sedmi pečat
The Alto Knights: De Nirove stilske vježbe i presušene mafijaške žile
Još negdje početkom godine domaći multipleksi su u najavi filmskih noviteta za mjesec ožujak istaknuli i biografsku kriminalističku dramu ''The Alto Knigts'' s velikim Robertom De Nirom u dvostrukoj ulozi, no tek koji mjesec kasnije, spomenuti film je netragom nestao iz njihova rasporeda.
Po svemu sudeći, odluka o tom nesvakidašnjem potezu donesena je nakon katastrofalnih rezultata na kino blagajnama diljem globusa gdje je film na budžet od uloženih 45-50 milijuna dolara (ne računajući dakako još nekoliko desetaka milijuna utrošenih na marketing) vratio tek 9 i pol (!). Nesretni De Nirov i Levinsonov projekt odnedavno je dostupan putem VOD-a, a da li je baš toliko loš koliko i njegovi prihodi u kinima ili je posrijedi neki drugi problem, otkrijem vam nakon par rečenica o samoj radnji.
Nakon što je nad njim počinjen neuspjeli atentat naložen od njegova podređenog mafijaškog šefa Vita Genovesea (R. De Niro), glavni šef kriminalne organizacije, Frank Costello, (R. De Niro) se umjesto odmazde planira umiroviti i na čelo klana Luciano postaviti upravo Genovesea. Paranoičan i vlasti žedan, Genovese ne vjeruje kako Costello želi mirnu predaju vlasti stoga među klanovima uzburka vode povjerenja…
De Niro kao Vito Genovese i kao Frank Costello, Barry Levinson za kormilom (op.a. režija),
Nicholas Pileggi za pisaćom mašinom (scenarij) i klan Winkler na čelu (producenti) filma o vladarima američke kriminalne scene 40-ih, 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća, a na kraju – neuspjeh? Kako je to uopće moguće, pitate se? Vratimo se malo, točnije, malo više u prošlost. Ideja o snimanju filma (inicijalno se trebao zvati ''Wise Guys'') o prijateljstvu/rivalstvu Genovesea i Costella kruži Hollywoodom još od ranih 70-ih godina, no unatoč enormnom uspjehu tadašnjih Coppolinih ''Kumova'', bio je to 'vrući krumpir' kojeg se nitko od studija nije desetljećima želio primiti.
Zašto? Možda nisu željeli završiti s 'betonskim cipelama' negdje
u rijeci Hudson ili smljeveni na nekom sumnjivom auto otpadu u
New Jerseyu.
Bilo kako bilo, hrabrosti su se u konačni smogli čelnici 'Warner Bros.-a' kad su prije par godina u projekt uključili sve navedene, no da su znali kako će cijela ova avantura završiti, pobjegli bi od nje kao 'đavo od tamjana'. Sad dolazimo i do onog pitanja – Je li baš toliko loš? Ne, dapače, riječ je o solidnom gangsterskom filmu, ali problem leži u tome da smo ovakve i slične tijekom posljednjih 50-ak godina mogli gledati na desetke, ako ne i stotine.
Priča o Genoveseu i Costellu, njihovom višedesetljetnom prijateljevanju, a kasnije i prolivanju krvi zbog preuzimanja trona jest intrigantna za sve one koje do sad nisu čuli za nju ili su friški konzumenti ovakvih sadržaja. De Niro je naravno žanrovska legenda, ali Levinson na tom planu nipošto nije niti Scorsese, a bogme niti De Palma.
Unatoč jako dobroj biografskoj drami ''Bugsy'' tamo s početka 90-ih, spomenuti redatelj i nije osobito plivao u ovakvim vodama, a ovdje mu kolut spašavanja ne može pružiti niti De Niro jer, ruku na srce, 'dečki' su u poodmaklim godinama i nemaju energije iznijeti ovu priču.
Problem u ritmu ne leži samo na Levinsonu i De Niru već i u Pileggijevom (''Goodfellas'', ''Casino'') scenariju.
Narativni segment kroz figuru Franka Costella nije nimalo inovativan ili zabavan kakav je to slučaj bio s Pileggijevim prethodno navedenim uspješnicama već djeluje isforsirano i krcato klišejima. Ne pomažu dakako ni pusti žanrovski stereotipi niti angažman glumaca kakve smo već gledali kroz niz sličnih TV i filmskih projekata (primjerice, Kathrine Narducci i Michaela Rispolija dobro pamtimo iz ''Sopranosa''). Unatoč apsurdnoj činjenici kako vremešni De Niro glumi Costella i Genovesea u raznim 'odraslim' fazama njihova života, on to uz prepoznatljive grimase i vokalne izmjene zna jako dobro izvući, ali ipak u konačnici djeluje umorno, ponekad i nezainteresirano. Što smo onda dobili s ovim filmom? Priču za koju eventualno niste čuli, a trebali ste.
Zašto je propao u kinima? Zato što je jednostavno snimljen prekasno. Mlađe danas zanima drugačiji profil kriminalaca, stariji su ih se već imali prilike nagledati, a tu su i već spomenuti žanrovski klišeji koji polako postaju tragikomični. Vrijedi li ga pogledati? Tvrdokorni fanovi De Nira će naći pokoji razlog, ostali baš i ne. Šteta.
OCJENA: 3/5
Vezane vijesti
-
Odjel za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru promijenio je naziv
-
Sportska udruga slijepih Zadarske županije pokrenula projekt "Kuglanjem do pobjede" uz podršku Vodovoda Zadar
-
Više od 450 biciklista sudjelovalo u biciklijadi „Od Branimira do Branimira“: Zadar i Nin povezani sportom, zdravljem i zajedništvom.
-
Imamo novu suradnicu! Studentica Medicinskog fakulteta Monika Babić za portal eZadar piše o važnom zdravstvenom problemu. Tekstove objavljuje i na osobnoj web stranici otkucajsrca.hr
Izdvojeno
-
Budući da nije uvijek lako svoje osjećaje pretočiti u riječi, prikupile smo najljepše citate za Majčin dan kako bismo ti pomogle izraziti ljubav prema jednoj, jedinoj i nezamjenjivoj - mami.
-
Varivo od leće zbog svoje hranjivosti dobrodošlo je na trpezama u bilo koje doba godine
-
A posljednja četiri dana Biograd na Moru vratio se u vrijeme hrvatskih kraljeva. Povijesni hrvatski kraljevski grad organizirao je niz događaja i bogat program u povodu 1100 godina hrvatskog kraljevstva. Duh tog vremena posebno je dočarala povorka konjanika i povijesnih postrojbi na čelu s kraljem Tomislavom.
-
Donosimo priču o Zrmanji, krškoj ljepotici koja u toku dugom 69 kilometara skriva pravo bogatstvo, istodobno i slatkovodne i morske ribe. Posebna je zvijezda autohtona pastrva, a u potragu za njom krenuo je i HTV-ov reporter Edi Škovrlj.
Reci što misliš!