Biznis

Iznajmljivačima je i država izišla u susret

Pokrenite svoj biznis i krenite u iznajmljivanje apartmana

Pokrenite svoj biznis i krenite u iznajmljivanje apartmana

Više od 60 tisuća hrvatskih domaćinstava bavi se iznajmljivanjem smještaja. Taj broj iz godine u godinu sve više raste. Pritisnuti besparicom ili gubitkom posla i oni koji o tome nisu nikad ni u snu razmišljali bacili su se u turističke vode, javlja N1info

Iznajmljivačima je i država izišla u susret. Registracija za pružanje usluga i kategorizacija smještaja relativno se brzo i jeftino napravi. Uz to svi oni čiji prihodi ne prelaze 230 tisuća kuna godišnje, a takvi su u većini, ne ulaze u sustav PDV-a pa porez plaćaju paušalno - po krevetu.

Prvi korak da postanete legalni iznajmljivač je da pribavite Rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu koje izdaje Ured državne uprave, služba za gospodarstvo, u vašoj županiji.

Nakon što ste dobili rješenje tad se s njim morate prijaviti u nadležnu policijsku postaju, poreznu ispostavu i Turističku zajednicu.

U slučaju da primate turiste bez ovog rješenja riskirate novčanu kaznu od 10.000 do 30.000 kuna.

Kako bi apartman legalno iznajmljivali nužna je njegova kategorizacija. Zahtjev za to također podnosite u županijski Ured državne uprave gdje će te dobiti informacije koji su vam za to potrebni dokumenti te koje uvjete morate zadovoljiti za pojedinu kategoriju.

Zakonska obaveza svakog iznajmljivača je da prije početka rada to jest odmah nakon dobivanja Rješenja mora imati oznaku vrste i kategorije svog objekta to jest tkz. standardiziranu ploču. One se mogu naručiti samo kod proizvođača koji imaju suglasnost Ministarstva turizma, a njihov popis imate OVDJE .

Nakon što ste kategorizirali apartman i objesili ploču čeka vas izrada službenog cjenika. U formiranju cijena ste potpuno samostalni.

Mirko Bulić, predsjednik Hrvatske zajednice udruga obiteljskog smještaja, objašnjava kako se novi iznajmljivači pri kreiranju cijena mogu poslužiti cjenicima koje donose turističke zajednice, s tim da su oni neobavezni te služe samo kao orijentir.

'Tržište obiteljskog smještaja je u potpunosti liberalizirano što se tiče cijena. Iznajmljivač svoj cjenik ne mora verificirati u nadležnim državnim institucijama. On samo mora biti istaknut na vidno mjesto u sobi ili apartmanu', kaže tportalu Bulić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.