Sci-Tech

#medicinski napredak

Novi krvni test ”može predvidjeti” povratak raka dojke

Novi krvni test ”može predvidjeti” povratak raka dojke
Dusko Jaramaz/PIXSELL

Novi "ultra-osjetljivi" krvni test može predvidjeti hoće li se rak dojke vratiti godinama prije nego što se bolest pokaže na skeniranju, otkrio je tim s Instituta za istraživanje raka (ICR) u Londonu.

Naime, neke pacijentice, za koje se smatra da su izliječene od raka, recidiv bolesti mogu doživjeti nekoliko godina ili desetljeća poslije izlječenja. Ovaj test hvata tragove DNK tumora prije potpunog recidiva i pokazalo se da je sto posto točan u predviđanju kod kojih će se pacijentica rak vratiti, objavio je BBC.

U prosjeku je krvni test otkrio rak 15 mjeseci prije nego što su se simptomi pojavili ili se bolest pokazala na skeniranju, prema rezultatima predstavljenim na nedavnoj konferenciji Američkog društva za kliničku onkologiju u Chicagu.

Najranije otkrivanje bilo je 41 mjesec prije nego što je skeniranje potvrdilo dijagnozu.

Voditelj istraživanja dr. Isaac Garcia-Murillas iz ICR-a rekao je kako “stanice raka dojke mogu ostati u tijelu nakon operacije i drugih tretmana te izazvati recidiv mnogo godina nakon početnog liječenja”.

Rak dojke najčešći je oblik raka u svijetu – i također, u većini slučajeva, jedan od najizlječivijih. Međutim, čak i nakon uspješnog liječenja, može se ponovno pojaviti. U Hrvatskoj je  2019. zabilježeno 2999 slučajeva raka dojke, a u 2020. umrle su 722 oboljele žene.

Što je rak dojke?

Riječ je o zloćudnoj bolesti koja nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom otići u limfne ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela.

Od raka dojke najčešće obolijevaju žene iznad pedesete godine, ali u novije vrijeme sve češće i mlađe žene. Muškarci također mogu oboljeti od raka dojke, ali puno rjeđe. Jedan posto svih zabilježenih slučajeva kod muškog je spola.

Uzroci i rizični čimbenici

Uzrok nastanka raka dojke uglavnom je nepoznat. Epidemiološke studije pokazuju da postoji više rizičnih čimbenika povezanih s nastankom raka dojke. Neki od njih su: dob, prva menstruacija prije 12. godine života, menopauza nakon 50. godine, nerađanje ili rađanje poslije 30. godine. Povećan rizik za rak dojke vezan je i uz nezdravu prehranu (visok udio masnoće), pretilost, povećanu konzumaciju alkohola i pušenje.

Može se vratiti unatoč uspješnom liječenju

Prosječna petogodišnja stopa preživljenja za žene s nemetastatskim invazivnim rakom dojke je 90 posto u SAD-u, prema Američkom društvu za kliničku onkologiju (ASCO). Međutim, postoji mnogo različitih vrsta raka dojke, neki su agresivniji od drugih, lakše se šire i teže ih je liječiti.

“Rak dojke može se vratiti unatoč inicijalno uspješnom liječenju koje je rezultiralo uklanjanjem prvobitnog tumora. Neke stanice raka, koje su dospjele u druge dijelove tijela, odnosno metastazirale, ulaze u stanje takozvanog mirovanja, što znači da su sposobne rasti i dijeliti se, ali mogu i stagnirati”, objašnjava dr. Rachael Natrajan, voditeljica tima za funkcionalnu genomiku na ICR-u.

Recidiv agresivniji od izvornog raka

Te se uspavane stanice, mnogo godina nakon početnog liječenja, mogu probuditi i dovesti do razvoja novih tumora u različitim dijelovima tijela. A novi tumori, kaže dr. Natrajan, također mogu biti drugačijeg tipa u usporedbi s izvornim – na primjer, mogu imati drugačije receptore koji ih čine agresivnijima.

“Kod svake žene s invazivnim rakom nekoliko stanica može otići u limfu ili krv”, objasnila je dr. Liz O’Riordan, suautorica knjige ”The Complete Guide to Breast Cancer: How to Feel Powered and Take Control”, koja objašnjava različite vrste liječenja raka dojke i nudi savjete kako se emocionalno, seksualno i fizički nositi s tom dijagnozom.

Trostruko negativan rak dojke

“Operacijom se uklanja sav vidljivi tumor, a cilj je kemoterapije, radioterapije i hormonskog tretmana ‘ubiti’ preostale stanice koje negdje lebde. Dakle, te male stanice raka potječu iz prvobitnog tumora dojke, ali su često uspavane i mogu se početi buditi iz raznih razloga. I kako to biva, mogu dalje mutirati i mijenjati se”, objašnjava dr. O’Riordan proces ponovne pojave raka.

Postoji mnogo različitih vrsta tumora dojke – ER-pozitivni, ER-negativni, HER2-pozitivni, lobularni negativni, duktalni, trostruko negativni…

A kada stanice raka mutiraju i bolest se ponovno vrati, to je najčešće trostruko negativni rak dojke, kaže dr. O’Riordan. On se najagresivnije ponaša i ima najgoru prognozu od svih podtipova. Njegove stanice nemaju receptore za estrogen ili progesteron i ne stvaraju HER2 protein. Trostruko negativni karcinomi dojke ne reagiraju na antihormonsku terapiju ili lijekove koji ciljaju HER2 protein.

Istraživači još uvijek nisu sigurni što potiče uspavane stanice raka da se probude i formiraju nove tumore. Teorije se kreću od izloženosti stresu na staničnoj razini do erozije vrste kolagena zvane “pokrivač” koji okružuje uspavane stanice.

Kako smanjiti rizik?

Upravo novi krvni test može pomoći ženama koje su uspješno liječene od raka dojke, da budu na oprezu i stalno kontroliraju mogućnost recidiva.

 “Važno je da žene znaju da im se rak dojke može vratiti u budućnosti. Ipak, izrazito je teško reći pacijentici: ‘Bravo, dobili ste odličan rezultat, no jeste li znali da bi vam se rak mogao vratiti za dvije, ili tri godine?”, kaže dr. O’Riordan.

Ističe da mnoge pacijentice nisu svjesne da se rak dojke može vratiti 20 ili 30 godina kasnije.

“Ženama treba pomoći da smanje rizik intervenirajući u način života, poput tjelovježbe ili smanjenja unosa alkohola. Trebale bi znati na koje simptome trebaju paziti”, savjetuje dr.  O’Riordan.

Podsjeća da su ti simptomi nakon mastektomije –  promjene teksture kože, izvrtanje bradavica ili  pojava sekreta, stalna bol u leđima, kukovima ili rebrima, koja se može pogoršati noću, naglo mršavljenje i gubitak apetita.


Reci što misliš!