Biznis

Priopćenje

Privatne zdravstvene ustanove pozivaju javno zdravstvo na suradnju nudeći mogućnost ušteda te brže i kvalitetnije usluge

Privatne zdravstvene ustanove pozivaju javno zdravstvo na suradnju nudeći mogućnost ušteda te brže i kvalitetnije usluge

HUP-Udruga privatnih poliklinika, bolnica, lječilišta i ustanova za zdravstvenu skrb podržava obnavljanje opreme i ulaganje u hrvatske bolnice, ali smatra da ono mora biti strateški promišljeno, sustavno i racionalno.

Nabavku 4 CT i 9 MSCT uređaja ukupne vrijednosti 67 milijuna kuna Udruga ne smatra takvim potezom i tim povodom upućuje i javni poziv Ministarstvu zdravlja na dijalog i suradnju u racionalizaciji troškova zdravstvenog sustava te podizanju kvalitete zdravstvenih usluga.

 

Iz priopćenja HUPa:

''Ministarstvo zdravlja kao središnja institucija zdravstvenog sustava svojim osiguranicima dužna je osigurati najkvalitetniju zdravstvenu uslugu za najmanje novaca. Tako se ponašaju odgovorna društva kojima su interesi osiguranika i njihovih građana na prvome mjestu. Stoga smatramo da ulaganje u novu opremu koja već postoji u sustavu zdravstva unutar privatnih zdravstvenih ustanova nije korak u pravome smjeru i ne doprinosi stvarnoj, pozitivnoj reformi sustava.

U više navrata HUP-Udruga privatnih poliklinika, bolnica, lječilišta i ustanova za zdravstvenu skrb pozivala je ministra zdravlja na održavanje zajedničkog sastanka kako bi se razgovaralo o suradnji privatnog i javnog sektora kroz korištenje opreme i resursa kojima privatne zdravstvene ustanove već raspolažu, a s ciljem smanjivanja listi čekanja i pružanja pravodobnijih i kvalitetnijih usluga građanima. Nažalost, od strane Ministarstva nije bilo odgovora na naše pozive iako se angažiranjem privatnih zdravstvenih ustanova s kojima i država i pacijenti imaju dugogodišnja pozitivna iskustva može, u kratkom roku, postići smanjenje listi čekanja i smanjenje troškova u zdravstvu, a na dobrobit pacijenata.

Na sve veću potrebu jačeg partnerstva i sinergije privatnog i javnog zdravstva kako bi se u vrijeme postojanja značajnih ograničenja u javnim budžetima zadržala visoka razina usluge za pacijente ukazuje i praksa diljem Europske unije. Sve je više zemalja koje prepoznaju da privatne ustanove nadograđuju i rasterećuju javni sustav zbog čega jačaju suradnju privatnog i javnog sektora.

Primjerice, ukupni trošak nabavke 13 novih najsuvremenijih uređaja za kompjutorsku tomografiju, veći je od 67 milijuna kuna koliko koštaju sami uređaji jer u obzir treba uzeti i dodatne troškove uređenja prostora te educiranja osoblja za njihovo korištenje. Osim toga, nakon instaliranja u bolnicu HZZO svaki napravljeni pregled plaća toj istoj bolnici u koju su smješteni uređaji koje je platila država. Istodobno, u slučaju korištenja iste opreme u privatnim ustanovama HZZO tj. država plaćaju samo obavljene preglede, dok je nabavka uređaja, educiranje osoblja i uređenje prostora trošak kojega snosi privatni vlasnik.

Za razliku od Hrvatske druge članice EU prepoznaju da suradnjom s privatnim zdravstvom javno zdravstvo dobiva kvalitetnu infrastrukturu bez dodatnih ulaganja, mogućnost racionalizacije troškova i poticaj za podizanje kvalitete usluge na razinu kakvu nudi privatni sektor. Pacijenti kroz takvu suradnju dobivaju dostupniju, bržu i kvalitetniju medicinsku uslugu pa je to dobitna kombinacija za dionike u sustavu zdravstva.

Pritom su domaće privatne ustanove već nebrojeno puta dokazale da imaju znanja, mogućnosti i kvalitetu potrebnu za rad s pacijentima i za pružanje prijeko potrebne dopune javnom sektoru. No, privatne ustanove se i dalje potpuno neracionalno „guraju po strani" iako su rezultati javnog sustava zbog njegove preopterećenosti sve porazniji.

Mišljenja smo da u RH treba postojati sustav zdravstva koji koristi sinergije javnih i privatnih ustanova naravno uz uvjet ekonomske opravdanosti i zadovoljavajućeg omjera cijene i kvalitete te zadovoljavajuće razine usluge u svim dijelovima sustava u skladu sa zadanim medicinskim standardima.

Suradnja privatnih i javnih ustanova nipošto ne znači privatizaciju cjelokupnog sustava zdravstva već, upravo suprotno, omogućava da se racionalnijim korištenjem sredstava osiguranika, hrvatskim građanima omoguće kvalitetnije i dostupnije zdravstvene usluge.

HUP Udruga privatnih poliklinika, bolnica, lječilišta i ustanova za zdravstvenu skrbi stoga i ovim putem poziva Ministarstvo zdravlja na konstruktivan dijalog s ciljem poboljšanja stanja u domaćem zdravstvenom sustavu i racionalne iskoristivosti svih postojećih resursa''.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.