Sci-Tech

pogled u budućnost

Novih 5 znanstvenih dostignuća: Ovo bi moglo promijeniti način na koji stvaramo energiju

Novih 5 znanstvenih dostignuća: Ovo bi moglo promijeniti način na koji stvaramo energiju
Reuters

Od solarnih panela koji rade noću do lebdećih vjetroagregata, ovih novih 5 otkrića nude uzbudljiv uvid u budućnost.

Svijet treba čišća, održiva energetska rješenja kako bi smanjio našu ovisnost o gorivima koja zagađuju atmosferu. Znanstvenici i inovatori diljem svijeta odazivaju se tom izazovu, razvijajući revolucionarne tehnologije koje bi mogle promijeniti način na koji proizvodimo i pohranjujemo energiju. Od solarnih panela koji rade noću do lebdećih vjetroagregata, ovih 5 novih otkrića nude uzbudljiv uvid u budućnost u kojoj je obnovljiva energija učinkovitija, pristupačnija i dostupnija nego ikad prije.

1. Solarni paneli koji nastavljaju proizvoditi čistu energiju čak i nakon zalaska sunca. Znanstvenici sa Stanforda pronašli su način kako to postići. Modificirajući obične solarni panele kako bi noću emitirali toplinu, mogu stvoriti električnu energiju iz temperaturne razlike između panela i zraka. Iako paneli još ne generiraju puno električne energije, budući dizajn mogao bi biti još učinkovitiji.

2. Zmaj koji lovi energiju vjetra. Revolucionarni generator tvrtke Kitemill, KM2, odmah nakon predstavljanja privukao je veliku pažnju. Ovo zračno čudo hvata jače vjetrove na visini od preko 1.000 metara te proizvodi više energije s frakcijom materijala korištenih u tradicionalnim vjetroagregatima. To znači da nije samo zelenije, već i jeftinije. Iskorištavanjem snage vjetra na potpuno novi način, inovativna rješenja poput KM2 omogućuju nam izgradnju čišće i povoljnije energetske budućnosti.

3. Baterija koja proizvodi pitku vodu. Zamislite bateriju koja proizvodi pitku vodu iz mora dok se puni – sve to dok stvara grafen, materijal s beskrajnim ekološkim primjenama. Inovativna baterija na solarnu energiju tvrtke Salgenx upravo to čini, pohranjujući čistu energiju i desalinizirajući ocean u jednom potezu. Ovo bi moglo biti presudno za sve, od teretnih brodova do obalnih zajednica.

4. Baterije od ljuske rakova. Rakovi i ljuske jastoga mogli bi biti ključ za napajanje naše budućnosti. Znanstvenici sa Sveučilišta u Marylandu otkrili su da ove ljuske sadrže kemijsku tvar nazvanu hitin koja, kada se pomiješa s cinkom, može napraviti baterije koje su ne samo super učinkovite, već se i raspadaju za samo pet mjeseci. Osim toga, preostali cink može se reciklirati. To znači da bismo mogli manje oslanjati na dosadne litij-ionske baterije kojima treba vječnost da se razgrade.

5. Lebdeći, “vrtložni” vjetroagregat. Inovativni vertikalni dizajn tvrtke SeaTwirl ne samo da je lakši za izgradnju, već bi mogao biti i jeftiniji za održavanje od tradicionalnih vjetroagregata na otvorenom moru. Iskorištavanjem jakih, konzistentnih vjetrova u dubokim vodama, ova “vrtložna” čuda nude uzbudljivo rješenje za opskrbu energijom našeg planeta.


Reci što misliš!