atletika

Perković slavila u Varaždinu s 68.58 metara, Hrvatska šesta na Ekipnom EP

Igor Kralj/Pixsell

Svjetska prvakinja u disku Sandra Perković pobijedila je na natjecanju Ekipnog prvenstva Europe u atletici - 2. liga u Varaždinu s hicem od 68.58 metara,njezinim najdužim hicem ove sezone, a hrvatska atletska reprezentacija je šesta nakon prvog dana natjecanja.

Sandra je u prvom od četiri pokušaju na natjecanju bacila 59.85 metara, no u drugom pokušaju je disk hitnula na respektabilnih nedostižnih 68.58, što je najduži hitac u povijesti natjecanja u Drugoj ligi i treći ove sezone u svijetu. U preostala dva pokušaja Sandra je prestupila, ali je bila jedina hrvatska pobjednica prvog dana u Varaždinu.

Hrvatska je šesta sa 149 bodova, a vodi Estonija sa 185 bodova.

Filip Mihaljević bio je drugi u kugli s odličnim hicem od 21.03 metra, čime je potvrdio dobru formu pred predstojeće SP u Dohi. U ovoj disciplini najbolji je bio Luksemburžanin Bertemes s 21.64 metra. Drugo mjesto zauzeo je i Sanjin Šimić u skoku udalj s 7.63 metara, 15 centimetara manje od pobjednika Misansa iz Latvije.

Anamarija Kožul osvojila je odlično treće mjesto u kladivu s hicem od 64.79 metara, a treća je bila i Ida Šimunčić, koja je na 400 prepone s vremenom od 58.66 sekundi bila nadomak osobnog rekorda.Lucija Pokos je na 100 metara s 12.36 sekundi bila deseta, a Lana Juriša je zauzela osmo mjesto u skoku s motkom s preskočenih 3.65 metara.

Ivona Zemunik je bila šesta na 800 metara s istrčanim osobnim rekordom (2:08.45), a šesta je bila i Marija Ivanković u troskoku s 12.81 metara. Katarina Vukančić je osvojila devetu poziciju na 3000 metara (9:56.81), Kristina Dudek peta na 400 metara (54.72), a Sandra Šrut osma na 3000 zapreke s vremenom od 11:33.57 minuta.

Zvonimir Ivašković je s istrčanih 10.84 sekundi zauzeo peto mjesto na 100 metara, a Mateo Parlov je na 400 prepone bio sedmi s 52.47 sekundi.  Bartul Bašić je u koplju bio peti s 65.17 metara, a na 1500 metara Daniel Ivaničić je na cilj došao osmi s 3:59.80 minuta. Mateo Ružić je s 47.43 sekundi bio četvrti na 400 metara, Filip Mrčić sedmi u skoku uvis s preskočenih 2.06 metara, a Petar Bratulić osmi na 5000 metara s osobnim rekordom od 14:52.09 minuta.

Hrvatska ženska štafeta 4x100 metara bila je deveta (45.91), a muška štafeta na istoj dionici s 41.20 sekundi zauzela je osmo mjesto.

Na natjecanju sudjeluju reprezentacije Austrije, Bugarske, Cipra, Danske, Estonije, Gruzije, Izraela, Latvije, Luksemburga, Malte, Slovenije i Hrvatske.Samo prvoplasirana reprezentacija iz Varaždina odlazi u viši rang, dok posljednjih pet ispada u nižu ligu. Drugi i završni dan na rasporedu je u nedjelju.