Biznis

Prosječna plaća 9300 kuna

Povlastice za stan i viceguvernerima HNB-a s plaćom od 30.000 kn

Povlastice za stan i viceguvernerima HNB-a s plaćom od 30.000 kn

Hrvatska banka za obnovu i razvitak nije jedina državna banka koja svojim zaposlenicima pomaže pri kupnji stanova. To radi i Hrvatska narodna banka, piše vecernji.hr

No, dok HBOR svojim zaposlenicima odobrava stambene kredite uz povoljnu kamatu od tri posto, HNB svojim zaposlenicima subvencionira kamatu, odnosno plaća dio kamate na kredite koje su oni podigli u komercijalnim bankama. Tako HNB isplaćuje svojim zaposlenicima subvenciju u visini razlike između kamate poslovne banke i kamatne stope od tri posto za kredite odobrene do 30. lipnja 2009. odnosno do 4,5 posto za kredite odobrene od 1. srpnja 2009.

Prosječna plaća 9300 kuna

Lani je po toj osnovi HNB svojim zaposlenicima isplatio 5,7 milijuna kuna, a ove godine, kažu u središnjoj državnoj banci, za to će dati 5,5 milijuna kuna. Krajem prošle godine tu su subvenciju koristila 322 njihova zaposlenika, što je polovica zaposlenih u toj banci. Prosječna je neto plaća, prema podacima iz zadnjeg financijskog izvješća HNB-a iz 2013., oko 9300 kuna. A među onima koji koriste subvencije za kamate i tri su viceguvernera - Vedran Šošić, Michael Faulend i Neven Barbaroša.

Prema podacima iz njihovih imovinskih kartica, Šošić ima plaću 30.699 kuna neto i kredit od 76.633 eura, Faulend mjesečno prima 29.560 kuna neto, a zadužio se 110.000 eura, dok je plaća Barbaroše 31.234 kune neto, a on ima kredit od 229.100 švicarskih franaka. U HNB-u kažu da viceguverneri koriste subvenciju kamate na stambene kredite odobrene prije njihova imenovanja za dužnosnike središnje banke.

Obveze iz pravilnika

Također navode da je početkom 2012. godine obustavljeno sklapanje ugovora sa zaposlenicima o subvencioniranju kamate. No subvencije i dalje isplaćuju slijedom dotad preuzetih obveza, i to u skladu s Pravilnikom o rješavanju stambenih potreba zaposlenika HNB-a.

Uvjeti za isplatu subvencije kamate su pak da zaposlenik mora raditi u HNB-u najmanje dvije godine, nekretnina ne smije biti udaljena više od 50 kilometara od mjesta rada i zaposlenik mora ostati raditi u HNB-u najmanje četiri godine od dana sklapanja ugovora o rješavanju stambene potrebe. U slučaju jednostranog otkaza ugovora o radu s HNB-om prije isteka navedenog roka, zaposlenik je obvezan vratiti iznos subvencije.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.