Biznis

Strah od posljedica Brexita ne poznaje granice

Brexit izazvao crni petak - prijeti li nova recesija?

 Brexit izazvao crni petak - prijeti li nova recesija?

Dan Brexita ostat će zapamćen i kao crni patak. Svjetskim burzama zavladala je panika.

Kao što se i očekivalo odluka Britanaca odjeknula je svjetskim burzama, ali pitanje je jesu li očekivali baš ovako žestoku reakciju i, može se reći, slobodan pad. Dok su prethodnih dana cijene rasle jer se se ulagači kladili na ostanak Britanije u EU, današnja objava odluke u potpunosti je promijenila trend. Po otvaranju europskih burzi, neke od dionica britanskih poduzeća izgubile su u startu više od trećine svojih prijašnjih vrijednosti. Indeksi europskih burzi pali su do gotovo 10 posto, a to znači da su milijarde eura otišle u vjetar.

Podaci pokazuju da ovakav krah cijena dionica nije zabilježen od 2008, kada je rođena globalna financijska kriza. Strah od posljedica Brexita ne poznaje granice. Minuse se bilježe na burzama u Tokiu, Južnoj Koreji, Australiji.

Na Zagrebačkoj su burzi Crobex indeksi pali više od 1 posto. Tone i funta. Tečaj se strmoglavio već pri prvim procjenama o izlasku, pa je britanska valuta pala na najnižu razinu u 30 godina i gotovo 10 posto u odnosu na dolar. Pod pritiskom je i euro koji je jutros potonuo više od 3 posto. U svakom slučaju dramatičan dan obilježen neizvjesnošću, strahom i panikom. Javnosti se obratio Mark Carney, guverner Bank of England.

Nesigurnost i prilagodba- tim riječi naznačio je što ih očekuje. Ipak je naglasio da je zemlja pripremljena, da imaju plan, te da neće oklijevati poduzeti sve potrebne mjere da održe britanski financijski sustav.

"Kako bi poduprli funkcioniranje tržišta, Banka engleske spremna je pružiti više od 250 milijuna dodatnih sredstava za tržište"Oglasila se i Hrvatska narodna banka iz koje najavljuju da će pomno pratiti situaciju i da će nastaviti osiguravati stabilnost tečaja i bankarskog sustava. Navode kako za ocjenu kratkoročnih učinaka rezultata referenduma treba pričekati da se stišaju prvi odjeci iznenađenja njegovim rezultatima, a potencijalni dugoročni učinci na Hrvatsku ovisiti će o daljnjim potezima Velike Britanije i tijeku njezinog izlaska iz Unije. Što se tiče trgovinske povezanosti između Hrvatske i Ujedinjenog kraljevstva ona je relativno na niskim razinama. Međutim, u posljednje 4 godine broj turista iz Velike Britanije u Hrvatskoj se udvostručio, pa je tako lani u Hrvatsku stiglo gotovo pola milijuna britanskih turista, a slove kao dobri potrošači.

"Prijenos funte je pala što znači da je kuna ojačala. To za njih znači da će njima skuplje biti dolaziti u Hrvatsku, možda ne za ovu sezonu jer su predbilježbe uzete i dio je plaćen, ali za sljedeću ako funta ostane na niskim razinama to će imati utjecaj na dolazak Britanaca kod nas", procjenjuje Vedrana Pribičević sa Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta. No, s obzirom da se radi o događaju bez presedana vrlo je teško za sada predviđati sve moguće posljedice. Navodi i kako za prosječnog Britanca i njegove probleme Brexit ne donosi rješenje i zaključuje kako su oni glasovali srcem, a ne razumom. Ali što je, tu je. Odluka je pala, a trenutak osjetljiv.

"S obzirom da se globalno gospodarstvo oporavlja nakon krize koja je započela 2008. može li ovaj Brexit vratiti gospodarstvo u crveno? "U svakom slučaju da. Mnogi ekonomisti su predvidjeli recesiju. Zasigurno će se dogoditi recesija u Ujedinjenom Kraljevstvu što će posljedično preliti u uske trgovinske veze s Europskom unijom i na ostatak Unije," objasnila je Pribičević.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.