Zabava

eksperiment u francuskoj

Može li glazba ublažiti bol? Nova studija pokazuje fascinantne podatke

Može li glazba ublažiti bol? Nova studija pokazuje fascinantne podatke
Pexels

"Ako slušate glazbu koja vam je poznata, poznajete svaku sljedeću notu" i fokusirate se na nešto drugo osim boli

Jedanput tjedno sobama doma za palijativnu skrb 'Jeanne Garnier' u Parizu odjekuju nježni zvuci violončela.

Claire Oppert (55), koncertna violončelistica školovana na Moskovskome konzervatoriju petkom posjećuje dom te svira za njegove štićenike, među kojima se mnogi bore s teškom fizičkom boli i s neizlječivim bolestima.

"Stalno osjećam bol", rekla je Micheline Leroux, pacijentica koja boluje od terminalnog oblika karcinoma i jedna je od štićenica pariškoga centra za palijativnu skrb, jednog od najvećih te vrste u Europi.

"Ipak, čini mi se da mi glazba pomaže u ublažavanju boli", tiho kaže Leroux, nakon što je poslušala obradu za violončelo Albinonijeva Adagia, baroknog klasika.

"Ako slušate glazbu koja vam je poznata, poznajete svaku sljedeću notu" i fokusirate se na nešto drugo osim boli, kaže.

Osim izvedbe recitala jednom tjedno, Oppert je odlučila sudjelovati u medicinskim studijama čija je svrha ukazati na terapeutski učinak glazbe na zdravstveno stanje pacijenata.

Osoblje doma je jednoglasno kada je posrijedi učinak glazbe: "Nakon što Claire otiđe, pacijenti su smireniji, ponekad ganuti, a nerijetko i sretni", rekla je njegovateljica Margarita Saldana.

Oppert u pariški dom za palijativnu skrb dolazi već gotovo deset godina i svira čelo njegovim štićenicima. Kaže da je u domu za palijativnu skrb fizička bol gotovo neprestano prisutna unatoč morfiju i ostalim dostupnim lijekovima, no smatra da glazba na pacijente uistinu može djelovati smirujuće.


Reci što misliš!