Sci-Tech

eko kantun

Svila će možda riješiti problem otpada hrane

Svila će možda riješiti problem otpada hrane
pixabay.com

Prema istraživanjima Sveučilišta Tufts, svila može riješiti problem porasta otpada hrane. Svila je nedavno došla u prvi plan istraživanja o održivosti jer se može ponovno obraditi od reciklirane ili odbačene odjeće i drugog tekstila

Fibroin svile idealan je kandidat za očuvanje svježine usjeva, smanjenje gubitka hrane i osiguranje sigurnosti hrane. Nakon što se nanese kao premaz, jestiv je, bez okusa, mirisa, proziran, biorazgradiv i posjeduje odlična mehanička svojstva kao i nisku propusnost za kisik i vodenu paru.

Svila se može koristiti kao biomedicinski uređaj za isporuku lijekova, ali i uključiti optički odgovor u taj isti uređaj. Isti taj proces mogao bi se jednog dana koristiti u lancu opskrbe hranom.

U Tufts studiji, iz 2016., fibroin svile primijenjen je kao jestivi premaz za jagode i banane umakanjem plodova u suspenziju fibroina svile. Premazi su produžili rok trajanja obije vrste voća, smanjujući brzinu disanja, gubitak težine, difuziju vodene pare i kisika, čuvajući čvrstoću i boju te odgađajući sazrijevanje banana u usporedbi s neobloženom kontrolom tijekom 14 i 9 dana skladištenja.

Korištenje svile, također, istraženo je kao sredstvo za povećanje usjeva. U tom slučaju, fibroin svile korišten je u kombinaciji sa šećernim dodatkom trehaloze za razvoj prevlake sjemena koja je potaknula klijanje sjemena i ublažila abiotičke stresore kapsuliranjem, očuvanjem i otpuštanjem biognojiva u tlu.

Međutim, nekoliko izazova ostaje neriješeno i djelomično ometaju upotrebu svile kao sveprisutnog materijala na laboratorijskoj i industrijskoj razini. Naime, svila se može lako kemijski modificirati i podesiti za određena svojstva ili sastaviti u poseban oblik ovisno o konačnoj upotrebi, ali kontrola i optimizacija ovih postupaka ovisi o razumijevanju podrijetla materijala, a potpuna građa svile još nije poznata.

Neka su rješenja primjena tehnike genetskog inženjeringa, koje bi mogle pomoći u postizanju većeg prinosa proteina, što bi u konačnici dovelo do proteina svile s novim mogućnostima te ekonomski konkurentnijim proizvodima.

Svakako, dosadašnja istraživanja pokazala su „jedinstvena i svestrana“ svojstva svile koja predstavljaju razne mogućnosti za buduće tehnologije u lancu opskrbe hranom i kao pojačivač usjeva i kao zaštitni premaz za hranu.

 


Reci što misliš!