Nogomet

Peta pobjeda Hrvatske u osmoj utakmici protiv Danske

Sanjin Strukić/PIXSELL

Nogometne reprezentacije Hrvatske i Danske do sada su igrale osam puta - Hrvatska je slavila pet puta, jedna utakmica je završila bez pobjednika, dok su Danci ostvarili dvije pobjede.

Prva utakmica između Danske i Hrvatske odigrana je 16. lipnja 1996. u Sheffieldu. Bio je to ogled 2. kola D skupine EURO-a, a “Vatreni” su slavili sa 3-0. Susret je obilježio pogodak Davora Šukera u 90. minuti za konačnih 3-0. Bio je to sasvim sigurno jedan od najljepših golova u povijesti hrvatske reprezentacije, čuveni lob preko Petera Schmeichela.

Bio je to Šukerov drugi gol na utakmici nakon što je u 54. minuti realizirao kazneni udarac, a među strijelce se upisao i Zvonimir Boban u 81. minuti.

Uslijedile su dvije utakmice u kvalifikacijama za SP 1998. godine u Francuskoj. U prvom susretu u Splitu, u ožujku 1987. bilo je 1-1. Povela je Hrvatska golom Davora Šukera u 50. minuti, a izjednačio je Brian Laudrup osam minuta prije kraja susreta uz pomoću vjetra i loše procjene Dražena Ladića.

Uslijedio je uzvrat u Kopenhagenu kojeg su Danci dobili sa 3-1. Domaćin je već u prvom poluvremenu poveo sa 3-0. Brian Laudrup je zabio u 16. minuti, njegov brat Michael u 35., a na 3-0 je povisio Miklos Molnar. Šuker je minutu prije kraja samo smanjio na konačnih 3-1.

Hrvatska i Danska su na Poljudu igrale i u veljači 1999. godine. Bio je to prijateljski sraz. Danci su pobijedili sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Ebbe Sand u 45. minuti.

Pet godina kasnije “Vatreni” su u sklopu priprema za EP 2004. godine u Kopenhagenu igrali pripremnu utakmicu protiv Danske i pobijedili sa 2-1. Tomo Šokota (27) i Ivica Olić (39) su zabili za “Vatrene”, a u nastavku je smanjio Ebbe Sand (56).

Do sada najvažniji međusobni susret Hrvatska i Danska su igrale u osmini finala posljednjeg SP-a u Rusiji. Bila je to prava drama u Nižnjem Novgorodu. Hrvatska je pobijedila sa 3-2 boljim izvođenjem jedanaesteraca nakon što je susret završio 1-1.

Junak pobjede bio je vratar Danijel Subašić koji je u raspucavanju obranio tri jedanaesterca danskih igrača - Eriksenu, Schoeneu i Jorgensenu. Danska je povela u 58. sekundi susreta golom Mathiasa Jorgensena, a izjednačio je Mario Mandžukić u 4. minuti. U 116. minuti je Modrić mogao riješiti sve dvobe, no nije realizirao kazneni udaraca, Modrićev slab udarac Schmeichel je uhvatio.

Posljednji dansko - hrvatski ogled odigran je u lipnju ove godine u sklopu Lige nacija. Hrvatska je pobijedila u Kopenhagenu sa 1-0 golom Maria Pašalić u 69. minuti,

MEĐUSOBNE UTAKMICE HRVATSKE I DANSKE

Hrvatska - Danska 3-0 (16. lipnja 1996. skupina EP-a - Sheffield)
(Šuker 54-11m, 90, Boban 81)

Hrvatska - Danska 1-1 (29. ožujka 1997. kvalifikacije za SP - Split)
(Šuker 50 / B.Laudrup 82)

Danska - Hrvatska 3-1 (10. rujna 1997. kvalifikacije za SP - Kopenhagen)
(B.Laudrup 16, M.Laudrup 35, Molnar 42 / Šuker 44)

Hrvatska - Danska 0-1 (10. veljače 1999. prijateljska - Split)
(Sand 45)

Danska - Hrvatska 1-2 (5. lipnja 2004. prijateljska - Kopenhagen)
(Sand 56 / Šokota 27, Olić 39)

Hrvatska - Danska 3-2 11m (1-1) (1. srpnja 2018. osmina finala SP-a - Nižnji Novgorod)