Strategije
Planovi MOL-a: Ulaganja u rafinerije u Mađarskoj i Slovačkoj
Nakon objave strategije "MOL Group 2030 – Enter Tomorrow", MOL je danas objavio financijske i operativne ciljeve za razdoblje od idućih pet godina.
MOL je u kontekstu implementacije nove dugoročne strategije za strateška ulaganja u razdoblju od 2017. do 2021. godine izdvojio najmanje 2 milijarde dolara. Taj je iznos viši od očekivanih godišnjih organskih kapitalnih troškova od 1,0-1,1 milijardi dolara, priopćeno je iz MOL Grupe.
Rafinerije – učinkovita i fleksibilna imovina: u rafinerijskom poslovanju MOL će se nastaviti fokusirati na poboljšanja učinkovitosti i implementaciju inicijativa programa Next Downstream (2015. – 2017.), koji bi trebao donijeti poboljšanje EBITDA od 500 mil. dolara. U sklopu dugoročne strategije MOL planira postupno povećanje udjela vrijednih proizvoda izvan segmenta motornih goriva iznad 50% do 2030., koji trenutno iznosi manje od 30%. MOL namjerava povećati nabavu sirovina za svoje petrokemijske pogone te istovremeno iskoristiti prednosti rastuće potražnje za profitabilnim proizvodima kao što su mlazno gorivo, maziva i bazna ulja. MOL će također povećati udio na tržištu UNP-a. MOL planira uložiti 80-130 milijuna dolara u rafinerije u Mađarskoj i Slovačkoj s ciljem povećanja fleksibilnosti proizvodnje propilena i maziva. Kako bi bio u mogućnosti prerađivati najprofitabilniju sirovu naftu i zadovoljiti potražnju za svojim proizvodima MOL do 2030. godine namjerava povećati opskrbu sirovom naftom koja se prevozi morskim putem do svojih rafinerija u kontinentalnom dijelu, istovremeno povećavajući prosječnu gustoću iznad 50° API.
Petrokemija – industrijska preobrazba: MOL je za razvoj svog petrokemijskog poslovanja do 2021. godine izdvojio 1,9 milijardi dolara. Kroz narednih pet godina fokus će biti na poboljšanju prinosa od propilena i ulaganju u atraktivne derivate propilena. Kako bi omogućila daljnju diversifikaciju u lancu vrijednosti propilena, MOL Grupa uložit će više od 500 milijuna dolara u pogone za parno krekiranje u Mađarskoj i Slovačkoj. MOL Grupa investirat će i u poliole na bazi propilen-oksida, proizvod visoke vrijednosti koji se koristi u automobilskoj industriji, ambalaži i proizvodnji namještaja. MOL Grupa time bi postala jedinim potpuno integriranim dobavljačem u srednjoj i istočnoj Europi, regiji koja predvodi rast opskrbe u Europi. Osim toga, dodatna ulaganja planiraju se i za moguće uvođenje još jednog proizvoda.
Nove usluge u maloprodaji
Usluge za kupce – preobrazba maloprodaje: MOL namjerava dodatno razviti svoju mrežu benzinskih stanica koja je već vodeća u regiji srednje i istočne Europe te će i dalje tražiti prilike za preuzimanja unutar područja koje je u dosegu Molovih rafinerija, izvan tri ključna tržišta (mađarskog, slovačkog i hrvatskog). MOL će uvesti nove usluge i proizvode za 10 milijuna kupaca u svojoj maloprodajnoj mreži. MOL će također modernizirati benzinske stanice i dodatno unaprijediti uvođenje koncepta Fresh Corner na 700 stanica do 2018. Očekuje se da će udio potrošačke robe i usluga u EBITDA do 2021. dosegnuti 450-500 milijuna dolara, odnosno više od 20% EBITDA Grupe, uz daljnji rast do 2030.
Istraživanje i proizvodnja – stvaranje vrijednosti u uvjetima niske cijene nafte: MOL namjerava utrošiti više od 2 milijarde dolara na organske kapitalne investicije u razdoblju od 2017. do 2021., uz pažljivu kontrolu svih troškova. Približno 35% izdvojit će se za istraživanje s fokusom na regiju SIE, Pakistan i Norvešku, a 45% za razvojne projekte u SIE, Velikoj Britaniji, Pakistanu, Kazahstanu te polju Baitugan u Rusiji. MOL čvrsto vjeruje u prednosti integriranog poslovnog modela, pri čemu je pretpostavka da će proizvodnja nafte i plina ostati barem na približno jednakim razinama. To međutim zahtijeva i organski rast i moguća nova ulaganja u obnovu rezervi, kako bi se zaustavio nadolazeći pad nakon 2019. godine. U tom kontekstu moguća ulaganja u nove projekte u budućnosti moraju imati financijskog smisla u uvjetima niske cijene nafte. MOL namjerava zadržati konkurentnu troškovnu poziciju uz izravne troškove proizvodnje manje od 10 dolara po barelu ekvivalentne nafte (trenutno 6 dolara/boe) te je i dalje usmjeren prema samofinancirajućim i održivim operacijama u istraživanju i proizvodnji koje generiraju vrijednost čak i u uvjetima niske cijene nafte (50 dolara po barelu ili manje).
Vezane vijesti
-
Slovački premijer Robert Fico rekao je u srijedu kako je spreman podnijeti ostavku nakon ubojstva novinara pod uvjetom da se ne sazivaju prijevremeni izbori.
-
Slovački tužitelji poduzeli su korake da zabrane ekstremno desnu stranku koja je prvi put ušla u parlament prošle godine rekavši u četvrtak da ona predstavlja prijetnju demokratskom ustroju te zemlje
-
Nekad siromašna zemlja istoka Europe uspjela je provesti reforme, postati prava tržišna ekonomija, članica EU, uvesti euro, privući strane investicije i na kraju postati najveći proizvođač automobila u svijetu, u odnosu na broj stanovnika
-
Izdvojeno
-
U petak. 13. prosinca u 23.20 sati u Zadru u Ulici Put biliga policijski službenici Postaje prometne policije Zadar su zaustavili 35-godišnjeg hrvatskog državljanina koji je upravljao automobilom zadarskih registarskih oznaka.
-
Policijski službenici Postaje prometne policije Zadar su u kontroli prometa u petak, 13. prosinca u 15.35 sati u Bibinjama zaustavili automobil zadarskih registarskih oznaka s kojim je upravljao 55-godišnji hrvatski državljanin prije stjecanja prava na upravljanje, odnosno prije položenog vozačkog ispita.
-
Odjel za sociologiju poziva na tradicionalni Otvoreni dan sociologije koji se ove godine održava 16. i 17. prosinca u zgradi SEP.
-
Njemački košarkaš Brooklyn Netsa Dennis Schröder potpisat će ugovor za Golden State Warriorse, kalifornijski NBA klub Stephena Curryja, objavio je američki sportski kanal ESPN.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.