Nogomet, HNL

Poklepović: Nastojat ću u Hajduk ugraditi igru koja je obilježila Svjetsko prvenstvo

Stanko Poklepović u trening kampu Zagreba popularnom ‘Zagrebellu’ odradio je svoj prvi trening s Hajdukom od kad je jučer i službeno preuzeo trenersku stolicu splitskog kluba.

”Ovo je trening upoznavanja, ne samo među nama, nego i igre koju ćemo sprovoditi. Pokušali smo naći detalje koji su zanimljivi i orijentirani prema njihovim sposobnostima i to smo im ponudili. Mislim da su dosta ozbiljno radili, no to je samo jedan trening kojeg treba pretočit u igru”, rekao je Špaco.

Koliko će se njegov trenerski pristup razlikovati od Tudorovog?

Kombinacija u igri će biti slična, probat ćemo stvoriti pozitivan pristup igre. Da ona ne ide u trbuh ili glavu, nego da idu u pozitivan način u dule i da kontroliraju loptu i da kontroliraju što, gdje i kako”.

Je li mu novi povratak u Hajduk bio težak?

Nije mi teško jer ovaj posao volim i unutra sam. Inače se bavim tehnologijom izvedbe tehnike i taktike i ništa mi nije novo. Nastojat ću pripomoć stožeru, ali i gračima da što prije dođu do vrijednosti koje mogu ostvariti i onda konkurirati na tržištu”.

Hajduk kao klub je danas u prilično drugačijoj situaciji nego prije pet godina kad ga je Poklepović vodio.

Nema straha, nadam se da ćemo premostiti ovu situaciju na najbolji mogući način na sreću svih igrača i njihovih iskazivanja na terenu. da stvorimo atmosferu iako je bila i prije. Siguran sam da ću uspjeti ustoličiti kombinaciju koja je primjerena njihovim sposobnostima i nama da se ostvari rezultat”

Nema velikih obećanja i riječi, poručuje Špaco.

Nećemo mi sad s floskulama poput onih ‘dat ćemo sve od sebe i oni imaju karakter’. Nema to veze s nogometom, to su prazne izjave. Treba raditi praksu ovdje ponuditi situaciju koja ih čeka, da ju ponavljaju i da tako stječu veće sposobnosti u takvoj realizaciji’‘.

Je li klub stavio kakve ciljeve ispred njega?

Nismo imali prilike razgovarati. Došao sam avionom jučer popodne, prepoznao igrače koje sam znao od prije, malo smo popričali i čiča miča gotova je priča, meni to nije novo. Ja sam doma u Hajduku, nisam došao u stranu zemlju, razumiju moj jezik i razmišljanja. Nastojim to objasniti i crtežom i govorom i praksom”. Ima li on kakve osobne ciljeve?

Svjetsko prvenstvo je ponudilo neke nove stvari, jer ja se time već bavim, a to je koncentracija, performacija i ritam. to su tri stvari koje su bile iznimno važne na SP-u i to treba znati ugraditi u momčad. To nije tehnika to su svojstva igre. treba vježbanjem i radom treba ostvariti da igrač ponavlja ritam maksimalno brz i da zna što je koncentracija, što je to gušiti protivnika, što je to napraviti višak prema obrani ili prema napadu i što je performacija, što je gušiti protivnika”. A može li to sve s ovim kadrom?

Apsolutno da, kadar je jako potencijalan. U ovom trenutku ne može dati sve što bi trebalo, ali je u stanju dati u jednom kratkom vremenu svoju vrijednost. To su mladići i vjerujem da njihova vrijednost može narasti”.

Ipak je li mu sve malo teže s obzirom na njegove godine. Ćiri, koji je doduše malo stariji, bilo je teže uskakati u trenersko sedlo u osmom desetljeću života.

Ma nije meni uopće teško. Evo vidite Ćiru on je strašan i fantastičan, on je Bog i tko će dati takvog čovjeka poput njega. Svaka mu čast. Je da su godine i treba pustiti mlađe, ali mlađi prvo trebaju naučiti. Ja sam imao priliku naučiti kad sam bio mlad. U svoje vrijeme sam ja sam imao Kaliternu, Biću i Ivića i mogao sam pokupiti ta znanja i obogatiti ta znanja. Tako bi trebali i ovi mladići koji su samnom pokupiti ta znanja i razvijat ih koliko oni budu bili sposobni’‘. Za kraj i najava njegove prve utakmice sutra s Lokomotivom

‘Lokomotiva ima Ivkovića koji je dobar trener i koji zna složiti igru, respektabilan su protivnik. Mi smo ipak Hajduk, ali to ne znači da Lokomotiva ne može pobijediti. Vidjet ćemo što će se dogoditi. Sastav je isti kao i prije. Sušić ima tri kartona i tražit ćemo neka nova riješenja, a ovo drugo će uz drugačiju sliku igre pokazati više”, zaključio je Špaco.

Iz naše mreže
Povezano
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@ezadar.hr ili putem forme Pošalji vijest