Zoran Predin i Lačni Franz u subotu na krovu MSU-a
Kulturno ljeto u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti (MSU) nastavlja se u subotu navečer koncertom slovenskoga kantautora Zorana Predina i njegova pratećeg sastava Lačni Franz na krovu muzeja, najavljenim kao povratak novovalnim rokerskim korijenima.
Kako se ističe u najavi, Predin će u Zagrebu nastupiti s novim postavom "nikad mlađeg i nikad žešćeg benda" Lačni Franz, a posjetitelje očekuje "vrhunska rock svirka jednog od najboljih autora novog vala čiji je prateći sastav svrstravan u pet najboljih bendova 80-tih godina prošloga stoljeća".
Predinovo je gostovanje dio programa Ljeto u MSU-u, manifestacije zamišljene kao mjesto susreta kulture, klasične i rokerske, moderne urbane civilizacije i publike izrasle na tradiciji 80-ih. Prošle godine, kulturno ljeto u MSU-u privuklo je deset tisuća posjetitelja.
Program je na platou ispred MSU-a u petak 12. lipnja otvorio Kawasaki 3P, nakon čega je u subotu 20. lipnja na krovu muzeja nastupilo Zabranjeno pušenje. Do kraja programa, svake subote do 18. srpnja, nastupit će još Edo Maajka (4. srpnja), Laibach (11. srpnja) i, za kraj, Električni orgazam.
Ulaznica na koncert ujedno je i ulaznica za projekciju nekog od filmova ciklusa "Best of Metropolis" koji u Dvorani Gorgona prikazuje ponajbolje filmove protekle sezone.
Uz koncert Predina, na programu je nagrađivana francuska komedija "Ruka u ruci". Ciklus Art kina Metropolis obuhvaća još jednu francusku komediju, "Francuskinje" Audrey Dana, "posvećenu svim licima suvremene francuske žene", te dva švedska filma, "pomalo mračnu komediju Turist" Rubena Ostlunda o obiteljskom potresu izazvanom nenadanom opasnošću, te film "Stogodišnjak koji je izašao kroz prozor i nestao", snimljen prema velikom književnom hitu Jonasa Jonassona.
Ulaznica vrijedi i za obilazak izložbe "Bauhaus - umrežavanje ideja i prakse" o umjetničkoj školi s početka 20. stoljeća i velikanima iz Hrvatske, Slovenije, Srbije i BiH koji su u njoj stasali.
Izložba predstavlja opuse umjetnika arhitekata i dizajnera iz Slovenije, Hrvatske i BiH koji su se školovali na toj utjecajnoj međunarodnoj školi, prenijevši u ove krajeve njezine avangardne ideje.
Bauhaus je početkom 20. stoljeća promijenio poimanje arhitekture, primijenjenog dizajna i vizualne umjetnosti, odredivši današnji izgled mnogih gradova.
Predstavljeni su opusi umjetnika, arhitekata i dizajnera iz Hrvatske i regije, nekadašnjih studenata Bauhausa (Otti Berger, Gustav Bohutinsky, Ivana Tomljenović Meller, August Černigoj, Selman Selmanagić), te radovi njihovih slavnih profesora, Marcela Breuera, Vasilija Kandinskog, Paula Kleea, Hannesa Meyera, Laszla Moholy-Nagya, Oskara Schlemmera.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.