Biznis

Konverzija kredita u švicarskim francima za 53 tisuće građana

Konverzija kredita u švicarskim francima za 53 tisuće građana

Počela je konverzija švicarskog franka za kredite oko 53 tisuće građana, koji će u roku od 45 dana na kućne adrese dobiti novi otplatni plan. Konverzija je dovela do kratkoročnog poremećaja na financijskom tržištu, a bankari tvrde da je zbog toga, a ne zbog osvete, propao pokušaj države za kratkoročnim zaduživanjem. Od tužbi ne odustaju...

 

Konverzija se provodi tako da se početno odobrena glavnica kredita denominirana u francima pretvori u eure po tečaju koji je bio primjenjiv na dan isplate kredita, dok će se početno ugovorena kamatna stopa u švicarcima zamijeniti onom u eurima. Na temelju tog izračuna utvrdit će se novi otplatni plan, a banke će dužnicima preporučenom pošiljkom dostaviti nove izračune. Denis Smajo iz Udruge Franak građanima savjetuje oprez.

"Najvažnije je biti strpljiv. Banke imaju 45 dana da pošalju novi izračun i kao su do njega došli. Na web stranicama bit će i kalkulator kako bi građani sve to mogli provjeriti. Najvažnije je, kada dobijete papire, da nikuda ne žurite i ako treba da sve provjerite s odvjetnicima, a možete se javiti i u Udrugu Franak. Treba biti oprezan i dobro provjeriti drže li se banke zakona".

Korisnici kredita nakon toga imaju 30 dana da odluče hoće li prihvatiti tu konverziju. Za one koji ne prihvate, do veljače ostaje na snazi fiksirani tečaj te fiksna kamatna stopa. Podsjetimo, vlasnici banaka najavili su tužbe tvrdeći da je prisilna konverzija protuzakonita. Potpredsjednik Vlade Branko Grčić.

"Vidite to je na bankama. Mi u to ne ulazimo i to pravo je njihovo pravo. Mislim da je to pošteno i da je ovo jedino rješenje za građane koji su temeljem rasta tečaja u ovom razdoblju iza nas došli na prag dužničkog ropstva," kazao je Grčić.

Konverzija švicaraca dovela je do kratkoročnog poremećaja na financijskom tržištu. Banke su, naime, morale osigurati sredstva za konverziju što je dovelo do smanjene likvidnosti. Zbog toga je propao pokušaj zaduživanja države, kaže nam analitičar Hypo banke Hrvoje Stojić, naglašavajući da se ne radi ni o kakvoj osveti banaka državi.

"Ma to su gluposti. Aukcija je imala nezgodan tajming. To je bilo jučer. Ona nije uspjela zato što banke koriste raspoložive kune koje imaju za prilagodbu devizne pozicije. Znači, prvo moraju ispuniti zakonsku obvezu, a onda mogu koristiti raspoložive kune za kreditiranje svih ostalih, pa tako i države", objasnio je Stojić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.