Princ Charles
Zaboravljeni princ na doživotnom čekanju
Vremešni princ Charles počinje preuzimati od majke kraljevske dužnosti, tiho i bez kraljevskog sjaja, te od 15. do 17. ovoga studenoga na Sri Lanki prvi puta mijenja kraljicu na Sastanku šefova vlada Commonwealtha, summitu te organizacije s 53 članice koju kraljica vodi, a Charles je može naslijediti samo ako se s time slože sve članice. Hoće li kraljević koji nije uspio šarmirati narod i postati populistički 'kralj srdaca', kao što je uspjelo prvoj supruzi Diani, jednoga dana ipak doći na prijestolje ili će kruna pripasti mladom Williamu?
Na krštenju maloga princa Georgea, djed Charles je stajao u pozadini. Uvijek na čekanju, uvijek u drugom planu, pa tako i ovaj puta. U sjeni kraljice majke ili u sjeni popularne 'kraljice srca' Diane, britanski je prijestolonasljednik još jednom bio statist na svečanosti tromjesečnog unuka i njegovih mladih, lijepih roditelja koji su opčinili britansku javnost.
Zahvaljujući preljubu sa sadašnjom suprugom Camillom, mučnom razvoda od popularne Diane i ponašanju Windsorovih u vrijeme Dianine tragične pogibije, popularnost kraljevske obitelji prije desetak godina nikada nije bila na nižem stupnju, a danas britanski dvor zbog zvjezdanog statusa Charlesova unuka, sinova Williama i Harryja, te snahe Kate nikada nije stajao bolje. 'Zaboravljeni princ' tako živi s paradoksom da bez njega ne bi bilo ni suvremenih kraljevskih ikona, bez kojih se danas ne može zamisliti britanski dvor, ali bi po mišljenju mnogih Britanaca sve ipak bilo bolje bez Charlesa.
Njegovo veličanstvo, princ Charles Philip Arthur George, princ od Walesa, grof od Chestera, vojvoda od Cornwalla, vojvoda od Rothesaya, grof od Carricka, barun od Renfrewa, gospodar otočja, princ i veliki upravitelj Škotske... Sve je to britanski prijestolonasljednik. Puno ili malo za (ne)suđenog vladara 21. stoljeća?
Ni u 87-oj godini kraljica Elizabeta II. ne namjerava prepustiti prijestolje najstarijem 64-godišnjem sinu, ostavljajući u javnosti utisak da u njega nema povjerenja, dok veliki dio britanske javnosti nakon kraljice ne žele na prijestolju vidjeti njezina ostarjelog sina s nimalo privlačnom Camillom, nego nasmijanog Williama s ljepuškastom, modno osviještenom Kate. Ipak, malo po malo, vremešni kraljević preuzima od majke kraljevske dužnosti, ali tiho i bez kraljevskog sjaja, te od 15. do 17. studenoga na Sri Lanki po prvi puta predstavlja na Sastanku šefova vlada Commonwealtha, summitu te organizacije s 53 članice koju kraljica vodi, a Charles će je naslijediti samo ako se s time slože sve članice. Novinarka američkog magazina Time Catherine Mayer stoga je dobila zadatak da u ekskluzivnom razgovoru s Charlesom, kraljevića predstavi kao ozbiljnog, mislećeg i radišnog člana kraljevske obitelji.
Iako je prvi u dinastiji diplomirao na sveučilištu, u javnosti je percipiran kao povučeni i razmaženi čekač na prijestolje, bez određenog zanimanja, interesa i zaduženja. Uvijek okružen gomilom, a osamljen, s jedne ga strane doživljavaju kao konzervativca, dok ga s druge sklerotični establišment smatra radikalom; uvijek ispred ili iza, nikada u svome vremenu.
Stvarnost je ipak nešto drukčija, a Mayerova ga opisuje kao 'strastvenog filantropa' punog empatije i ekološki osviještenog Britanca, 'magnetski privlačnog u osobnom kontaktu i potpuno predanog u korištenju svog iznimnog položaja u korist drugih'. On je pokrovitelj 428 i sam je osnovao 25 dobrotvornih organizacija, uključujući Dobrotvornu zakladu Princa od Wallesa, a samo su njegove organizacije u razdoblju od travnja prošle do ožujka 2013. godine skupile 224 milijuna dolara. Kada je 1981. u vrijeme vlade Margaret Thacher u Londonu i Liverpoolu došlo do nemira zbog sve većeg društvenog i ekonomskog jaza između bogatih i siromašnih, njegova je Zaklada istraživala načine kako pomoći mladim žrtvama Thacherinih reformi. Njegovi motivi, ponavljao je tada, nisu bili ideološke prirode, jer neće valjda potkopati kraljevsku stolicu na kojoj sjedi, a tijekom 37 godina koliko postoji, Zaklada je pružila financijsku i organizacijsku pomoć cijeloj vojsci od 650.000 mladih u pokretanju vlastitog biznisa ili napredovanju u poslu. U posljednjih godinu dana princ je izvršio 657 kraljevskih protokolarnih dužnosti, piše Time.
Opisuju ga kao kraljevskog aktivista, koji se zauzima na različitim područjima, od klimatskih promjena i integrirane medicine, do međuvjerskih odnosa. Predvodi devet inicijativa za buđenje svijesti o održivom razvoju, pozivajući privatni i javni sektor da pri svakoj odluci imaju u vidu utjecaj na okoliš. Na njegovom vojvodstvu od Cornwalla koje godišnje zaradi 20 milijuna funti, izgrađen je Poundbury, eksperimentalni novi gradić prema njegovim principima koji se zalažu za arhitekturu s ljudskim licem i s poštivanjem staroga, za razliku od poslijeratnog planiranja gradova i brutalne arhitekture hladnih betonjara. Zagovornik je alternativne medicine, a zbog njegovog angažiranja oko spašavanja prašuma i održanja ugrožene ekološke ravnoteže u svijetu, nazivaju ga britanskim Al Goreom. Objavio je nekoliko naslova, napisao čak jednu dječju knjigu. Bavi se organskim uzgojem voća i povrća i ustanovio je Duchy Originals, jedan od prvih organskih brendova. Iako ozbiljno bogat, princ je navodno izuzetno štedljiv, pa u svojoj veličanstvenoj rezidenciji na grijanju štedi do smrzavanja, vodom u kojoj se kupa koristi za zalijevanje vrta i nosi iznošenu, čak zakrpanu odjeću.
Ali za razliku od prve žene, popularne 'kraljice srca', koju danas mnogi nazivaju 'kraljicom PR-a', Charles se nikad nije znao niti imao namjeru populističkim metodama nametnuti kao 'kralj srdaca'. U današnjem svijetu u kojemu u medijima prolaze samo lijepi i mladi, Charlesu ne opraštaju skroman izgled i još skromniju pojavu druge supruge Camille, iako glumica i bliska prijateljica Emma Thompson neukusno tvrdi da je 'ples s princem bolji od seksa'.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.