Zabava

kritika

Album prvijenac zadarskih "Kriptida": Odbacite žanrovske ograde

Album prvijenac zadarskih
A. Vidić

Glazbeni portal Ziher donosi recenziju albuma zadarskog benda koji je snimio svoj prvi album. Kako zvuče Kriptidi?

Kriptidi su najčešće bića za čije postojanje nema dovoljno dokaza – ova definicija će se vrlo vjerojatno često provlačiti kroz intervjue i recenzije materijala istoimenog zadarskog benda koji je nedavno nakon niza singlova izbacio svoj bezimeni album prvijenac. “Kriptidi” su ugledali svjetlo dana.

Bend čine Čoporkabra u službi poete, Wendigogo kao perpetum harmobile, Mongolski crv smrti zadužen za sintesajzer i ostale zvukove, Prvigator kao triwave picogenerator, Robert W. Sasquatch na bajsu i konačno Ogopogo kojem je pripao BUMbanj.

Zainteresiraniji poznavatelji scene će većinu navedenih prepoznati kroz djelovanje u nizu bendova (Missing link, Trn u oku, Paperblast) te napose Roberta Vodanovića – Čopora aka Čoporkabre prvaka hrvatske u slam poeziji iz 2017. godine, neumornog glazbenika, izdavača, konceptualnog umjetnika, u svakom slučaju osebujnog lika čiju priču (doduše sada s već 10 godina odmaka, riječ je o 2009.godini) možete vidjeti i čuti kroz dokumentarni film „Priča o dobrom ludilu“ autora Tomislava Zorića.

Kriptidi se kao bend pojavljuju krajem 2016. godine i s priključivanjem Čoporkabre kreće rad na materijalu koji će rezultirati s 9 pjesama snimljenih u bivšem zadarskom kinu Callegro. Sama produkcija kao i vizualni identitet su DIY tvorevina članova benda a izdavač je kultna underground etiketa „Slušaj najglasnije“ legendarnog Zdenka Franjića.

Kriptidi osim srama nemaju ni gitaru kao instrument što je još jedna od osebujnosti kojih vrlo vjerojatno s obzirom na sastave timova neće manjkati kako vrijeme bude odmicalo. Album donosi i jednu obradu, riječ je o pjesmi Ghost Rider američkog proto/art/electronic/synth punk dvojca Suicide s njihovog debija iz 1977. godine.

Svakako znakovit dodatak albumu s obzirom na to da se mnoge navedene žanrovske smjernice provlače čitavim ovim izdanjem, iako je već sada sasvim jasno da će Kriptide biti nepotrebno pokušavati ukalupiti i smjestiti u žanrovske ograde – ima tu svega od arta, bluza, punka, bazičnog rokenrola, noisea, spoken worda, elektronike do referentnih točaka u vidu Partibrejkersa i Rage Against Machinea, Fugazija pa sve do Jesus Lizarda, Beastie Boysa i Einstürzende Neubautena.

Ziher.hr


Reci što misliš!