Na dnevnom redu Vlade
Vlada: Plaće u agencijama kao u cijelom javnom sektoru
Svima zaposlenima u agencijama plaće bi se ubuduće trebale obračunavati prema propisima za javne službe, prema smjernicama za uređenje sustava agencija, zavoda, fondova, centara i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima koje su na dnevnom redu Vlade u četvrtak.
Te su smjernice u skladu s najavama koje su u ponedjeljak predstavljajući Vladin dodatni paket mjera Europskoj komisiji u okviru procedure prekomjernog deficita, predstavili potpredsjednik Vlade zadužen za gospodarstvo Branko Grčić i ministar financija Boris Lalovac.
Ukupno bi taj paket, prema njihovim najavama, trebao donijeti fiskalni učinak 0,63 posto BDP-a ili 2,09 milijardi kuna, a u sklopu tog iznosa 500 milijuna kuna Vlada namjerava uštedjeti u poslovanju agencija.
Država putem svojih predstavnika u upravnim vijećima želi utjecati na plaće u agencijama, pa i onim neovisnim, kako bi ih uskladila s ostatkom javnog sektora. Te su plaće, kaže Grčić, često veće nego drugdje u javnom sektoru pa ih treba korigirati kako bi svi podjednako nosili teret krize.
Priliku za uštede Vlada vidi i u smanjenju troškova servisnog osoblja u agencijama koje bi se trebale spojiti.
Jedna od smjernica je i spajanju agencija pri čemu bi se trebalo spojiti njih najmanje deset.
Tako bi se Državni zavod za zaštitu prirode spojio s Agencijom za zaštitu okoliša, Hrvatski zavod za norme s Hrvatskom akreditacijskom agencijom, Hrvatski mjeriteljski institut išao bi u Institut Ruđer Bošković, integrirale bi se Agencija za strukovno obrazovanje s Agencijom za odgoj i obrazovanje, Agencija za znanost i visoko obrazovanje vjerojatno će integrirati Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, dok bi se Agencija za regionalni razvoj spojila sa Središnjom agencijom za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU, Agencija za vodne putove postat će dio Hrvatskih voda, a Hrvatska agencija za hranu spojila bi se s Hrvatskim veterinarskim institutom.
Uz spajanje agencija i niveliranje plaća među smjernicama je i racionalizacija troškova agencija.
Tako se najavljuje definiranje standardnih troškovnika za agencije prema kojima će se morati ravnati. Primjerice, moglo bi biti određeno da državne ustanove i agencije ne smiju za prostore u kojima djeluju, plaćati najamninu veću od 11 eura po četvornom metru.
Oni kojima je to sada više od toga imat će kratak rok da krenu u traženje novih prostora, ili kod DUUDI-a ili lokalnih jedinica.
Među Vladinim smjernicama je i smanjivanje troškova službenih putovanja za 10 posto u odnosu na prošlogodišnji iznos, kao i troškove za korištenje službenih vozila, dok bi najveći trošak za nabavu vozila trebao biti 180 tisuća kuna s PDV-om po vozilu.
Planira se i smanjenje rashoda prema ugovorima o djelu i to na 2 posto ukupnih izdataka za plaće.
Vezane vijesti
-
-
-
Ideju o linearnom smanjenju osnovice plaća većina ministara je odbila
-
Prostora za rast plaća i mirovina, ako se rashodi žele zadržati na planiranim razinama, nema!
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.