
Švicarski biciklist u momčadi Swiss Saxo Banka, Fabian Cancellara, pobjedom je otvorio Tour
Španjolski biciklist Alberto Contador, branitelj naslova na Tour de Franceu, koji je prvi puta osvojio 2007. godine, nije nezadovoljan subotnjim prologom u Rotterdamu, otvarajućom etapom 97. izdanja najveće biciklističke utrke na svijetu.
Švicarski biciklist u momčadi Swiss Saxo Banka, Fabian Cancellara (29), pobjedom je otvorio Tour. Cancellara, inače olimpijski pobjednik iz Pekinga, te specijalist za utrke na kronometar, prošao je 8.9 kilometara dugu dionicu za okruglih deset minuta. Amerikanac Lance Armstrong (Team RadioShack), 38-godišnji sedmerostruki pobjednik najslavnije utrke na svijetu, prošao je ciljnu ravninu četvrti po redu s 22 sekunde zaostatka, a vrlo je blizu bio i 28-godišnji Španjolac iz Astane Alberto Contador, pobjednik iz 2007. i 2009. te najveći favorit ove godine, koji je bio šesti s 27 sekundi zaostatka.
– Ovaj rezultat neće uopće utjecati na ostatak utrke. Moj zaostatak nije velik. Ne treba ovome davati neku veliku važnost. Istina je da sam se malo mučio pronaći tempo koji sam želio. No, iako je u pitanju kratka dionica, neki od konkurenata za ukupnu pobjedu već su ostvarili velike zaostatke – izjavio je Contador.
Pritom je mislio na Andyja Schlecka iz Luksemburga, koji je lani bio drugi na Touru, a u prologu je za Švicarcem zaostao 1 minutu i 9 sekundi, zatim na pobjednika Giro d’Italije, Talijana Ivana Bassa, koji je bio sporiji za 55 sekundi od pobjednika, te na Bradleyja Wigginsa, četvrtog u ukupnom poretku Tour de Francea prošle godine, u subotu za 56 sekundi sporijim od Cancellare.
Zanimljivo je da su inspektori uposleni od Međunarodnoe biciklističke zajednice (ICU), nakon prologa ”skenirali” bicikle Lancea Armstronga i Fabiana Cancellare. Dio je to programa ICU-a kojim se nadzire varaju li biciklisti svoje kolege i sve ostale korištenjem električnog motora u okviru bicikla.
Posljednje takve špekulacije odnosile su se baš na pobjednika prologa u Rotterdamu Fabiana Cancellaru, koji je negirao da je pobijedio na utrkama Paris-Roubaix i Tour of Flanders, koristeći ”motorizirani bicikl”. Različite web-stranice pustile su videosnimku na kojoj se vidi kako je Cancellara na svom upravljaču pritiskao gumb za ubrzanje…
– Nakon što su izvršili provjeru mog bicikla, inspektorima sam rekao da konačno provjere taj motor na mom biciklu. Motor sam ja! – poentirao je Cancellara.



