kako se živi vani?
Mladi Šveđani strastveni korisnici interneta, škola u potpunosti subvencionirana porezima
Škola je u potpunosti subvencionirana porezima, s izuzetkom vrtića, koje djelomično financira država. Djeci od šest do 13 godina nudi se vanškolska njega prije i poslije nastave.
Od 1842. godine svako dijete u Švedskoj ima pravo da ide u školu, po zakonu. Danas postoji deset godina obveznog školovanja, podijeljenih u četiri faze: forskoleklass (predškolska godina, godina 0), lagstadiet (godina 1–3), mellanstadiet (godina 4–6) i hogstadiet (godina 7–9).
Većina djece poslije toga ide u opću gimnaziju (višu srednju školu ili ekvivalent američkoj srednjoj školi 10-12 godina) i diplomiraju kada imaju 18 ili 19 godina. Škola je u potpunosti subvencionirana porezima, s izuzetkom vrtića, koje djelomično financira država. Djeci od šest do 13 godina nudi se vanškolska njega prije i poslije nastave.
Školska godina
Švedska školska godina traje od kolovoza do lipnja, s jesenjim raspustom u listopadu, božićnim raspustom, zimskim raspustom u veljači i ožujku i uskršnjim raspustom.
Zakoni
Otprilike jedna petina od 10 milijuna stanovnika Švedske je mlađa od 18 godina. Švedski zakon osigurava da su djeca dobro zaštićena i da se njihova prava brane.
Ombudsman za djecu je vladina agencija koja štiti prava djece i brine o njihovim interesima. Ona prati kako se u društvu poštuje Konvencija Ujedinjenih naroda o pravima djeteta. Zalaže se za njegovu implementaciju u švedskim općinama, regionalnim vijećima i vladinim agencijama.
Švedska je bila jedna od prvih zemalja koja je potpisala Konvenciju UN-a i inkorporirala je u švedski zakon 2020.
Nezakonito je udarati djecu
Švedska je 1979. godine zabranila udaranje dece, i kod kuće i u školi – kao prva zemlja na svijetu.
Švedski zakon sada eksplicitno kaže da roditelji ne smiju koristiti nijedan oblik nasilja ili drugog ponižavajućeg tretmana u okviru odgoja svoje djece. Tjelesno kažnjavanje djeteta je također kazneno djelo prema švedskom zakonu.
Roditelji koji rade
Većina djece ima zaposlene majke, a 80 posto žena između 20 i 64 godine u Švedskoj je zaposleno. Broj muškaraca koji rade između 20 i 64 godine je 85 posto, tako da većina djece ima i zaposlene.
Roditelji dobivaju 480 dana plaćenog roditeljskog dopusta po djetetu koje mogu podijeliti između sebe. Ovi dani se moraju iskoristiti prije nego što dijete napuni osam godina ili završi prvu godinu škole. Većinu roditeljskog dopusta uzimaju majke, ali očevi sve više vremena provode kod kuće sa svojom djecom. Muškarci sada polažu pravo na oko 30 posto svih uzetih roditeljskih dopusta.
Društvene mreže i videoigre
Mladi Šveđani su strastveni korisnici interneta. Među djecom od 12 do 15 godina, 50 posto koristi internet najmanje tri sata uobičajenim radnim danom. U 2020. godini, 75 posto je koristilo društvene medije na dnevnoj bazi, pri čemu je Snapchat bio najpopularniji, a slijedili su Instagram i Tiktok.
Gledanje video zapisa na YouTubeu je jedna od najčešćih zabava. Otprilike 70 posto mladih od 13 do 16 godina gleda video zapise svakog dana.
Igrice su također popularne, posebno među djecom od 9 do 12 godina, gdje oko 80 posto tvrdi da ponekad igra video igrice. Dječaci u prosjeku igraju duže i češće od djevojčica.
Izdvojeno
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
Reci što misliš!