Naknadna dioba: Podijeljeno 3,4 milijuna kuna nekadašnje Zadranke
3,476.404 kuna podijeljeno između 187 vjerovnika prema davno utvrđenim kriterijima
Naknadnom diobom stečajne mase ovih je dana okončana podjela ostataka imovine nekadašnjeg velikog trgovačkog poduzeća Zadranka.
Zadranka je otišla u stečaj još 2003. godine, a brisana je iz sudskog registra prije pet godina. No sada se dogodila naknadna dioba u kojoj je podijeljeno 3,4 milijuna kuna.
Stečajni upravitelj Blaž Savić objašnjava da je do naknadne diobe došlo jer su sporovi koji su godinama vođeni pravomoćno okončani u korist Zadranke, a u stečajnoj masi su bila rezervirana sredstva za eventulani gubitak tih sporova. Sada je tih 3,476.404 kuna podijeljeno između čak 187 vjerovnika prema davno utvrđenim kriterijima. Neke od tih tvrtki su također već nestale, neke će iznenada dobiti 10-20 tisuća kuna ili nešto više, a najviše će pripasti Poreznoj upravi, čak 469 tisuća kuna.
- Radi se o djelomičnom podmirenju priznatih tražbina drugog isplatnog reda, objašnjava Blaž Savić. - U prvoj je podjeli za ove vjerovnike raspoređeno 5,568.210 kuna ili 10,8 posto a sada još 6,74 posto od priznatih tražbina koje su iznosile 51,557.500 kuna. Potraživanja bivših zaposlenika podmirena su ranije tako da je s ovim zaključena dioba imovine nekadašnje Zadranke, kaže Savić.
Stečaj Zadranke je bio traumatičan za stotine zaposlenika ove nekada moćne tvrtke koja je imala skoro dvije stotine prodavaonica. Posrtanje je trajalo dugo, od vremena pretvorbe i privatizacije, preko dolaska grupe Hrvata iz SAD koji su navodno kupili dionice u Fondu za privatizaciju, a potom je potonula u bespućima poslovanja s Hypo bankom. Svoju ulogu odigrali su u tom procesu i susjedi iz zagrebačke ulice Vinogradi Branko Šegon i Zvonimir Nižić Grof.
Jedan od apsurda dugotrajnog umiranja Zadranke je i poznati spor 180 zaposlenih koji su bili otpušteni nekoliko godina prije stečaja. Konačno sudsko rješenje uslijedilo je čak 13 godina nakon što su bili otpušteni, presuda im je dala za pravo da su nepravedno ostali bez radnih mjesta, ali više se nisu imali gdje vratiti. A kao kruna apsurda je bila da ti nepravedno otpušteni nisu dobili nikakva prava za naknadu niti iz stečajne mase jer je nađen razlog - nisu na vrijeme podnijeli zahtjev.
Sindikat i radnici su podnosili brojne kaznene prijave, uzdali se u odredbe o nezastarijevanju kriminala iz pretvorbe i privatizacije. Ali od svega toga nije bilo ništa, Zadranka je netragom nestala. A sada je raspoređen i posljednji novac s računa stečajne mase koji se posebno vodio i nakon brisanja tvrtke.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
Projekcija će se održati u Kino Zoni u Polivalentnoj dvorani Providurove palače u petak 13. prosinca s početkom od 20h.
-
S utorka na srijedu, 10./11. prosinca u Sv. Filip i Jakovu nepoznati počinitelj je provalio u građevinski kontejner odakle je otuđio više komada raznog električnog i drugog alata, u vlasništvu dva trgovačka društva. Ukupna materijalna šteta je nekoliko tisuća eura.
-
Pročelnik Službe za kirurgiju Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc.Ivan Bačić, dr.med., boravio je proteklog tjedna u Rijeci. Ondje je, zajedno s torakalnim kirurzima iz KBC-a Rijeka, izvodio operacije u prsnom košu minimalno invazivnom tehnikom.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.