciju ilustrirali primjerima da "srednjoškolski profesor ima istu plaću kao vozač u ministarstvima ili tajnica u policiji".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.