Adria čelik ne ide u stečaj koji su tražili radnici, nego u predstečajnu nagodbu
Nezadovoljna takvom odlukom, sudnicu je napustila većina radnika koji su bili na današnjem ročištu.
Predsjednik Nezavisnog sindikata Brodosplita Zvonko Šegvić izjavio je novinarima da je "poslije takvog ročišta najbolje zatražiti izraelsko državljanstvo jer ta država štiti svoje građane, a Hrvatska ne", a predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević je rekao da je postupanje suca "strašno i neprihvatljivo".
Sudac je odluku pravdao time da daje priliku poduzetniku da se spasi od stečaja, rekao je Matijašević i upitao: "Kakav je to poduzetnik koji mjesecima nije napravio ništa konkretno u očuvanju tvrtke, a i direktno je ugrozio radnike koji su dobili otkaz i kojima će se možda dogoditi da će im proteći zakonski rok od tri mjeseca (za ostvarivanje prava na isplatu plaća)? Ako od predstečajne nagodbe ne bude ništa i radnici ne ostvare pravo na tri plaće putem Agencije (Agencija za isplatu radničkih potraživanja), ne zna se tko će im tu štetu nadoknaditi. Bojim se da je ovakvo postupanje suda i suca u ovom slučaju nekorektno, a i nije u skladu sa zakonom", istaknuo je Matijašević.
Sudac Ćaleta rekao je na današnjem ročištu kako je sud "stekao uvjerenje da dužnik pokušava izići iz poslovnih teškoća, ali dosad to nije uspio, a neuspjehu pridonosi i prethodni postupak jer je razumno očekivati da potencijalni ulagatelji ne žele ulagati u poduzeće nad kojim svaki dan prijeti otvaranje stečajnog postupka".
Zahtjev za otvaranje stečaja u travnju je podnijelo 89 radnika zbog tada tri i pol neisplaćene plaće, a 18. svibnja su nasuprot tvornice u Kaštel Sućurcu podigli šator u kojemu su prosvjedovali i u kojemu ih je posjetila i predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović.
Vlasnik i direktor Adria čelika, Nijemac Edgar Schumacher oglasio se tek nekoliko dana nakon podizanja šatora te je predstavnicima sindikata predložio da na pregovore dođu u Njemačku ili Austriju. Radnici su zadnju plaću primili krajem prošle godine, a do srpnja je otkaz ugovora o radu dobila većina od 200 radnika.
Radnici su očekivali da će danas biti otvoren stečaj budući da je za pokretanje stečajnog postupka dovoljna jedna neisplaćena plaća i budući da je račun splitske željezare, to jest Adria čelika neprekidno u blokadi 343 dana. Nepodmireni dug je 6,7 milijuna kuna.
Radnicima Adria čelika važno je pokretanje stečaja kako ne bi ostali bez tri minimalne plaće koje bi im u tom slučaju isplatila Agencija za isplatu radničkih potraživanja.
Te tri plaće isplaćuju se onima koji su u trenutku otvaranja stečaja zaposleni, što u Adria čeliku većina nije, no moguća je i isplata radnicima koji nisu u radnom odnosu ako od uručivanja otkaza do pokretanja stečaja nije proteklo više od tri mjeseca, objavila je početkom srpnja "Slobodna Dalmacija" pozivajući se na odvjetnika koji zastupa radnike koji su tražili stečaj.
Schumacher i njegova grupa "Techcom" kupili su splitsku željezaru u lipnju 2012. za 10,3 milijuna kuna. Ugovorom se obvezao u nju uložiti 8,5 milijuna eura te tako ubrzati njezin razvoj i dodatno zapošljavanje radnika.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Dođite u Glazbenu zbirku Gradske knjižnice Zadar u ponedjeljak 16. prosinca na Božićni kviz!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom u ponedjeljak, 16. prosinca zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Veliku nagradu 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je pod nazivom "Dijalozi/Monolozi" otvoren u nedjelju u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, osvojio je projekt "Rekonstrukcija Vitića: palimpsest tumačenja izvornosti" skupine autora.
-
Hrvatska ženska rukometna reprezentacija odmjerit će snage sa Španjoskom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo iduće godine u Nizozemskoj i Njemačkoj, odlučio je ždrijeb u Beču.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.