Sport

Škotska neovisnost

Škotski sportaši neopredijeljeni uoči referenduma o neovisnosti

Škotski sportaši neopredijeljeni uoči referenduma o neovisnosti

Ukoliko većina Škota na referendumu u četvrtak izabere neovisnost i odvajanje od ostatka Ujedinjenog Kraljevstva, većinu stanovnika te zemlje muče pitanja koju će valutu koristiti neovisna Škotska, te hoće li zadržati status članice Europske unije, veliko je pitanje i što će se događati sa sportom u novoj državi.

Prema planu škotskog premijera i najvećeg zagovornika neovisnosti Alexa Salmonda Škotska bi trebala steći punu neovisnost 24. ožujka 2016. godine, odnosno manje od pet mjeseci prije olimpijskih igara u Rio de Janeiru, pa bi se moglo dogoditi da Škotski olimpijski odbor ne bude na vrijeme primljen u Međunarodni olimpijski odbor.

Dopredsjednik MOO-a Craig Reedie, koji je i sam Škot, izjavio kako bi bilo "vrlo, vrlo teško" formirati novi nacionalni olimpijski odbor na vrijeme za Rio. No, njegov nadređeni, predsjednik MOO-a Thomas Bach smatra kako škotski sportaši ne bi trebali strahovati za svoj nastup u Riju jer uvijek postoji mogućnost sudjelovanja pod olimpijskom zastavom.

"Mi poštujemo demokratske odluke. Vidljivo je i iz naših ranijih odluka kako smo uvijek prvenstveno štitili interese sportaša", izjavio je Bach.

Ako i samo sudjelovanje škotskih sportaša na Igrama u Riju nije upitno, upitna će biti njihova konkurentnost. Britanski olimpijski odbor se posljednjih 20-ak godina ponajprije financirao od novca Nacionalne lutrije, te su zahvaljujući tom novcu britanski sportaši na Igrama u Londonu prije dvije godine osvojili čak 65 medalja.

Škoti su u tome sudjelovali sa 13 odličja od kojih je sedam bilo zlatnih što bi ih kao neovisnu državu vinulo čak na 12. mjesto po uspješnosti, ali sa smanjenim prihodima za infrastrukturu i pripreme značajno bi pala i konkurentost škotskih sportaša na najvišoj razini.

"Što je veće tržište, veći je broj igrača i veće su nagrade, a samim time i veća korist za škotske organizacije", izjavio je ljetos bivši britanski premijer Gordon Brown.

Vrlo skeptični o svojim izgledima ukoliko steknu neovisnost su i sami škotski sportaši. Tako je najuspješniji škotski olimpijac svih vremena i najtrofejniji biciklist na olimpijskim igrama u povijesti Chris Hoy, koji je tijekom karijere osvojio šest zlata i jedno srebro na OI, javno upozorio na to da zemlja nema resurse za natjecanje na najvišoj razini iako je Glasgow uvelike popravio svoju sportsku infrastrukturu uoči Igara Commonwealtha održanih ranije ove godine.

Sam Hoy odbio se izjasniti je li za ili protiv škotske neovisnosti, a neutralan stav po tom pitanju zadržao je i najpopularniji škotski sportaš, teisač Andy Murray, koji je prošle godine postao prvi Britanac pobjednik Wimbledona nakon 77 godina iako je kazao kako bi u slučaju odcijepljenja zaigrao za novu reprezentaciju Škotske u Davis Cupu.

"Ako Škotska postane neovisna, tada ću igrati za Škotsku", izjavio je Murray tijekom nastupa na nedavnom US Openu.

Škotski nogometni reprezentativci podijeljeni su oko toga hoće li glasovati za ili protiv neovisnosti, dok su navijači, popularna "Tartan Army" dominantno za neovisnu Škotsku bez obzira na mišljenje legendarnog menadžera Manchester Uniteda Alexa Fergusona koji se svrstao na stranu onih koji su protiv odcijepljenja.

"Oko 80 tisuća Škota među kojima sam i ja, žive i rade u ostalim dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva. Mi ne živimo u stranoj zemlji; mi samo živimo u drugom dijelu obitelji koja čini Ujedinjeno Kraljevstvo", izjavio je Ferguson.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.