Četvero novinara Slobodne Dalmacije svjedoci u sporu zbog nezakonitog otkaza i prikrivenog rada
Posljednji novinar ukinutog zagrebačkog dopisništva Slobodne Dalmacije (SD) Igor Došen nakon prošlotjednog pripremnog ročišta u sudskom sporu protiv Uprave te novinsko-izdavačke kompanije najavio je da će o okolnostima, kako ističe, nezakonitog otkaza i prikrivenog rada, u njegovu korist svjedočiti četvero novinara ukinutog dopisništva Slobodne Dalmacije, koji i dalje redovito iz Zagreba šalju i objavljuju tekstove u tim novinama.
Došenu je, kao posljednjem novinaru zagrebačkog dopisništva Slobodne Dalmacije otkaz dan početkom svibnja a rješenje mu je bilo uručeno u srpnju nakon njegova povratka s godišnjeg odmora.
Time je Uprava Slobodne Dalmacije ukinula zagrebačko dopisništvo bez obzira na protivljenje Radničkog vijeća i upozorenja o, tvrdi Došen, tzv. prikrivenom radu jer se svakodnevnim uvidom u tekstove iz Zagreba objavljene u Slobodnoj Dalmaciji lako može ustanoviti da su njihovi autori bivši novinari dopisništva, sada u radnom odnosu u društvu EPH Media, nakladniku Jutarnjeg lista.
Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Saša Leković izjavio je Hini da su mu poznate okolnosti ukidanja dopisništva Slobodne Dalmacije u Zagrebu i otkaza Došenu, koji je o tome razgovarao s bivšim predsjednikom HND-a Zdenkom Dukom kada je odluka o otkazu i gašenju dopisništva bila aktualna, ali se HND-u o toj temi kasnije nitko nije obratio, pa niti kada je u pitanju sudski spor.
"HND se protivi svakoj nakaldničkoj zloporabi, pa tako i neispunjavanju radnih prava novinara i prikrivenom radu. No, kako bih mogao reći da se u konkretnom slučaju formalno-pravno radi o prikrivenom radu morao bih imati više informacija", rekao je Leković poručujući da će HND učiniti sve što može kako bi pomogao Došenu i drugim novinarima u ostvarenju njihovih prava.
Predsjednik Sindikata novinara Hrvatske Anton Filić upozorava da Slobodna Dalmacija i dalje ima potrebu za novinarima u Zagrebu, zbog čega smatra da ne postoji valjani razlog za otkaz Došenu. Također je nevjerojatno da Slobodna Dalmacija, unatoč tome što je lani pozitivno poslovala, daje otkaze novinarima i gasi dopisništvo u Zagrebu.
"Osim što je to nekorektno i neprijateljsko ponašanje prema novinarima iz dopisništva, to nije dobro niti za imidž Slobodne Dalmacije jer Zagreb je ipak glavni grad Hrvatske pa je dopisništvo u njemu najvažnije u Hrvatskoj", naglasio je Filić koji smatra da u Slobodnoj ima elemenata prikrivenog rada već i zbog toga što se iz Zagreba objavljuju i tekstovi honorarnih suradnika, dakle onih bez valjanog ugovora o radu.
Praksa da novinari jednog lista objavljuju i u drugom listu svakako nije dobra, ali tu se dotičemo i problema netransparentnog vlasništva u našim medijima i nejasnog odnosa Jutarnjeg lista i Slobodne Dalmacije, kaže Filić.
Predsjednik Uprave Slobodne Dalmacije Miroslav Ivić nije komentirao sudski spor, a nakon otkaza Došenu u srpnju je poručio da su pitanja vezana uz zagrebačko dopisništvo iz područja radno-pravnih statusa , pa će na postavljena pitanja odgovore poslati kada mu ih proslijedi nadležna pravna i kadrovska služba.
Gašenje dopisništva i otkaz Došenu uslijedilo je nakon što je Uprava Slobodne Dalmacije (SD) predložila ukidanje zagrebačkog dopisništva s obrazloženjem da se od 2011. kontinuirano bilježi pad poslovne aktivnosti i gubitak tržišta, kao izravan rezultat pada prodaje lista Slobodna Dalmacija.
Slobodna Dalmacija je u svom godišnjem izvješću o stanju u 2014., objavljenom u travnju ove godine, iskazala dobit u iznosu od 5,2 milijuna kuna i navela da je u toj kompaniji krajem prošle godine radilo 334 zaposlenika.
Vezane vijesti
-
-
Na drugom je ročištu saslušano šest svjedoka među kojima su i tri službene osobe koje su tom prilikom ozlijeđene
-
-
Ustavni sud je Hrvatskom saboru poslao izvješće o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku prema Zakonu o sudovima, jednom od najbolnijih pitanja hrvatskog pravosuđa zbog kojeg je i njegova percepcija u hrvatskoj javnosti jedna od najlošijih među europskim zemljama, piše u nedjelju Večernji list.
Izdvojeno
-
Na predstavljanju knjige sudjelovala je i prof. dr. sc. Zrinka Stričević-Kovačević, ugledna hrvatska slovakistica s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
-
Film Dražen, koji donosi intimnu priču o životu legendarnog hrvatskog košarkaša Dražena Petrovića, u prva dva tjedna u kinima pogledalo 50.149 gledatelja diljem Hrvatske.
-
Neurokirurg Vili Beroš dugogodišnji je član HDZ-a, dva puta je imenovan za ministra zdravstva, na početku pandemije koronavirusa bio je vrlo popularan, proglašen je superjunakom, no poslije se našao na meti otpora epidemiološkim mjerama da bi danas bio uhićen zbog korupcije.
-
Advent u Zadru tradicionalno započinje na Dan grada Zadra i blagdan sv. Krševana, 24. studenoga.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.