Košarka, NBA liga

Celticsi demolirali Netse, Šarić solidan u porazu Sunsa

AP Images

Košarkaši Bostona su odigrali sjajnu prvu četvrtinu u uvjerljivoj domaćoj pobjedi 139-96 protiv Brooklyn Netsa te su već nakon 12 minuta imali prednost od 30 koševa (46-16).

To je najveća prednost Celticsa nakon prve četvrtine u klupskoj povijesti, a gosti se od takvog početka dvoboja nisu uspjeli oporaviti.

Celticsi su u prvoj četvrtini imali šut iz igre 18/29, a za tricu su imali gotovo savršen učinak (8/11). Ostali su pet poena iza NBA rekorda po broju koševa u prvoj četvrtini (51) koji je u vlasništvu Golden State Warriorsa iz sezone 2018./2019.

"Moglo se vidjeti da samo spremni odmah od podbacivanja", izjavio je Jayson Tatum koji je sa 31 košem i devet skokova bio najbolji igrač Celticsa.

Jaylen Brown je ubacio 26 poena, a Derrick White je spojio 14 koševa, 10 skokova i pet asistencija.

Oslabljene Netse je sa 20 poena i četiri asistencije predvodio Kyrie Irving. Cam Thomas je ubacio 19 koševa.

Boston (37-15) čvrsto drži prvo mjesto u Istočnoj konferenciji s najboljim ovosezonskim učinkom u NBA ligi. Treće mjesto na Istoku drži Philadelphia (33-17) koja je sinoć sa 105-94 nadigrala Orlando.

Joel Embiid je za 76erse spojio 28 poena i 11 skokova, a James Harden je dodao 26 koševa, 10 asistencija i devet skokova u pobjedi kojom je Philadelphia uzvratila Magicu za poraz doživljen dvije večeri prije.

Markelle Fultz je sa 18 poena predvodio strijelce Orlanda, a po 13 koševa su ubacili Franz Wagner i Paolo Banchero, koji je uz to imao i devet skokova.

Drugu najuvjerljiviju pobjedu večeri ostvarili su Atlanta Hawksi koji su sa 132-100 slavili na gostovanju u Phoenixu.

Kod pobjednika su najbolji bili Dejounte Murray sa 21 košem, osam skokova i šest asistencija te Trae Young sa 20 poena i 12 asistencija. Bogdan Bogdanović je dodao 18 koševa u pobjedi kojom su se Hawksi (26-26) vratili na 50% uspješnosti u ovoj sezoni.

Za Phoenix je Mikal Bridges ubacio 23 koša uz sedam asistencija, a Deandre Ayton je završio sa 20 poena i devet skokova. Dario Šarić je za domaću momčad ubacio 11 koševa uz pet skokova i tri asistencije.

Najneizvjesnija sinoćnja utakmica odigrana je u Minneapolisu, gdje je dodatnih pet minuta bilo potrebno domaćim Timberwolvesima za pobjedu 119-114 protiv Golden State Warriorsa.

Gosti su u početnoj fazi zadnje četvrtine imali prednost od 14 koševa, ali su ih izgubljene lopte, čak njih devet u posljednjih 12 minuta i produžetku, odveli u poraz.

Anthony Edwards je u nefikasnom produžetku (9-4) sa četiri koša u zadnjih 113 sekundi odveo Minnesotu do pobjede, nakon što je ostao bez ubačaja sve od treće četvrtine. Dvoboj je završio sa 27 poena i pet asistencija. Najbolji strijelac domaćih bio je D'Angelo Russell sa 29 koševa, dok je Naz Reid spojio 24 poena i 13 skokova.

Warriorse je sa 29 koševa i 10 skokova predvodio Stephen Curry. Jordan Poole je uz 18 poena imao i sedam skokova te pet asistencija. Bio je to prvi poraz Golden Statea u posljednje četiri utakmice.

Nagrada za najbolji učinak večeri pripada Damianu Lillardu koji je u pobjedu Portlanda 122-112 u Memphisu ugradio 42 koša, 10 asistencija i osam skokova. Trail Blazersi su u zadnjoj četvrtini nadmašili Grizzliese sa 38-22.

Uz Lillarda najbolji u pobjedničkoj momčadi bio je Anfernee Simons sa 26 poena. No, Trail Blazersi su tijekom utakmice ostali bez dvojice igrača iz početnog sastava. Jusuf Nurkić je izašao iz igre već nakon dvije i pol minute zbog obnovljene ozljede mišića lista, a Jerami Grant je morao napustiti parket u trećoj četvrtini, jer je zadobio simptome koji upućuju na potres mozga.

Ja Morant postigao 32 koša uz 12 asistencija i devet skokova, ali nije uspio spriječiti novi poraz Grizzliesa koji su izgubili šest od posljednjih sedam utakmica.

U Salt Lake Cityju je domaći Utah Jazz sa 131-128 svladao Toronto Raptorse i tako došao do druge uzastopne pobjede. Finac Lauri Markkanen je sa 28 koševa i 13 skokova bio najbolji u domaćoj momčadi, ali je imao i odličnu podršku u novaku Walkeru Kessleru koji je spojio 17 poena, 14 skokova i sedam blokada. Jordan Clarkson je za pobjednike dodao 23 koša, a Mike Conley je završio utakmicu sa 19 poena i osam asistencija.

Raptorsima nije pomogao "triple-double" učinak Freda VanVleeta (34 koša, 12 skokova i 10 asistencija), kao ni 21 poen, 10 skokova i pet asistencija Pascala Siakama.

Houston Rocketsi su došli do 13. pobjede u sezoni svladavši pred svojim navijačima Oklahoma City Thunder sa 112-106. Sa 25 koševa je veteran Eric Gordon imao učinak sezone, a novak Tari Eason je treću utakmicu zaredom imao "double-double" učinak sa 20 poena i 13 skokova, od kojih je čak 12 bilo napadačkih.

Goste je predvodio Shai Gilgeous-Alexander sa 24 koša i osam skokova, a Josh Giddey je dodao 20 poena, osam skokova i osam asistencija.

Sacramento Kingsi su sinoć u San Antoniju došli do 29. pobjede u sezoni svladavši domaće Spurse sa 119-109. Domantas Sabonis je ubacio 34 koša uz 11 skokova, a De'Aaron Fox je u pobjedu ugradio 31 poen i 10 asistencija. Malaki Branham je ubacio 22 poena za San Antonio. Josh Richardson je dodao 19 koševa, a Jakob Poeltl spojio 18 poena i 12 skokova.