Plaće
Tko je u Hrvatskoj 2015. imao najmanju, a tko najveću plaću?
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj za listopad iznosila je 5.720 kuna, što je nominalno za 1,4 posto, a realno za 1,3 posto više u odnosu na mjesec ranije, pokazuju konačni podaci Državnog zavoda za statistiku, piše N1
U odnosu na prosjek za listopad prošle godine, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za ovogodišnji je listopad nominalno viša za 3,4 posto, a realno za 4,3 posto. Nešto veći rast neto plaće na godišnjoj razini može se pripisati promjenama u oporezivanju dohotka, koje se primjenjuju od početka 2015. godine.
Po podacima DZS-a, od početka siječnja do kraja listopada prosječna isplaćena neto mjesečna plaća po zaposlenome u pravnim osobama bila je 5.690 kuna, što je nominalno 3,4, a realno 3,8 posto više u odnosu na isto razdoblje 2014.
Najvišu prosječnu neto plaću za listopad ove godine imali su zaposleni u zračnom prijevozu, 10.593 kune.
Više od devet tisuća kuna, 9.088 kuna iznosila je prosječna neto plaća zaposlenih u računalnom programiranju, savjetovanju i djelatnosti povezane s njima, a prosjek veći od osam tisuća kuna statistika bilježi u još šest djelatnosti - telekomunikacijama (8.836 kuna), financijskim uslužnim djelatnostima, osim osiguranja i mirovinskih fondova (8.810 kuna), proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i pripravaka (8.743 kune), promidžbi i istraživanju tržišta (8.597 kuna), znanstvenom istraživanju i razvoju (8.167 kuna) te proizvodnji rafiniranih naftnih proizvoda (8.067 kuna).
Nasuprot tomu, najniža prosječna neto plaća za listopad isplaćena je zaposlenima u proizvodnji odjeće i iznosila je 3.065 kuna.
Prosječnu neto plaća manju od četiri tisuće kuna imali su i zaposleni u zaštitnim i istražnim djelatnostima gdje je iznosila 3.185 kuna, u kožarskoj industriji (3.249 kuna), uslugama u vezi s upravljanjem i održavanjem zgrada te djelatnosti uređenja i održavanja krajolika (3.422 kune), kao i zaposleni u preradi drva i proizvoda od drva i pluta (3.529 kuna) i u tekstilnoj industriji (3.936 kuna).
Po podacima DZS-a, prosječna bruto plaća po zaposlenom u pravnim osobama za listopad je iznosila 8.076 kuna, što je na mjesečnoj razini nominalni rast od 1,6, a realni za 1,5 posto. Na godišnjoj razini, prosječna je bruto plaća nominalno viša za 1,3, a realno za 2,2 posto.
Pao broj zaposlenih, porasla produktivnost
Broj zaposlenih u hrvatskoj industriji bio je u studenom 0,1 posto manji u odnosu na listopad, dok je u usporedbi s brojem zaposlenih u studenom prošle godine smanjen za 0,3 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku. Usporedo sa smanjenjem broja zaposlenih na godišnjoj razini, u prvih jedanaest mjeseci ove godine proizvodnost rada u hrvatskoj industriji porasla je za 3,3 posto prema istom lanjskom razdoblju.
Vezane vijesti
-
Prosječna plaća u Hrvatskoj prvi puta je viša od 7.000 kuna, istaknuo je u četvrtak na početku sjednice Vlade premijer Andrej Plenković, ocijenivši da je tome pomogla porezna reforma i državna pomoć gospodarstvu za vrijeme pandemije koronavirusa.
-
-
-
Izdvojeno
-
Sve u svoje vrijeme pa tako i ovaj koncert na Dan zaljubljenih u dvoranu Krešimira Ćosića napokon nam dolazi Dalmatino.
-
U srijedu, 8. siječnja, NSRH je objavio početak bijelog štrajka, kojim će usporavati rad u Ini, te poslati jasan signal poslodavcu i javnosti o ozbiljnosti situacije.
-
Zbog straha od infekcija dišnog sustava čim zahladi gomilate razne pastile za grlo i ostale preparate?
-
Dvije velike studije, američka i kanadska, otkrile su da su lijekovi benzodiazepini (za tjeskobu i spavanje) i antikolinergici (za spavanje, ali i za alergije i prehlade) povezani s većim rizikom od demencije ako ih se koristi mjesecima.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.