UOČI JUBILEJA
Događaji koji su obilježili 90 godina dodjele Oscara
Uoči jubilarne 90. dodjele Oscara u nedelju, 4. ožujka, Reuters je objavio najzanimljivije događaje koji su obilježili proteklih devet desetljeća otkako Akademija filmske umjetnosti i znanosti uručuje prestižnu nagradu.
Prva svečanost dodjele Oscara održana je 16. svibnja 1929. u hotelu Roosevelt u Hollywoodu, podsjeća Reuters, a to je bio i jedini put da je nagradu za najbolji film osvojio nijemi film - ljubavna priča 'Krila' (Wings), smještena u vrijeme Prvog svjetskog rata, piše Tportal.
Akademija filmske umjetnosti i znanosti deset godina kasnije, od 1939., počinje službeno koristiti naziv Oscar za svoje nagrade, a iza imena se, prema popularnoj, mada nepotvrđenoj priči, krije Margaret Herrick, tadašnja izvršna direktorica Akademije. Navodno je izjavila da je kipić podsjeća na njenog ujaka Oscara.
Prema Reutersu, prva Afroamerikanka koja je dobila Oscara bila je Hattie McDaniel, kojoj je nagrada uručena 1940. za sporednu ulogu u filmu 'Prohujalo s vihorom'. Tražili su tada od nje da sjedi za odvojenim stolom.
Trebalo je proći više od pola stoljeća da bi afroamerička glumica opet bila nagrađena. Bila je to Whoopi Goldberg 1991., za opet sporednu ulogu u filmu 'Duh'. Prvi Afroamerikanac koji je dobio Oscara za glumu bio je Sidney Poitier 1963. za ulogu u 'Poljskim ljiljanima', a prva i zasad jedina Afroamerikanka koja je nagradu dobila za glavnu ulogu bila je Halle Berry 2002. ('Bal čudovišta').
Među događajima koji se izdvajaju u povijesti dodjele, Reuters navodi i to da je ceremonija 1968. bila odgođena za dva dana - zbog ubojstva Martina Luthera Kinga 4. travnja. Prvi put je na televiziji prenošena 1953., a prvi i jedini put da su u istoj kategoriji dodijeljene dvije nagrade bilo je 1969. kad su Oscara za najbolju glumicu dobile Katharine Hepburn za 'Zimu jednog lava' i Barbra Streisand za 'Smiješnu djevojku'. Hepburn nije prisustvovala ceremoniji.
Među neizostavnim događajima u povijesti Oscara svakako je i pobjeda Marlona Branda 1973., kad je za nagradu dobio za ulogu Vita Corleonea u 'Kumu'. Brando je, međutim, bojkotirao dodjelu u znak protesta zbog načina na koji se Indijanci prikazuju na televiziji i u filmovima. Umjesto njega na pozornicu je u tradicionalnoj odjeći Apača izašla glumica i aktivistica za prava Indijanaca Sacheen Littlefeather, koja je odbila primiti statuu.
Najveći uspjeh u povijesti dodjele nagrada ostvario je 'Gospodar prstenova: Povratak kralja', koji je 2003. pobijedio u svakoj kategoriji u kojoj je bio nominiran. Time se svrstao uz bok filmovima s 11 Oscara, uz 'Ben Hur' iz 1959. i 'Titanik' iz 1997.
Iste te 2003. Roman Polanski osvojio je Oscara za najboljeg redatelja, za svoj film o holokaustu 'Pijanist'. Na svečanost u Los Angeles, međutim, nije mogao doći jer su ga SAD tražile zbog optužbi za silovanje maloljetnice 1977. Prva žena koja je dobila Oscara za režiju bila je Kathryn Bigelow, koja je 2009. nagrađena za film 'Narednik James'.
Dodjelu 2013., prema Reutersu, obilježio je manji incident, kad se Jennifer Lawrence saplela i pala dok se penjala na pozornicu kako bi primila kipić za najbolju glumicu u filmu 'U dobru i u zlu'.
U 2016. svih 20 nominiranih za glumu bili su bijelci što je izazvalo kritike i kampanju s hashtagom #OscarsSoWhite na društvenim mrežama. Akademija je poslije objavila kako namjerava povećati broj žena i pripadnika manjina. Prošle godine 'Moonlight', čiju cijelu ekipu čine Afroamerikanci, dobio je Oscara za najbolji film. Ne bez skandala, doduše, pošto je greškom došlo do zamjene kuverti pa je na pozornici najprije rečeno da nagrada ide mjuziklu 'La La Land'.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Reci što misliš!