Biznis

Udruga Franak

Socijalna osjetljivost banaka – deložacije, nezakonito poslovanje, manipulacije

 Socijalna osjetljivost banaka – deložacije, nezakonito poslovanje, manipulacije

Zbog nezakonitog poslovanja banaka, mnogi su deložirani iz tih svojih prvih, nažalost i jedinih, nekretnina

"Banke žele iskoristiti ovu situaciju kako bi uvjerile građane u svoje dobre namjere i brigu za dobrostanje građana. Da su zaista socijalno osjetljive, ne bi se morale tako nazivati u svom priopćenju već bi to za njih trebalo govoriti njihovo poslovanje. Naši članovi su zgroženi činjenicom da u trenutku kada se ozbiljno radi na rješavanju problema koji je nastao kao rezultat nezakonitog poslovanja banaka, te iste banke govore da suosjećaju s onima na kojima nepravedno zarađuju već godinama," smatra Udruga Franak.

 

Iz Udruge govore da se ovdje radi o pokušajima manipulacije i zastrašivanja javnosti:,"Hrvatska udruga banaka izjavila je kako će najavljivano rješenje Vlade ići na teret poreznih obveznika. Hrvatska udruga banaka očito zaboravlja koliko su banke dodatnog profita zarađivale godinama. Radi se o više od tri milijarde kuna po kamati i više od osam milijardi kuna na temelju tečajne razlike u CHF kreditima. Na taj način su u proračun direktno uplatile, na štetu lihvarenih građana, preko dvije milijarde kuna. Nikome nije u interesu da se našteti bilo kojoj pravnoj osobi u Republici Hrvatskoj, ali ako želimo zdravu ekonomiju i gospodarski rast, potrebno je sankcionirati nezakonita poslovanja tih pravnih osoba."

Udruga Franak upozorava da banke mogu tražiti ocjenu ustavnosti bilo kojeg zakona, ali je nedopustivo prejudicirati odluke Ustavnog suda i na taj način ucjenjivati Vladu Republike Hrvatske te zastrašivati građane i sve porezne obveznike ove države. Iz Udruge zaključuju da su takve najave HUB-a direktan pritisak na Ustavni sud. Još su jedan od pokušaja manipulacije, smatraju predstavnici Udruge Franak, izjave o kupovini jahti i apartmana kreditima u švicarskim francima. Kažu kako je 98 posto kredita upravo stambenih i to za prvu nekretninu.

Zbog nezakonitog poslovanja banaka, mnogi su deložirani iz tih svojih prvih, nažalost i jedinih, nekretnina. U isto vrijeme, podsjeća Udruga Franak, te banke su isplaćivale dodatne bonuse članovima svojih uprava čija privatna imovina uvelike premašuje njihove mogućnosti. Dodaju da se ovdje radi i o ignoriranju presude Vrhovnog suda u kojoj stoji da su banke nezakonito poslovale.

Iz Udruge predlažu bankama, ako se zaista žele pokazati kao socijalno osjetljive, neka podrže konverziju uz umanjenje glavnice i isplatu preplaćenih sredstava, ali za sve CHF kredite, i za one otplaćene i za one otkazane. Također, građanima neka vrate sve preplaćene kamate u svim kreditima i dodatnu zaradu na tečajnoj razlici u zadnjih 10 godina.

Napore Vlade da riješi ovu krizu pozdravljaju jer ''vrijeme je da netko bankama pokaže da niti jedan ugovor ne može biti iznad Zakona i Ustava Republike Hrvatske.''


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.