Biznis

Gradnja stanova u Murvičkoj na tankim nogama: Tvornica kruha Zadar ostala bez temeljnog kapitala

Gradnja stanova u Murvičkoj na tankim nogama: Tvornica kruha Zadar ostala bez temeljnog kapitala

Teren na kojem se priprema gradnja 150 stanova prenesen je u tvrtku Murvica gradnja, a tvornica u Gaženici ostala u minusu

Prašina se uglavnom slegla nakon rušenja nekadašnjih prostora Tvornice kruha Zadar u Murvičkoj 12, no možda će se tek sada podići prava prašina koja cijeli projekt gradnje novog stambenog poslovnog kompleksa može dovesti u pitanje.

Naime, dio dioničara Tvornice kruha Zadar nezadovoljan je načinom na koji se ovaj projekt realizira na terenu na kojem je godinama radila najveća sjevernodalmatinska proizvodnja kruha, sumnjaju da se to provodi na štetu Tvornice kruha.

Teren vrijedniji od stare tvrtke

Investitor gradnje objekta sa 120-150 stanova za tržište na tom dosta zanimljivom gradskom predjelu je tvrtka Murvica-gradnja d.o.o. tvrtka koja je preuzela nekadašnju tvrtku Centar d.o.o. Osnivač obiju tvrtki je Tvornica kruha, s tim što je Centar osnovan početkom prošle godine uz zakonski minimum od 20 tisuća temeljnog kapitala. A onda je u studenom ta tvrtka dobila novo naziv - Murvica gradnja d.o.o. očito za realizaciju projekta gradnje, s tim što joj je temeljni kapital povećan za 22,622.700 kuna i to unosom nekretnine, odnosno terena na kojem je bila stara tvornica na Murvičkoj 12.

Oko tog unosa terena kao temeljnog kapitala u drugu tvrtku kojoj je Tvornica kruha osnivač postoji određena dilemma. U javnosti je plasirana informacija da je Murvica gradnja kupila taj teren, no u osnivačkim aktima navedeno je da se radi o unosu nekretnine. Da je riječ o kupovini jasno je da bi se morao platiti ne baš mali porez.

Najzanimljiviji je detalj da je taj teren vrijedniji od temeljnog kapitala Tvornice kruha Zadar koji iznosi samo 17,719.300 kuna, a za pretpostaviti je da je u toj vrijednosti bio i taj teren u Murvičkoj. To znači da je Tvornica kruha Zadar u biti sada u minusu s temeljnim kapitalom za oko 5 milijuna kuna, što je vrlo dvojbeno. U registru se ne navodi da je Tvornica kruha smanjila svoj temeljni kapital, što bi bilo logično ukoliko je toliku vrijednost prenijela u drugu tvrtku.

Odluka bez Skupštine dioničara

Takvu odluku nije donijela ni skupština dioničara, a tek bi se ovih dana, budući su godišnji izvještaji o poslovanju predani, vidjeti koliko se ova transakcija odrazila na bilancu Tvornice kruha. Po mišljenu nekih malih dioničara na ovaj je način došlo do ugrožavanja opstojnosti Tvornice kruha, a nastala je šteta za dioničare. Pitanje je također je li sve u redu s plaćanjem poreza, ali i PDV-a.

Logično bi bilo da su ovakve važne odluke donesene na skupštini dioničara, no u Tvornici kruha Zadar to nije provedeno, očito se smatra nepotrebnim gubitkom vremena. Najveći dioničar Josip Bošnjak sa svojih 79,25 posto dionica (od toga 0,94 posto pripada njegovoj tvrtki Energo-tehna, a ostalu njemu osobno) može sve odluke donositi sam. Pa ih očito i donosi. 

Stanogradnja milija od proizvodnje kruha

Tako su u proširenu Murvica gradnju koju je osnovala Tvornica kruha odnosno Bošnjak, kao suosnivači ušli projektant Željko Predovan koji slovi i kao investitor, a suosnivači su još Ante Smolić Ročak, vlasnik tvrtke za elektroinstalacije El Tim, Siniša Krekić vlasnik građevinske tvrtke Krekić Avangard, zatim nekadašnji direktor Gortana Zdravko Galić, vlasnik agencije za nekretnine Lovre Surać te ugostitelj Marinko Klapan. Galić i sveprisutni Krekić su članovi uprave, a Bošnjak nije u prvom planu. Kao osiguranje, ipak je u zemljišnim knjigama zabilježeno da Tvornica kruha polaže založno pravo nad terenom u Murvičkoj 12 radi osiguranja novčane tražbine na iznos od 3,146.400 eura, a vlasništvo je prepisano na Murvica gradnju.

Dakle, dok male pekare i prodavaonice kruha niču na sve strane, izgleda da vodstvo sadašnje Tvornica kruha Zadar perspektivu ne vidi više u jačanju osnovne djelatnosti nego se okrenulo - stanogradnji. Hoće li se to moći na ovaj način realizirati ostaje za vidjeti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.